Kétrészes sorozatban mutattuk be, hogyan is működik a közmunka Magyarországon. Fülig merültünk a kutyaürülékben, és együtt lapátoltunk egy milliomossal is. 2015 novemberében 236 ezren dolgoztak közfoglalkoztatottként. A Political Capital (PC) a közmunka politikai aspektusára hívta föl a figyelmet egy korábbi tanulmányában. Azt vizsgálták, hogyan függ össze a közmunka és a pártok támogatottsága.
Az Origo egy korábbi cikkében is megállapította, hogy több kistelepülésen kimagasló támogatottságot ért el a Fidesz–KDNP listája 2014-ben. A Political Capital szerint ahol hangsúlyosabb a közfoglalkoztatottaknak a munkavállaló korúakhoz viszonyított aránya,
látványosan jobban szerepeltek a kormánypártok
az országos átlagnál.
Megvizsgáltuk az érintett településeket, és megállapítottuk, hogy a jobboldal korábban is eleve magasabb támogatottságot élvezett ezekben a falvakban, de több helyen a közmunka kiterjesztése után még tovább nőtt a Fideszre leadott szavazatok száma. Kiderült az is, hogy a kormány egy olyan szegmensben hajtott végre változtatásokat, ahol a szavazatszerzésre jobb esélyei voltak, mint a baloldalnak.
A vizsgálatban a PC négy csoportot állított föl az egy szavazókörös településekről.
A Jobbik a kistelepülések 62 százalékában szerepelt jobban az országos átlagánál. Az átlagot 30 százalékosan meghaladó (26,9 százalékos, vagy annál magasabb arányt elérő) eredményt az egy szavazókörös helységek közel harmadában ért el. Ez azt mutatja, hogy
a szélsőjobboldali párt, hasonlóan a kormánypártokhoz, népszerűbb volt a kis településeken.
Ha viszont a közfoglalkoztatottak aránya szerint nézzük az eredményeket, kiderül, hogy a kormánypártoknál megfigyeltekkel ellentétben a Jobbik a közfoglalkoztatás által hangsúlyosan érintett településeken szerepelt gyengébben.
már a Fidesz-KDNP győzelmét regisztrálhatjuk
ebben a szegmensben. A kormánypártoktól és a Jobbiktól messze lemaradva végzett a baloldali összefogás, az LMP éppen csak átlépte az egyszázalékos támogatottsági határt.
2006-ban egy szoros Fidesz-MSZP versenyfutást láthattunk,
minimális jobboldali fölénnyel, míg 14 évvel ezelőtt a szocialisták magabiztosan győztek. A MIÉP még a háromszázalékos támogatottságot sem tudta elérni.
baloldal összesítve is közel tíz százalékpontot vert a kormánypártokra
2014 tavaszán. A Jobbik messze országos átlaga alatt szerepelt, a 10 százalékot is alig lépte át. 2010 egyértelműen kilóg a sorból.
1994-2006 között nagyon erős MSZP-támogatottságot regisztrálhattunk
a vizsgált hat településen. A baloldalon kívül az agrárpártok szerepeltek nagyon jól. Ez is azt mutatja, hogy 2010-ben csupán a kormányváltó hangulat miatt volt egy kis kilengés a hat faluban.
nem minden kistelepülésen alkalmas a választói hangulat esetleges befolyásolására,
de a 2014-es tapasztalatok szerint ez a csoport még kisebbségben van.