A településvezetők sérelmezik, hogy az új rendszer jelentős kiadási többleteket okoz az önkormányzatoknak. Annak ellenére is, hogy a bérek és közterhek 95 százalékát az állam téríti meg. Mivel a közmunkához kapcsolódó dologi kiadásokhoz - ilyen többek között a munkaruha, illetve a munkaeszközök - az állam egyetlen forinttal sem járul hozzá, az önkormányzatoknak jócskán meg kell húzniuk a nadrágszíjat ahhoz, hogy foglalkoztatni tudják a rászorulók többségét - mutatott rá Csach Gábor, Balassagyarmat alpolgármestere.
Nehéz munkára szoktatni azt, aki alig dolgozott
Gémesi György gödöllői polgármester elmondta, a mintegy 120 eltartott közül mindössze 45 végez közmunkát, 15 ember azonban abszolút elzárkózott az elképzelés elől, miszerint meg kell dolgozni a segélyért. Túl sokat vár el a rendszer az önkormányzatoktól, miszerint gyakran olyan embereket kell visszaszoktatni a munkára, akiknek az elmúlt húsz évben összesen három év munkaviszonyuk sem volt - árnyalta a képet Karsai József, Battonya polgármestere.
Táppénzre menetel: már néhány nap után
Tovább súlyosbítják a helyzetet a sorozatos visszaélések is: mivel a közfoglalkoztatásban dolgozók jogosulttá válnak a társadalombiztosítási ellátásra, Balassagyarmaton sokan betegségre hivatkozva néhány nap múlva táppénzre mennek, így lényegében újra eltartottá válnak.