A rajtaütést a rendőrség Közép- és Észak-Angliában, Northamptonshire és Lincolnshire grófságokban hajtották végre. Az akcióban, amely a brit hatóságok szerint az egyik legnagyobb ilyen jellegű rendőrségi művelet volt, hatvan, irataiktól megfosztott kelet-európait - köztük gyerekeket - helyeztek biztonságba, nyolc embercsempészt pedig őrizetbe vettek. Az esetet ismertető rendőrségi szóvivő a BBC-nek elmondta: a szervezett bűnbanda által Angliába csábított munkavállalók közül a legfiatalabb 15, a legidősebb 67 éves. Őket áldozatként és lehetséges tanúként kezelik a hatóságok.
Éppen hagymaföldön dolgoztak
A banda a rendőrségi gyanú szerint hirdetésekkel, illetve ügynökségek útján toborozta a munkavállalókat Kelet-Európából. Amikor megérkeztek, személyi okmányaikat elvették tőlük, és fizetségük egy részétől is megfosztották őket lakbér és közlekedési költség címén. A most kiszabadított kelet-európaiak éppen egy hagymaföldön dolgoztak, amikor a rendőrség és a bevándorlási hatóság összesen mintegy kétszáz embere - több havi előkészület után - akcióba lépett.
Nem tudni magyar érintettről
A kelet-európaiak nemzetiségét a rendőrök nem fedték fel. A londoni magyar konzulátuson az MTI kérdésére kedden azt mondták: a képviseletre nem érkezett értesítés arról, hogy az érintettek között magyar állampolgárok lennének.
Korántsem ez az első eset arra, hogy munkaígérettel rászedett kelet-európaiak kerülnek nehéz helyzetbe Nagy-Britanniában; a becsapottak között nagy számú magyar is volt az elmúlt hónapokban. A jelenségről néhány hónapja a BBC televízió is riportfilmet sugárzott. Ebben az hangzott el, hogy emberkereskedelemmé fajult a kelet-európai EU-munkavállalók nagy-britanniai kiközvetítésének jelentős része, amelyre nem létező állásokért vagy embertelen szálláskörülményekért több száz fontot kizsaroló szervezők telepedtek rá, adósságcsapdába ejtve az áldozatokat.
800 ezren jöttek 2004 óta
Nagy-Britannia az EU-bővítés 2004-es első hulláma után azonnal megnyitotta az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország - köztük Magyarország - munkavállalói előtt a brit munkapiacot. A brit kormány annak idején évente 5-13 ezer tartós kelet-európai letelepülővel számolt, de a hivatalos adatok szerint is jóval több mint 800 ezren érkeztek.
Most már azonban megfordulni látszik az áradat: az Institute for Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni kutatóintézet által nemrégiben kiadott felmérés szerint a kelet-európaiak fele - nem utolsósorban a gyorsan romló brit gazdasági kilátások és a font jelentős gyengülése miatt - már hazament, és az újonnan érkezők száma is meredeken csökken.