Ahogyan az utóbbi négy napban tapasztaltuk, a virtuális állásexpo egyik legnépszerűbb funkciója a chat. Egyre több kiállító látja ennek előnyeit, és szervez bizonyos időpontokra "tematikus chatet", amelyben egy konkrét témára várja az álláskeresői kérdéseket, véleményeket. A csütörtöki napon többek között a Kelly Services személyzeti tanácsadó cég tartott ilyen fórumot, a téma pedig a "shared service centerekben" kínálkozó karrierlehetőség volt.
Nyelvszakos bölcsészeknek nyerő lehet
Hogy mi is az a shared service center? Nagy, nemzetközi vállalatok telefonos ügyfélszolgálati vagy belső üzlettámogatói központjai, ahonnan akár a világ minden részére történhet a munkatársak vagy az üzleti partnerek kiszolgálása. E pozícióknál elengedhetetlen az angol és egy másik - sok esetben egy kevéssé beszélt nyelv - magas szintű ismerete. Munkaadói szempontból a toborzás nehézsége, hogy nehezen találnak megfelelő nyelvkombinációkkal pályázókat (angol-lengyel, angol-török) egy harmadik nyelvű országba, például Budapestre.
Bruttó 250 ezer forint körüli a kezdő bér
Az utóbbi 10-15 évben sok külföldi nagyvállalat helyezte ki Magyarországra HR, logisztikai, IT, pénzügyi ügyfélszolgálatait illetve belsős üzlettámogatását. A munkakör remek karrierstartot jelenthet nyelvszakos bölcsészeknek vagy középfokú végzettségű, de idegen nyelveket jól beszélőknek is, ugyanis - ha megvan a nyelvtudás, a munkába gyorsan bele lehet tanulni. A területen átlagosan bruttó 250-300 ezer forint körül lehet keresni - bár ezt az információt már egy anonim forrásból tudtuk meg, a cégek fizetésről nem nyilatkoznak.
Az állásexpón a Kelly Servicesen kívül az Unisys, az ExxonMobil és a Vodafone is toboroz ilyen munkakörre. "500-an vagyunk, de 1500 fős munkavállalói létszám elérése a cél. Az angol mellett többek közt hollandul, portugálul, arabul, törökül, spanyolul beszélő munkatársakat keresünk"- mondja Mező István, a Vodafone HR-generalistája. Az állások betöltéséig két-három körös interjúsorozaton keresztül vezet az út. Amennyiben speciális tudásra, például pénzügyi ismeretekre is szükség van, a pályázóknak gyakran kell még egy szakmai tesztet is kitölteniük. Emellett a gyakorlatiasságot és a problémamegoldó készséget tesztelő értékelő központ (AC) is gyakran terítékre kerülhet a pályázáskor. Mező István tapasztalatai szerint a nyelvtudás még nem minden, így nem is mindenki megfelelő a feladatra, 3-4 pályázóból gyakran csupán 1 alkalmas arra, hogy megkezdhesse a cégnél a munkát.
Száz ügyfél is lehet naponta
A munka az üzleti szolgáltató központokban pörgős, kell a jó koncentrációs készség. Becslések szerint egy-egy helpdeskes munkatársnak napi 20-100 ügyfél problémáira kell tudni választ adni. A problémakezelés időtartama sem szabadon választható: a standard a legtöbb cégnél 3-5 perc ügyfelenként, melyet a minőségbiztosítás során figyelemmel is kísérnek. A munkához egyébként monotóniatűrés, az udvariasság és az ügyfélközpontú szemlélet is nélkülözhetetlen, ezek hiányában bizony nehéz elvégezni a feladatot. A Kelly Services standján több chatelőt is élénken foglalkoztatott, vajon távmunkában be lehet-e kapcsolódni egy-egy ilyen munkakörbe. Rossz hír, hogy ez egyelőre nem lehetséges. Az ok a jogi háttér kiforratlansága, emiatt idegenkednek tőle a cégek.
Jó hír ugyanakkor, hogy a legtöbb vállalatnál lehetőség van előrelépésre. Általában 2-3 év, ügyfélorientált problémakezelés után jöhet az újabb karrierlépcső például csoportvezetői poszton.
Benézek a rendezvényre!
Takács Gabriella