Az állásinterjún a munkakeresővel személyesen érkező, majd róla azon nyomban szóbeli referenciát adó barátok, ismerősök bevonását az új munkatárs kiválasztásának folyamatába Gárdus Zsuzsanna, az Adecco Kft ügyvezető igazgatója egyszerűen életszerűtlennek, súlyosabb esetben a kiválasztást végzők durva szakmai hibájának tartja. "Az ilyen helyzetekben a HR-es valószínűleg nem kellőképpen felkészült"- mondta az Adecco ügyvezetője.
Barátok nem adhatnak tárgyilagos jellemzést a jelöltről
Gárdus Zsuzsanna pusztán abban az esetben tudná elképzelni az álláskereső állásinterjúján annak közeli ismerőseit, amennyiben azonos szakterületen dolgoznak a jelölttel miközben az adott cég hasonló kvalitású, képességű, végzettségű embereket keres. Azonban a személyes, baráti forrásból származó jellemzések egyik legnagyobb hibaforrása az objektív értékítélet teljes hiánya.
Próbáljuk meg kideríteni, mi a célja
"Aligha akad ember, aki saját személyes jó barátját, ismerősét hasonló esetben ne magasztalná az egekig - kiváltképp a leendő munkáltató jelenlétében. Így ez a munkaerő-kiválasztási eszköz nem valószínű, hogy eléri a célját." Gárdus Zsuzsanna mindenesetre azt tanácsolja a pályázónak: amennyiben hasonló helyzet elé állítja az interjúztató, a lehetőségekhez képest próbálja kideríteni, mi a célja mindezzel.
Extrém helyzetben elképzelhető a barátok jelenléte
Előfordulhat azonban, hogy a csoportos állásinterjúval a fejvadász váratlan helyzetek kezelésével járó pozícióra keresett alkalmas jelöltet. Azt azonban hozzátette: ő személy szerint sohasem hallott hasonlóról. Azt pedig kizárja, hogy presztízzsel rendelkező cégek hasonló technikákkal keresnék az alkalmas jelölteket.
Egyszerre több fejvadász is jelen lehet az állásinterjún
Fazekas Zsolt, a Hill International ügyvezető igazgatója úgy reagált felvetésünkre: egyáltalán nem elképzelhetetlen a több személy jelenlétében zajló állásinterjú. Ám az esetek többségében a tárgyalóasztal túloldalán fejvadászok ülnek: a cél ilyenkor a "több szem többet lát" alapelv hatékony alkalmazása.
A jelöltek előzetes tájékoztatása is elengedhetetlen
A toborzási gyakorlatban az is elfogadott, ha nem csupán a vezető, hanem 2-3 közvetlen munkatársa is meghallgatja a jelöltet. Fazekas Zsolt azonban is fontosnak tartotta megjegyezni: ilyen és ehhez hasonló helyzetekben a jelöltek előzetes tájékoztatása elengedhetetlen.
"Amennyiben a jelölt tudja és elfogadja ezt a szituációt, úgy nem okozhat problémát." A Hill International ügyvezetője ugyanakkor azon a véleményen van: egy jól képzett fejvadász egyedül is alkalmas az éles szemű, tapasztalt külső megfigyelő szerepére. "Komoly munkaadók és fejvadászok nem szoktak irracionális helyzetet teremteni a pályázóik számára. Amennyiben az alkalmas jelölt megsértődik és más munkáltató után néz, úgy értékes pályázót veszíthetnek a cégek", mondja.
Takács Gabriella