A bölcsész diploma sok mindenre jó és egyben semmire sem - hangzik az ellentmondásnak tűnő megállapítás, aminek azonban van valóságalapja. A bölcsészakon végzők ugyanis a gazdasági életben bevethető szaktudást nem sajátítanak el, viszont az egyetemen megszerzett kompetenciájuk értékes lehet a cégek számára. Kelemen Orsolya, a Karrier Hungária Kft. személyzeti tanácsadója úgy látja, a bölcsész diploma előnye, hogy többféle irányba el lehet indulni, ami tudatos tervezést igényel. "A tanulmányok kezdetétől érdemes azon gondolkodni, milyen területen szeretnének majd elhelyezkedni és ennek megfelelően megtenni a szükséges lépéseket. Tény, hogy széles látásmód, jó kommunikációs készség jellemzi a bölcsészeket, de az egyetem egyáltalán nem készíti fel őket az álláskeresésre. Tudományos területen általában kevés az álláslehetőség, a versenyszférás elindulásról pedig a legtöbb pályakezdőnek legtöbbször fogalma sincsen" - mondta a tanácsadó.
Idegen nyelv: legalább kettő
Kinek jobbak az esélyei? Előnyben van az, aki magas szinten beszél angolul vagy németül és emellett még egy ritkábban használt nyelvet is megtanult. A Magyarországra települt multik üzleti szolgáltató központjai ugyanis rendszeresen vadásszák az ilyen nyelvtudással rendelkező fiatalokat. Ezeknél a cégeknél úgy tartják: nem a diploma típusa, hanem a nyelvtudás, a megfelelő attitűd és a személyiség a legfontosabb. A szükséges gazdasági háttértudás elsajátítható a munkába állás előtti tréningeken - ráadásul a multik többségénél további karrierutak is megnyílhatnak a fiatalok előtt.
Megjegyzendő: a nyelvszakosság ténye nem feltétlenül jelent versenyelőnyt, a fejvadászok és a céges HR-esek a valós nyelvtudást nézik. Ez egyébként egy állásinterjún néhány perc alatt kideríthető. "Előfordult már, hogy csalódnom kellett az interjú során nyelvszakos bölcsészben. Manapság sokan tanulnak külföldön a legkülönfélébb egyetemeken, így ők esetenként jobb nyelvtudásra tehetnek szert, mint a nyelvszakos bölcsészek" - mondja Kelemen Orsolya.
Mit tehet, aki nem kiváló idegen nyelvekben? Kovács András, a személyzeti tanácsadással foglalkozó Grafton Recruitment ágazatvezetője szerint magyar-történelem szakos végzettséggel már nehezebb az elhelyezkedés. "Olyan pozíciókat ajánlanék, ahol fontos a kommunikáció és az emberekkel való foglalkozás" - mondja.
Egy pozícióra 300 pályázat
A bölcsészek számára szóba jöhető pozíció lehet a már említett call centeres munka, a HR, a telefonos értékesítés, a területi képviselői státusz, a kommunikációs, a PR, a vállalati képzés - például e-learning - területén megjelenő pozíciók, a tolmácsolás, a vezető melletti személyi asszisztensi munkakör, a pályázati tanácsadás.
PR és marketing területen azonban nagy a tülekedés különösen gazdasági válság idején. A Graftonnál két nap alatt 300 pályázatot kaptak egy pályakezdők számára is nyitott PR-es pozícióra - fogalmazott Kovács András. Ilyen versenyhelyzetben csak a legprofibb pályázóknak van esélye.
Bölcsészek adui (lehetnek)
Két nyelv magas szintű ismerete - ebből az egyik kevésbé beszélt legyen
Jó kommunikációs és előadói képesség
Nagy teherbírás
Rugalmasság
Gyors tanulási képesség és hajlandóság
Szóba jöhető munkakörök:
Tolmács
Fordító
PR-asszisztens
Honlapszerkesztő (tartalmilag)
Újságíró
Pályázási tanácsadó
Ingatlantanácsadó (OKJ-s végzettséggel kiegészítve)
Személyzeti tanácsadó (fejvadász)
Értékesítő (megfelelő személyiség esetén)
Call centeres
Személyi asszisztens
Dorofejev Tamara