Egy európai uniós projekt (TÁMOP 2.5.1.) keretében idén február elején kezdték meg működésüket a Jogpontok az ország hét régiójában, 141 helyszínen. A szolgáltató pontok jogászai ingyenesen nyújtanak munkajogi, társadalombiztosítás-jogi, cégjogi tanácsadást, valamint segítik a vállalkozási ismeretek bővítését is.
Tudatosak a fiatalok
2009 februárjától júliusig több mint 7600 ügyfél kereste fel a Jogpontokat. A legtöbben a Nyugat-dunántúli, az Észak-alföldi és a Közép-magyarországi régióban fordultak a szolgáltató pontok jogászaihoz. A 25 év alatti korosztály számarányához és társadalmi helyzetéhez viszonyított magas arányú megjelenése ugyanakkor azt mutatja, hogy a fiatal generáció tudatosan igyekszik tájékozódni a jogairól.
Az előzetes várakozásoknak megfelelően a legnagyobb számban a munkavállalók kértek jogi tanácsot. Ugyancsak viszonylag nagyobb számban jelentek meg a szakszervezeti tisztségviselők is, akik az érdekképviseletet, illetve tagjaikat érintő jogi tanácsot kértek. A tanácsadásban domináltak a munkajogi kérdések, de jellemző volt, hogy társadalombiztosítással összefüggő kérdéseket is feltettek a munkavállalók - különösen az 50 év feletti korosztály. Viszonylag magas volt a munkavégzés melletti vállalkozás alapítását, működtetését illető tanácsadások száma is.
Közel 2 ezer esetben valószínű a jogsértés
A munkajogi tanácsadásokon belül a leggyakrabban (40 százalék) a munkajogviszony megszüntetésével kapcsolatos kérdésekről esett szó. A munkaviszony létesítésével (például munkaszerződés véleményeztetése), a munkaszerződés módosításával (a munkáltató kezdeményezésére csökkentik a munkaidőt és/vagy a munkabért), illetőleg a munkaidővel és a munka díjazásával összefüggésben az esetek 5-10 százalékban nyújtottak segítséget a jogászok. A munkaviszony megszüntetésével összefüggő megkeresésekből arra lehet következtetni, hogy munkáltatói oldalon sok a hiányosság, különösen az igazolások kiadása. A jogászok összesen 1815 esetben valószínűsítettek jogsértést.
A projektet az MSZOSZ négy munkáltatói szervezettel, az OKISZ, KISOSZ, IPOSZ és ÁFEOSZ-szal közös partnerségben valósítja meg. Az elemzés teljes tartalma elérhető a www.tudasbazis.org.hu honlapon.