Tilos a professzorok és a diákok közötti szerelmi és szexuális kapcsolat - áll az egyik legpatinásabb egyesült államokbeli egyetem, a Yale University januártól hatályos belső szabályozásában. A tiltás minden tanárra és diákra vonatkozik függetlenül attól, hogy az oktató tanítja-e, vagy vizsgáztatja-e az adott hallgatót. A Yale alelnöke szerint a szabályozást a diákok érdekében kellett meghozni. "Meg kell védenünk a hallgatókat olyan viselkedéstől, ami árt nekik és céljaiknak. A szülők nem azért küldik gyermekeiket a Yale-re, hogy a professzorokkal lefeküdjenek" - mondta Charles Long. Ezzel egy közel 30 éve zajló vita végére tettek pontot. Eddig csupán függőségi viszony esetén volt tilos az intim viszony (például vizsgázó-vizsgáztató), illetve intim viszony esetén nem kerülhettek munkakapcsolatba, mostantól általános a tilalom.
Nincs panasz a BME-n
Mi a helyzet a magyar egyetemeken? A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen egyelőre nem mutatkozott igény a Yale-hez hasonló szabályozásra - közölte Szabó Tibor az egyetem Rektori Hivatalának főtitkára. "Megfelelő számú esettanulmány, körültekintés, elemzés nélkül nagyon nehéz eldönteni, hogy szükség van-e ilyen szabályozásra, illetve, hogy jó-e ilyen szabályozás. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy - ilyen jellegű problémával - még nem fordultak az Etikai Bizottsághoz. Hasonló a helyzet más megközelítésben is: az évek óta regnáló Esélyegyenlőségi Bizottságot sem keresték fel hasonló jellegű problémával" - mondta Szabó Tibor főtitkár.
A BME Etikai Kódexe egy helyen tér ki a kérdésre, mely rögzíti, hogy "Az egyetemi polgár szakmai előmenetel - például jó érdemjegy, előnyös pozíció megszerzése - érdekében ne ajánljon fel, ne kérjen, és ne fogadjon el anyagi, szexuális vagy más egyéb szolgáltatást." Ezen túlmenően más, erősebb szabály nincs.
Miskolcon csak "vizsgáztatási tilalom van"
Hasonló a helyzet a Miskolci Egyetemen is, ahol az etikai kódex nem tiltja a hallgató és oktató közötti szerelmi, illetve szexuális viszonyt, a szabályozás pusztán arra tér ki, hogy az oktató nem bírálhatja és vizsgáztathatja azt a hallgatót, akihez magánéleti szálak fűzik. "Összeférhetetlen és etikailag súlyosan kifogásolható, ha felettesnek a beosztottjával, az oktatónak a hallgatójával kialakult párkapcsolata révén erkölcsi, jogi normát vagy más érdekeit sértő döntés születik" - áll az egyetem etikai kódexében. "Ilyen esetben az érintett oktató, kutató köteles a kapcsolat tényét közvetlen munkahelyi felettesével közölni, aki gondoskodik arról, hogy az érintett oktató, kutató ne vehessen részt a partnert (is) érintő döntésekben. A munkahelyi vezető szigorú erkölcsi kötelessége a rábízott információ titokban tartása."
Zéró tolerancia a cégvilágban
Hogy látják mindezt a céges világban? Megengedhetetlennek tekintik a főnök-beosztott intim viszonyt az építőanyag-gyártással foglalkozó Masterplast Group Zrt.-nél. "Külön szabályozás nincs a munkahelyi szerelmi, illetve szexuális viszonyokra vonatkozóan, de az etikai kódexünkben az áll, hogy a munkahelyi tartózkodás során elvárt a magánélet diszkréciója. Ennek megfelelően ha két munkatárs kapcsolatba kezd, akkor elvárható tőlük, hogy ennek ne nagyon mutassák jelét az irodában. Nincs írott szabályozása a főnök és beosztottja közti intim viszonynak, de a cég vezetése ezt a legkisebb mértékben sem tolerálja. Ha ez történik, a főnök felettese felkéri a párt, hogy fejezzék be a kapcsolatot. Amennyiben erre a pár nem hajlandó, úgy ez akár elbocsájtással is járhat" - mondta el megkeresésünkre Havasi Richárd kommunikációs vezető, aki a szigorú hozzáállást így indokolta. "A cég vezetői tartanak attól, hogy egy ilyen jellegű kapcsolattal megszűnhet a főnök és beosztottja közötti kontroll, így ez a teljesítmény rovására mehet. Ezen felül az értékelés objektivitása is veszélybe kerülhetne."
Bejelentési kötelezettség
A Budapest Banknál az anyavállalat, a General Electric etikai szabályzata, az úgy nevezett "Elkötelezettségünk szelleme és betűje" van érvényben, mely minden munkatársra vonatkozik - tudtuk meg Barcza Ilonától, a bank szervezetfejlesztési és képzési vezetőjétől. "A vállalat szigorúan kezel minden olyan esetet, amely érdekkonfliktushoz vezethet. Ha egy főnök és egy beosztott között szerelmi viszonyt keletkezik, akkor az egyértelműen érdekkonfliktusnak számít. Ugyanez igaz akkor is, ha mindez két olyan egyenrangú munkatárs között történik, akiknek a munkájuk során az üzleti folyamatban egymást kell ellenőrizniük, tehát például a könyvelő és annak ellenőre. Természetesen ilyenkor az érintett munkatársaknak kötelességük bejelenteni főnökeiknél a helyzetet. Ha pedig valamelyik kollégának szúrja a szemét az ügy, de nem szeretne személyesen belekeveredni, akkor anonim módon is bejelentheti a cég valamelyik ombudsmanjának, aki névtelenséget és függetlenséget biztosítva jár utána az esetnek."
Nem támogatják, de nem is tiltják
Egy másik kereskedelmi bank HR igazgatója elmondta, intézményükben gyakran szövődnek intim kapcsolatok a munkatársak között. "Nálunk az átlag életkor 30 és 35 közé esik, ez éppen az az időszak, amikor természetesnek mondható, hogy férfiak és nők keresik és esetleg meg is találják a társukat. A vállalat vezetése nem kifejezetten támogatja ezeket a kapcsolatokat, de nem tiltja őket. Ha viszont egy a cégnél kialakult kapcsolatból lesz esetleg házasság, akkor az nem jár elbocsátással" - mondta Kiss Anita.
Dorofejev Tamara