A valtozasbejelento.hu tehát arra épít, hogy a magyar párok 92 százalékánál változik legalább az egyik fél neve az esküvőt követően, 50 százalékuknál pedig a lakcím is más lesz. A házasságkötést követően
a régi nevet tartalmazó személyi igazolvány érvénytelenné válik,
és az összes iratot a házassági anyakönyvi kivonatban szereplő névre kell kiállíttatni.
Minek nevezzelek?
A valtozasbejelento.hu felmérése szerint a menyasszonyok 30%-a férje vezetéknevét kötőjellel teszi majd sajátja mellé (pl. Kiss-Kovács Elvira), de a hagyományos Kiss Jánosné formát is mintegy 20%-uk választja majd. Minden tizedik ifjú ara saját családneve helyett férje vezetéknevét használja (pl. Kiss Elvira), és ugyanennyien voksoltak a Kissné Kovács Elvira verzióra. A férj és a feleség teljes nevét megtartó Kiss Jánosné Kovács Elvira formát csak a párok 3%-a választotta, ugyanakkor 23%-uk még nem döntött végleges asszonynevéről.A névváltozás után nyolc napon belül kezdeményezni kell a személyi igazolvány cseréjét, de az új nevet a többi okmányra is érdemes minél előbb átvezettetni.
A személyi igazolványt kizárólag személyesen igényelhetjük az okmányirodában vagy a kormányablaknál, érdemes ugyanekkor
lecserélni a lakcímkártyát, az útlevelet, a jogosítványt és a forgalmi engedélyt is.
Ezeken kívül gondolni kell az adókártya és a taj kártya cseréjére is. A változások bejelentését azoknál a cégeknél – közműszolgáltatók, telekommunikációs társaságok – is meg kell tenni, amelyekkel szerződésben állunk. Ez már gombócból is sok, nemhogy hivatalból és ügyintézésből. Kivett szabadság, várakozás és persze a költségek.
Szabó Péter, a valtozasbejelento.hu ügyvezetője az Origónak azt mondta náluk a folyamat a nap 24 órájában elindítható, legfeljebb 30 percet vesz igénybe és több szolgáltató esetén is mindössze 1-2 ezer forintba kerül. Az ügyvezető szerint a több szolgáltatót érintő közműátírás személyes ügyintézésének járulékos költségei (pl. utazás, parkolás, gyermekfelügyelet) - különösen nem nagyvárosi környezetben -
akár a 6-11 ezer forintot is elérhetik,
emellett azonban a legnagyobb veszteség a feláldozott szabadidő: az átlagosan szükséges legalább 1 napos ügyintézés értéke pénzben kifejezve (a jelenlegi átlagos nettó jövedelemmel számolva) további 10 ezer forintot jelent.