Evés közben jön meg az étvágy, szoktuk mondani, és egy ideje tudjuk, hogy ez a régi bölcsesség a veterán autók gyűjtésére is érvényes. Akinek Iso Rivolta kocsija van, könnyen úgy érezheti, kell egy Grifo is. Esetünk pont ezt példázza, a Veterán 2005. júliusi számában bemutatott Rivolta meghozta gazdája étvágyát.
- Ilyen volt a Matchboxom - hangzik a lakonikus magyarázat, és erre aztán valóban nincs mit mondani. Ha egyszer ilyen is volt, akkor be kell látni a beszerzés szükségességét. - Évekig kerestem. 1968-ast akartam, mert akkor születtem, bézs belsővel, klímával, kék színben. Lehetőleg a small blockkal szerelt változatot, hogy ne legyen púp a motortértetőn. Összesen negyvenötöt gyártottak ebben az évben a kisebbik motorral, szóval nem volt könnyű. Szóltam az ismerősöknek, néztem az interneten, az újsághirdetésekben. Végül a német Iso-klub elnöke felhívott azzal, hogy tud egy eladó Grifóról, amely ugyan 1969-es és piros, de nézzem meg - hallottuk a beszerzés előzményeiről.
Piros 1969-es nem jöhetett szóba, ez nyilvánvaló, de aztán mégiscsak felhangozhatott a kompromisszumkeresésre intő zümmögő kórus, majd "a megnézés még nem vásárlás" szövegű szirénhang, mert hősünk Németországba indult.
- Láttam, hogy bézs színű bőr és klíma is van, ennek örültem. Aztán félrehúztam a szélvédőgumit - kék festék látszott alatta. Úgy voltam vele, most már legyen, nem baj, ha 1969-es. Lefénymásoltam a papírokat, lefényképeztem a számokat, és kiküldtem az olaszoknak. Kiderült, hogy a kanadai papírokban elírták az évszámot, ez egy 1968-as autó - idézte fel a tulajdonos a meghökkentő fordulatot.
Feltehetően eredetileg nem az USA piacára készült ez a Grifo, de valamely oknál fogva végül ott adták el. 201-es számú volt az első hétliteres prototípus, ez meg a 203-as számú (GL 830203), tehát elképzelhető, hogy aki megrendelte, később meggondolta magát, és inkább a hétezrest kérte.
A hétliteres motor említése magyarázatot követel, tehát folytassuk az Iso-történetet onnan, ahol a Rivolta kapcsán előrelátóan abbahagytuk. S hogy ne keressék a négy évvel ezelőtti lapszámot, idézzük röviden a históriát a kezdetektől. Renzo Rivolta a második világháború utáni robogólázat kihasználva 1948-tól kismotorokat, robogókat gyártott a Milánó közelében fekvő Bresso városkában. 1950-ben szabadalmaztatta az Isetta nevű törpeautót, amelynek licencét több országban értékesítette. A bevételből GT-autó gyártásába kezdett, a Nuccio Bertone irodájában Giorgetto Giugiaro által tervezett karosszériába Corvette-motort építettek. A tervezésben részt vett Giotto Bizzarrini is. 1962 novemberében mutatták be az első Iso Rivolta kocsit, amely olcsóbb volt a Maserati 3500-asnál és a Ferrari 250GT-nél egyaránt.
Amikor a Rivolta sikere kétségtelen lett, Bizzarrini elkezdte rágni Renzo fülét, hogy az Iso-vásárlók között vannak, akik egy vérbeli sportkocsit is szeretnének a kényelmes és gyors GT mellé. A főnök nem akart újabb pénznyelőt, egy ideig ellenállt, de aztán Bizzarrini megpuhította, és kezdődhetett a munka. Bizzarrini elvitt egy Rivolta-padlólemezt a saját műhelyébe, és lerövidítette. Szemei előtt korábbi tervezése, a Ferrari 250 GTO lebegett, de a motort hátrább helyezte, annyira, hogy az elosztóhoz csak nehezen lehetett hozzáférni. A karosszériát a Bertone műhelyben építették fel. Az 1963. évi torinói szalonon mutatták be a kocsit, Iso Rivolta Grifo néven: két prototípus készült, az A3/L kódon jegyzett kocsi mellett egy versenyváltozat is, az A3/C. Utóbbi az Iso-standon volt alumíniumkarosszériával, fényezés nélkül, mert arra már nem maradt idő. Az A3/L a Bertonénál állt.
A Grifo azt jelentette, hogy az Iso versenyre kel a Ferrarival és a Lamborghinivel, ami nem csekély kihívást jelentett. Eredetileg napi két autó volt a terv, de a beszállítók késlekedése miatt csak 1963 végére sikerült elérni ezt a tempót. Időközben az amerikai importőr bajba került, az Iso Rivolták megtöltötték a bressói raktárt, le kellett állítani a termelést. Az elbocsátott munkások végkielégítése, az NSZK-ban eladott kocsik hibái miatti garanciális kiadások anyagi csőddel fenyegettek. A reklamációk mind a motorral voltak összefüggésben, és a magyarázatot megtaláljuk a GM egyik levelében, amely így fogalmaz: "Az rendben van, hogy a motorunkat 6000/min fordulaton lehet használni, de nem egy órán át. Önök ott Európában túl gyorsan hajtanak." A megoldást a hajtókarok átalakítása hozta meg, amit a Rivolta-gyárban kísérleteztek ki.
S ha ennyi baj nem lett volna elég, kiderült, hogy a Grifo körül sincs minden rendben. A karosszériát kizárólag esztétikai elveket követve, aerodinamikai kísérletek nélkül tervezték. Abban az időben még nem voltak szélcsatornák, a kész autóra kis vászoncsíkokat ragasztottak, majd kihajtottak a próbapályára vagy az autópályára, és egy követő kocsiból figyelték, hogyan áramlik a levegő a karosszéria körül. W. S. Goodfellow az Iso Rivolta című könyvében leírja, hogy amikor Renzo Rivolta fia, Piero első alkalommal próbálta ki az A3/L modellt, a Bertone karosszériás ős-Grifót, meglepetten tapasztalta, hogy a jármű eleje nagyon könnyűvé válik egy bizonyos sebesség elérése után. Vele volt Pierluigi Raggi is egy Rivoltával, és mivel akkoriban nem volt túl nagy forgalom az autósztrádákon, a szomszédos sávban utazva megfigyelhette, nem véletlenül mondta neki Piero, hogy úgy érzi, mintha megemelkedne a kocsi eleje. "A Milánó és Bergamo közötti autópályán történt. Nem volt forgalom, és nyugodtan felgyorsíthattam a kocsit. Azt éreztem, mint amikor hídon megyünk át, a kormány egyik pillanatról a másikra könnyűvé vált. Átnéztem Raggira, aki a szomszéd sávban autózott Rivoltával, és láttam, hogy elkerekedik a szeme. Óvatosan lassítottam, és újra megpróbáltam. Kiderült, hogy 150-nél a kocsi eleje megemelkedik. Ez azt jelenti, ha 200-zal rámész egy bukkanóra, az autó felszáll."
Bertone néhány apró változtatással orvosolta a problémát. Amikor az A3/L, vagyis a Grifo sorozatgyártását készítették elő, jó néhány módosítást tettek a tapasztalatok birtokában. Az első két Grifo 1965 januárjában készült, és a tesztek újabb problémákat hoztak napvilágra: vízpumpa-törés, kuplungragadás, rezonanciák. Miután sikerült mindent jól beállítani, 1965 augusztusában Monzába hívták a vezető autós lapok képviselőit. A gyár kiadványt készített, meghirdetve: "Az Iso Grifo L a világ legjobb kocsija."
A sorozatgyártás 1965. augusztus 25-én kezdődött, az első autó 365 lóerős motort és négyfokozatú váltót kapott. Szeptemberben még egy Grifo készült, 1965-ben összesen nyolc. A világ egyik legdrágább gépkocsija volt, 7,3 millió lírába került. Évi ötven Grifo előállítását tervezték - ötszáz GT mellett.
Riválisok Maserati Ghibli
Monteverdi 375L Lamborghini 400 GT
Ferrari 365 GT 2+2 Aston Martin DBS V8
Toyota 2000 GT |