Minden idők legnagyobb különbségével verte riválisát Michael Bloomberg a keddi New York-i polgármester-választáson. A republikánus színekben induló városvezető 58,5 százalékot szerzett Fernando Ferrer demokrata párti kihívója 38,7 százalékával szemben. A különbség 19,8 százalék, ezzel egy 1937 óta fennálló rekord dőlt meg. Történelmi jelentőségű a győzelem abból a szempontból is, hogy immár a negyedik egymást követő ciklusban republikánus jelölt foglalhatja el a polgármesteri széket a döntően demokrata többségű világvárosban.
Sok demokrata szavazó úgy nyilatkozott, hogy inkább befogja az orrát és Bloombergre szavaz, mert "ha valami jól működik, minek megváltoztatni?" - idéz a New York Daily News egy nyugdíjas tanárt. Bloomberg kihívóját ugyanakkor többen azért utasították el, mert főleg a jelenlegi városvezető lejáratására alapozta a kampányát, és nem derült ki, pontosan hogyan is képzeli a város vezetését.
A New York-i polgármester-választással egy időben két USA-tagállamban kormányzót választottak kedden. Virginiában és New Jerseyben - New Yorkkal szemben - demokrata párti győzelem született. New Jerseyben ugyancsak egy milliárdos, John Corzine szenátor győzött, egy harmadik milliárdossal, Doug Forresterrel szemben.
Virginiában a jelenlegi kormányzóhelyettes, Tim Kaine nyert a republikánus párti Jerry Kilgore-ral szemben, pedig annak hétfő esti záró kampányán még George Bush amerikai elnök is részt vett, aki latin-amerikai útjáról hazatérőben egyenesen a richmondi rendezvényre sietett.
Megfigyelők szerint a kettős vereség nem sok jót ígér a Republikánus Pártnak a jövő évi félidős kongresszusi választásokra. A virginiai kudarc különösen fájdalmas, mivel az állam szavazóinak a többsége republikánus párti, és a tavalyi elnökválasztáson Bush elnök itt fölényes győzelmet aratott.
Schwarzenegger-kudarc a népszavazáson
A kaliforniai választópolgárok elutasították az Arnold Schwarzenegger republikánus kormányzó kezdeményezte négy indítványt a keddi népszavazáson az előzetes eredmények szerint.
A szavazatok 90 százalékának feldolgozása alapján a választók 54,4 százaléka szavazott nemmel arra, hogy meghosszabbítsák az állami iskolákban dolgozó tanárok véglegesítéséhez szükséges szolgálati időt. 52,2 százalékos szavazati aránnyal elutasították azt az indítványt is, amellyel a közalkalmazottak szakszervezeteit arra köteleznék, hogy a tagság hozzájárulását kérjék minden évben ahhoz, hogy a tagdíjakból befolyt pénzt politikai kampányokra fordíthassák. Ez a javaslat a kormányzó demokrata párti vetélytársait hozta volna kedvezőtlen helyzetbe.
A költségvetési kiadások felső határának megszabását és így a kormányzó hatáskörét megnövelő javaslatot a szavazók 61,4 százaléka, míg azt a javaslatot, amely szerint a helyi törvényhozás helyett nyugalmazott bírókra bíznák a választási körzetek tízévenkénti újrarajzolásának a jogát, 58,7 százaléka utasította el. A népszavazáson feltett négy másik kérdést az előzetes eredmények szerint szintén elutasították a szavazók. A népszavazási kudarc várhatóan csökkenti Schwarzenegger jövő évi újjáválasztási esélyeit.
Texasban is népszavazást tartottak kedden. Ezen a választók nagy többsége jóváhagyta, hogy az állam alkotmányába foglalják bele az egyneműek házasságának a tilalmát.
MTI/[origo]