Tart a kínai részvényektől Soros egykori társa

Vágólapra másolva!
Túlértékeltek lehetnek a kínai részvények - állította Soros György egykori üzlettársa, Jim Rogers a kínai állami CCTV társaság egyik műsorában. A neves amerikai alapkezelő ezzel tovább erősítette azokat az aggodalmas hangokat, amelyek a kínai részvénypiac felfutásával kapcsolatban már eddig is hallhatók voltak.
Vágólapra másolva!

A régóta a kínai részvények elkötelezettjeként ismert Rogers a kínai állami CCTV társaság egyik műsorában beszélt arról, hogy már mutatkoznak annak a jelei, hogy a piac túlfűtötté vált, most nem a legjobb az ideje a kínai részvények vásárlásának.

Rogerst, aki a 70-es években a milliárdos Soros Györggyel együtt alapította meg a Quantum fedezeti alapot, a Reuters nem tudta elérni, hogy nyilatkozzon. Az újságokban megjelentek és az interjú www.sina.com-on megjelent kínai fordítása szerint Rogers azt is mondta, hogy drágává váltak a Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) részvényei. A kínai bankok az ügyfelek kiszolgálását és a vezetést tekintve még elmaradnak a világszínvonaltól - hangsúlyozta.

A kínai részvények árfolyamának esetleges csökkenése a magyar befektetőket úgy érintheti, hogy több garantált alap hozama is függ a távol-keleti ország részvénypiacának alakulásától. Ezek az alapok fix kamatozású kötvényekben tartják a befektetők pénzét, a kötvények hozamából azonban részvénypiaci indexek alakulásához kapcsolódó opciókba, vagy határidős kontraktusokba teszik. Így tőkéjüket mindenképp visszakapják a befektetők, az alaphozama azonban a választott részvénypiacok alakulástól függ.

Csütörtökön és pénteken egyébként jelentősen csökkent a kínai részvények ára, mert a befektetők profitot realizáltak a pénzügyi szolgáltatók részvényeiből, ugyanis érzékelhetővé vált, hogy a kínai kormány lépéseket fontolgat a piac lehűtése érdekében.

Elemzők szerint Rogers megjegyzései arra figyelmeztettek, hogy a piacok esetleges túlfűtöttsége veszélyekkel jár.

"Rogers nyilatkozata csak egyike azoknak a tényezőknek, amelyek a piaci veszteségek mögött állnak" - mondta egy kínai biztosító alapkezelője.

A sanghaji tőzsde iránymutató indexe pénteken 3 százalékkal csökkent; az esést a ICBC vezette, amely több mint négy százalékot vesztett, miközben a tőzsde második legnagyobb forgalmú papírja volt. Csütörtökön 4 százalékos volt a tőzsdeindex vesztesége: erősödik ugyanis a félelem, hogy az infláció mérséklése érdekében kamatemelésre kerülhet sor Kínában.

MTI/[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!