A wifi nagy segítség otthon, hiszen segítségével elkerülhető az egész lakás bedrótozása, ha laptopot használunk. Egy táblagép használatához a vezeték nélküli hálózat elengedhetetlen.
Korábbi cikkünkben összeszedtük a tippeket ahhoz, hogyan lehet a legjobban működő wifit kiépíteni otthon. Egy néhány ezer forintos routertől nem várhatjuk, hogy lefedje az egész lakást. Bár a fizikát - a rádióhullámok terjedésének módját - egy drágább modell sem tudja áthágni, jelentős javulást lehet elérni.
Ma már húsz-huszonötezer forint körül áron kapható nagy tudású wifi router, ami egyszerre képes több rádiósávon is kommunikálni. Az öt gigahertzes tartományban nagyobb sebességet lehet elérni, de ezek a hullámok nem igazán jutnak át a falakon. Erre optimálisabb a lassabb, de jobb lefedettséget biztosító, 2.4 gigahertzes frekvencián működő wifi. Egy jobb routertől az is elvárható, hogy képes legyen vendégmódot nyújtani, így az otthoni internetünkre kapcsolódó ismerősök nem érhetik el például a hálózaton megosztott fotókat sem.
Ahogy korábbi cikkünkből is kiderül, lehet vásárolni a hálózat lefedettségét kibővítő, konnektorba dugható wifis egységeket is, ám ezektől nem szabad csodát várni, mert csak néhány négyzetméterre elegendő a teljesítményük, és ha távol vannak a routertől, eleve csak nagyon lassú internetet képesek szétszórni maguk körül.
Évtizedekig elképzelhetetlen volt, hogy a nyomtató ne közvetlenül a számítógép mellett legyen, pedig a szűk íróasztalok mellett sokszor pont a printerek miatt nem lehetett kényelmesen dolgozni, vagy több méteres kábeleket kellett végigvezetni a lakáson.
Szerencsére ennek vége, ma már oda lehet rakni a nyomtatót, ahová csak szeretnék: ez annyiban nem igaz, hogy érdemes a printert olyan helyre rakni, ahol biztos a wifi lefedettsége - ezt laptoppal vagy okostelefonnal könnyen ellenőrizhetjük. A beállítás nem ördöngösség, az eszközt egyetlen alkalommal USB-n kell csatlakoztatni a PC-hez, és a mellékelt szoftverrel elvégezni a hálózati beállításokat. A szükséges illesztőprogramok telepítése után ugyanúgy lehet wifin keresztül nyomtatni, ahogy dróton keresztül, csak arra kell ügyelni, hogy az esetleg másik szobában lévő printer egyáltalán be legyen kapcsolva.
Célszerű olyan nyomtatót venni, ami beépített szkennert is tartalmaz, hiszen minimális a felára: 23 ezer forintért már lehet ilyen típust vásárolni. Érdemes olyan modellt választani, amelyen eleve vannak kezelőgombok, így például a beolvasás közvetlenül a printerről indítható, egyéb esetben vissza kell sétálni a PC-hez, és ott rákattintani a beolvasásra, bár ez csak kényelmi extra.
Már huszonötezer forintnál olcsóbban lehet olyan wifis kamerákat vásárolni, amelyek képét az interneten keresztül okostelefonon vagy PC-n is elérjük. Eleve érdemes olyat választani, amelyiket mikrofonnal is felszereltek, egy ilyennel ugyanis az esetleges gyanús zajokat is ki lehet szűrni.
Biztonsági szempontból egy ilyen kamera csak a leghülyébb betörők ellen véd, hiszen nincsen benne akkumulátor, így elég könnyű deaktiválni, esetleg a kamera mozgásérzékelő funkciója ér valamit, ez azonnal képes e-mailben riasztást és fotókat küldeni, vagy videókat feltölteni egy tárhelyre. Érdemes a csak kicsit drágább, infravörös szenzorral is felszerelt típust választani. Egy hagyományos típus már sötétedéskor sem igazán mutat használható képet, az éjjellátó fajtának azonban ez meg sem kottyan. Arra azonban érdemes gondolni, hogy az inframódba átkapcsoláskor az ilyen kamerák általában valamilyen belső szűrőt is mozgatnak, ezért a váltás halk kattanással is jár.
Az ilyen wifis kameráknak a legnagyobb hasznát a kisállatok tulajdonosai vehetik, bár az olcsó típusok képbeli lefedettsége elég kicsi, ezért általában csak egy magas polcra, a helyiség szélére helyezve tudnak lefedni egy teljes szobát - a motorral mozgatható modellek ezért lehetnek praktikusabbak. Vannak olyan biztonsági kamerák, amelyekhez egy kicsi hangszórót is lehet csatlakoztatni, ez tapasztalataink szerint leginkább kutyák távidomítására használható praktikusan.
Itthon húszezer forintért lehet megvenni a Google bármilyen, HDMI csatlakozóval szerelt tévébe bedugható eszközét, a Chromecastot. A pendrive-ra hasonlító eszköz kizárólag vezeték nélkül képes kommunikálni, és ha van, a tévé USB portjáról nyeri az energiát, ha ez nincs a készüléken, akkor be lehet dugni a konnektorba. Az apró kütyüt okostelefon, táblagép vagy számítógép böngészőjéből lehet beállítani, illetve vezérelni is.
Egyelőre itthon csak a YouTube és a Chrome böngésző tévén való használatát támogatja a Chromecast: ha a telefonról vagy laptopról elindítunk egy YouTube-klipet, az a tévén jelenik meg. Ugyanez igaz a böngészett tartalmakra is. Internetes tékát vagy hasonló szolgáltatást itthon ez a kütyü még nem támogat, ezért ennyiért nem igazán jó vétel.
Ennél kicsit olcsóbban már egy WD TV Play lejátszót is vehetünk, ami a YouTube és netrádiók (Spotify, Deezer) wifin keresztüli elérése mellett teljes értékű médialejátszó is: pendrive-ról, mobil winchesterről vagy hálózatról is lejátssza a filmeket és a zenéket is. A médialejátszók számára fontos a jó minőségű wifivétel, amelyen át kisebb méretű, de HD-felbontású filmeket is lejátszanak, viszont a Blu-ray filmekkel azonos minőségű óriásfájlokkal meggyűlhet a bajuk.