Az EP-testület év elején azért hozta létre a 46 tagú ideiglenes bizottságot, hogy saját eszközeivel vizsgálatot folytasson az állítólagos CIA-fogdák ügyével, illetve az azokkal összefüggő emberi jogsértésekkel kapcsolatban, elsősorban az európai érintettségre koncentrálva. A bizottság raportőre a múlt héten ismertette jelentéstervezetét, ám abban a témát követők számára új információ lényegében nem szerepel. Azt azonban a szöveg leszögezi, hogy a CIA törvénysértő módon járt el terroristagyanúsítottakkal szemben, mivel elrabolt ilyen személyeket az Európai Unió területén, és olyan országokba szállította őket, ahol nem tiltják a kínzást.
Solana a bizottsági meghallgatáson jelezte, hogy még mindig csak médiajelentésekről és meg nem erősített feltételezésekről beszélnek. Egyetértett azzal, hogy ezek kivizsgálása fontos a transzatlanti kapcsolatok szempontjából, de leszögezte, nem az ő feladata, hogy megállapítsa a tényeket.
Emlékeztetett arra, hogy az EU álláspontja világos a kínzással és az embertelen cselekedetekkel szemben: azok a terrorellenes harcban is törvényellenesek, és a terrort azok mellőzésével is le lehet küzdeni. Hangoztatta azt is, hogy Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter Guantánamo kapcsán már jelezte: Washington nem szállít foglyokat egyik országból a másikba kínzás céljára, olyan országba pedig senkit nem továbbít, ahol félő, hogy kínozni fogják.
Az EP CIA-bizottságának meghallgatásai közül egyre kínosabban hiányzik az amerikai illetékesek meghallgatása. Brüsszeli közlések szerint erről folyamatosan szó van, de még folynak az egyeztetések, hogy mikor utazhatnak az EP-képviselők Washingtonba és kivel tárgyalhatnak.