A brusiói spirálviadukt Svájc délkeleti csücskében található Brusio és Campascio között, 55 km-re St. Moritztól. A kilenc nyílású, egyvágányú vasúti építményt 1908-ban készítették kőből a szintkülönbség leküzdésére.
A vonat így 20 méteres magasságkülönbséget győz le egy teljes, 140 méter átmérőjű kör megtételével.
A pálya építése során a mérnökök úgy döntöttek, hogy az útvonalának maximálisan követnie kell a természeti tájat és alkalmazkodnia kell ahhoz, lehetőség szerint elkerülve a szükségtelen bonyolultságot. A fogaskerekű vasút építésének lehetőségét elvetették, mivel a vonal személy- és teherforgalomra egyaránt alkalmasnak kellett lennie, egy ilyen megoldás viszont lehetetlenné tette volna a nehéz vonatok közlekedtetését, gyakorlatilag megakadályozva, hogy a vonalat tehervonatok is használják. Az is kívánatos volt, hogy a vonal a völgyben fekvő megállókat szolgáljon ki, és így az útvonal magassága a völgyfenék felett változzon.
Mindezen megfontolások miatt közvetlenül Brusiótól délre egy spirális viaduktra volt szükség, hogy a vasúti lejtést az előírt maximum 7 százalékra korlátozzák, így a vonat felfelé nem csúszhat meg, lefelé menet pedig nem válik irányíthatatlanná. Eredetileg nem tervezték ezen a helyen egy viadukt megépítését, ehelyett egy helyen spirális alagutat terveztek építeni, a helyi geológiai adottságok azonban megakadályozták egy ilyen alagút fúrását.
Ezért a vonal mérnökei úgy döntöttek, hogy egy 50-70 méter sugarú 360 fokos ívet építenek fel, amely a völgyfenékből emelkedik ki, a viadukt ennek a ívnek egy részét képezi.
A spirális viadukt 110 méter hosszú, vízszintes görbületi sugara 70 méter, hosszirányú lejtése 7 százalék, és kilenc nyílásból áll, amelyek mindegyike 10 méter hosszú. A kör alakú konfiguráció kisebb emelkedést tesz lehetővé a hagyományos kanyarhoz képest képest, miközben elkerüli a cikkcakkban futó alternatíva kellemetlenségeit is.
A Rhätische Bahn Bernina-vasútvonalán található viaduktot 2008-ban – a vasútvonal többi részével együtt – a világörökségi helyszínek között ismerte el az UNESCO.
Az alábbi képre kattintva galériát nézhet a különleges viaduktról!