Sólyom kevesli Gyurcsányék vizsgálatát

Vágólapra másolva!
A köztársasági elnök nem érzi úgy, hogy az augusztus 20-i viharral kapcsolatos vizsgálatot megnyugtatóan zárta volna le a kormány. Sólyom László erről azután nyilatkozott, hogy csütörtökön meglátogatta a viharban megsérült gyerekeket és felnőtteket a kórházban. Az államfő szerint tisztázni kell a felelősség kérdését és felrótta azt is, hogy nem kapott személyes tájékoztatást a rendkívüli esetményről.
Vágólapra másolva!

"Az én kevés információim alapján az egész ügyet nem érzem megnyugtatóan lezártnak" - jelentette ki a köztársasági elnök azzal kapcsolatban, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az augusztus 20-i katasztrófával kapcsolatos vizsgálati anyag áttanulmányozása után úgy döntött, nem indokolt a politikai felelősségre vonás az ügyben. Sólyom László azután beszélt erről, hogy csütörtökön meglátogatta a 20-i viharban megsérült gyerekeket és felnőtteket a Madarász Utcai Gyermekkórházban és az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben.

"A felelősség kérdését mindenképpen tisztázni kell" - tette hozzá az államfő, aki a kórházakban tájékozódott arról, hogyan működött azon az estén a mentőszolgálat és az egészségügy rendszere. Mint mondta, az augusztus 20-i események után nem kapott személyes tájékoztatást, pedig szerinte a rendkívüli eseményekről, a következményekről, a kárelhárítási tervekről az elnököt tájékoztatni kell. Sólyom László elmondta, hogy a katasztrófával kapcsolatban a kormány ugyan már nyilatkozott, de a parlament az, ami a végső szót kimondhatja.

A kormányszóvivő szerdán jelentette be, hogy miután a kormány meghallgatta a vizsgálatot vezető Szilvásy Györgyöt, a miniszterelnök úgy döntött, hogy "nincs ok arra, hogy ebből a természeti katasztrófából bárki politikát csináljon, nincs tehát ok a politikai felelősség megállapítására". A Fidesz és a KDNP azonban azt követeli, hogy váltsa le Szilvásy Györgyöt, aki lényegében egy olyan rendezvény körülményeit vizsgálta, amelyet az általa vezetett Miniszterelnöki Hivatal rendelt meg és fizetett.

Szilvásy hétfőn elismerte, neki is jogában állt volna lefújni a tragédiába torkolló rendezvényt, amelyre egyébként épp az általa vezetett hivatal adott megbízást. A miniszter azonban arra hivatkozott, hogy nem voltak információi a közelgő veszélyről.

A kancelláriaminiszter közlése szerint a Miniszterelnöki Hivatalban (MEH) rajta kívül még három személynek lett volna lehetősége leállítani a tűzijátékot: Bodor Tibor főosztályvezetőnek, Tóth Miklós szakállamtitkárnak és Gál J. Zoltán államtitkárnak, utóbbi azonban külföldön volt. Négyőjük közül végül a legalacsonyabb beosztású személyt, Bodor Tibort küldték el - őt mindeddig nem sikerült elérnünk. Rajta kívül kirúgták a katasztrófavédelem egyik munkatársát, és több fegyelmit is indítottak a katasztrófavédelem, illetve a meterológiai szolgálat munkatársai ellen.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!