A Vatnajökull Izland legnagyobb összefüggő jégmezője, az ország területének több mint 8 százalékát foglalja el a sziget délkeleti részén. A jég átlagos vastagsága 400 méter, a maximális pedig 1000 méter. A gleccser Breidamerkurjökull nevű nyúlványában található az a jégbarlang, amely Izland egyik legnagyobb látványossága.
Nyáron a víz alagutakat váj ki a jégből, ezek novembertől márciusig látogathatók, amikor a jég már elég stabil.
A Vatnajökull Európa legnagyobb jégsapkája, amely 7900 km2-en terül el, és – sok gleccserhez hasonlóan – több vulkánt is beborít. Ahogy az egy ilyen természeti titántól elvárható, a gleccser számos kisebb csodát hozott létre; beleértve a gleccser lagúnákat, folyókat, lélegzetelállító kanyonokat és hatalmas vízeséseket.
Az Anaconda-barlang bejáratánál állva a jég felszíne szikrázik a napon. Előre tekintve az alagút végtelennek tűnik, ahogy a kék árnyalatai egészen leereszkednek, és sötét lyukat hoznak létre. A kék jégív látványos, és alatta egy kis patak folyik, amelyet élénkkék jégdarabok vesznek körül.
A jégbarlangba belépve meg lehet tekinteni a kristályjégmennyezetet.
Az idegenvezető elmeséli, hogyan jelenik meg a jég úgy, ahogy van, és hogyan kezdenek kialakulni és stabilizálódni a jégbarlangok, elmagyarázva a csodálatos természeti jelenség minden részletét. Az Anaconda-jégbarlang lenyűgözően tágas, és nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez az egyik legnagyobb jégbarlang, amelyet Izlandon eddig találtak.
Kattintson az alábbi képre, és nézze meg galériánkat a hihetetlen formákról!
A hatalmas méret mellett a kék gleccserjég a barlangban egy másik fénypont. A gleccserjég a jég sűrűsége miatt kéknek tűnik. A jég sokkal vastagabb és sűrűbb is, mint a hagyományos jég, például egy jégkocka a fagyasztóban. Ez egy több száz évig tartó folyamat eredménye, amelynek során a hópelyhek a jégre hullanak, több havazás összenyomja őket, és újra jéggé fagy. Amikor a masszát összenyomják, az esetleges légbuborékok kiszorulnak, így a lehető legsűrűbbé válik.
Ha egy jégdarab túl sűrű ahhoz, hogy levegő legyen benne, a fény mélyebbre jut.
Minél mélyebbre jut a fény, annál több vörös színű spektrumot veszít útközben, így a jég kéknek tűnik a szemünkben. Ezért van az izlandi gleccserjégnek az a varázslatos, szinte túlvilági kék árnyalata.