Hajzer Barnabás, a szakszervezet elnöke a tárgyalás után elmondta, hogy ez volt az első egyeztetés azt követően, hogy a múlt héten benyújtották a Molnak a követeléseiket tartalmazó levelet. A munkáltató a követelésekkel kapcsolatban hétfőn sem adott érdemi válaszokat, csupán azt javasolta, hogy tárgyaljanak újra szerdán.
Hajzer Barnabás közölte: ha a szerdai tárgyalás is sikertelen lesz, nem sokat késlekednek, sztrájkot hirdetnek. A Mol sem megerősíteni sem cáfolni nem kívánta azt, hogy a szakszervezet sztrájkra készül.
A szeptemberben kezdődött tárgyalási folyamat eredményeként a 2006. évre érvényes kollektív szerződést és a vállalat által meghirdetett európai felzárkóztatási programot a három reprezentatív szakszervezet közül kettő elfogadta, majd a megállapodásban foglaltakat a vállalat a munkabéke érdekében önkéntesen bevezette - közölte Kántor Sándor, a Mol kommunikációs igazgatóhelyettese. Így például a Mol Nyrt. a minimálbért 100 ezer forintra növelte, míg a pótlékok és a plusz munka nélkül számított bruttó minimáljövedelmet 161 500 forintban állapította meg.
Az Olajipari Szakszervezet május 10-én közölte, hogy sztrájkbizottságot alakított azért, mivel úgy értékelte, hogy a február 10-én, a munkáltatónak átadott követeléseiben megfogalmazottak nem teljesültek.
A szakszervezet a sztrájk előtti egyeztető tárgyalásokon meg kíván állapodni a Mol Nyrt. által vállalt középtávú kötelezettségekről, a 2006. évi alapbérfejlesztés mértékéről, a vállalatnál alkalmazandó bérfelzárkóztatási programokról, a nyereségérdekeltségi rendszerek bevezetéséről, a műszakpótlék emeléséről és az elbocsátott dolgozóknak adandó részvényjuttatásról.
A szakszervezet egyebek között az elfogadott 5 százalékos alapbérfejlesztés helyett 7 százalékos alapbérfejlesztést, a műszakpótlékok átlagos 10 százalékos emelését követeli, valamint azt, hogy 2006-tól a társaság előző évi adózott nyereségének legalább egy százalékát fordítsa a lemaradt bérek felzárkóztatására, további 1 százalékot pedig a dolgozói nyereségérdekeltségi rendszer kialakítására.
Az Olajipari Szakszervezet a Bányász Szakszervezet és a Vegyész Szakszervezet mellett egyike a Mol Nyrt.-nél működő három reprezentatív szakszervezetnek. A Mol alkalmazottainak létszáma 5287, akik közül 1150-at az Olajipari Szakszervezet tagjai között tud.