888: A hétvégi oroszországi események kapcsán megdöbbentő kijelentések születtek a magyar baloldalon, többen gyakorlatilag szurkolni kezdtek a Wagner-zsoldoshadsereg. Mit gondolt, amikor ezt látta?
Ifj. Lomnici Zoltán: A Wagner csoport alapvetően egy üzleti vállalkozás "széles portfólióval", azonban tagadhatatlanok a nácizmussal és Hitler kedvenc zeneszerzőjével való ideológiai kapcsolódásai. Ugyanakkor azt a történelmi eseményt, hogy "a szovjet-orosz csapatok szabadították fel hazánkat a náci elnyomás alól" kiemelt politikai toposzként kezelték szocialista-liberális kurzusok.
Az a tény, hogy a baloldal a jelenlegi konfliktusban képes egy náci háttérrel is rendelkező szervezet mellé állni, az elvtelen hatalomvágyuk újabb ékes bizonyítéka.
Az már egyfajta tendencia, hogy az ellenzék részben a külföldi pénzügyi támogatóinak érdekei miatt, részben saját egyre gyengébb szellemi-intellektuális állapota okán már nem képes vagy nem is alkalmas sem a bel,- sem a külpolitikai folyamatok helyes, a magyar érdekek mentén történő detektálására. Emellett a Gyurcsány vezette balos tömb mindenáron a háború részesévé akarja tenni Magyarországot, és a fegyveres lázadás esetében is így viselkedik (az orosz elnök hazaárulásnak nevezte a zendülést), pedig egyértelműen az a nemzeti érdekünk, hogy kimaradjunk ezekből a konfliktusokból.
888: Nyugaton feltűnően nagy volt a csend a történésekkel kapcsolatban, még a minden lében kanál Európai Bizottság is „belügynek" nevezte az eseményeket. Mi az oka annak, hogy a baloldal folyamatosan a találomra választott szélsőségeseknek szurkol az "ellenségem ellensége a barátom" logika mentén?
Ifj. Lomnici Zoltán: Vágyvezérelt híradások eleinte többet tulajdonítottak az akciónak valós jelentőségénél, jóllehet az EU-s, transzatlanti hatalmi központokban is vélhetőleg pontosan tudták, hogy
az ilyen típusú lázadások nem ingatják meg Oroszország vezetését és hatalmi elitjét.
Az a posztkommunista és anarcho-liberális hazai baloldal erkölcsi válságát mutatja, hogy a káoszt és az erőszakot támogatja egy nemzetközileg ennyire feszült időszakban.
888: Miért vonzódik ennyire a hazai baloldal az erőszakhoz?
Ifj. Lomnici Zoltán: Szakértők szerint puccs helyett érdemes inkább katonai lázadásról, zendülésről vagy fegyveres zsarolásról beszélni, amelynek a legfőbb célja – a hatalomátvételi szándéknál is erősebben – az előnyösebb pozíciók hatalmi „kialkudása" lehetett, hírek szerint a Wagner csoporttól, mint magánhadseregtől közvetlenül Prigozsin zsarolási kísérlete előtt kezdték el megvonni a támogatásokat. A forrásvesztés miatti feszültség még nagyobb agressziót szül, ez pedig összefüggésben állhat a társadalmi támogatás nélküli hatalmi vágyak és politikacsinálás kérdésével is. Edward O. Wilson amerikai biológus az On Human Nature (Az emberi természetről) c. könyvében kifejtette, hogy az agresszió jellemzően az erőforrások feletti ellenőrzés megszerzésének eszköze. Egyfajta párhuzam, hogy a hatalmi-anyagi céljai miatt frusztrált baloldal ezért vonzódik eleve az agresszív, káros társadalmi interakciók eszköztárához, és talán emiatt is örülhettek Prigozsin lázadásának.
888: Az esetleg felmerülhetett a baloldalon, hogy Putyin után adott esetben valaki rosszabb is jöhet?
Ifj. Lomnici Zoltán: Amit a magyarországi baloldal a hétvégén mutatott, világosan alátámasztani látszik azt, hogy
már a nemzetközi realitásérzéküket is elveszítették
(a kormányellenes gyűlölet és a háborúpártiság pedig csak gerjeszti ezt a realitásvesztést). Prigozsin Oroszországa a harcokban – elemzések szerint komoly valószínűséggel – meg sem állna Kijevig, így a belső fegyveres lázadás (ugyan nem reálisan) sikeres kísérlete elvileg még azt is eredményezhetné, hogy eszkalálódik a háború és akár világháborúvá is válik. Hans Rauscher, egy neves osztrák elemző a Der Standard c. lapban: Putyin veszélyes, de Prigozsin még rosszabb lenne (pl. a nukleáris kockázat miatt) A lázadás miatti káosz sikeres elkerülése ezért végső soron a békepárti Magyarország érdeke is, míg a baloldal nyilvánvalóan más forgatókönyvet remélt ehhez képest. A hazai baloldal semmit nem tanult: a tavaly áprilisi választási vereségük mértékében közrejátszhatott a háborúpárti álláspont, de a magyar emberek érdekei helyett most is a „guruló dollárokat" fizető nemzetközi megbízóik elvárásait tekintik prioritásnak.