Ha francia autó, akkor Cibié lámpa. Olyan tekintély, mint a németeknél a Bosch vagy az angoloknál a Lucas
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)
Bár sokan megfordultak utána, mégsem kellett a sikoltozó nők hada elől menekülve hátrahagynunk a méregdrága fényképezőgépet és a fontos információkkal teli diktafont. Nyugodt körülmények között munkálkodhattunk, a fotózással csak kisebb zűrzavart okoztunk a hétköznap délutáni bevásárló tömegben. A farzsebekből, retikülökből és pénztárcákból előkerülő cetlik mögül azért lopott tekintetek végigfutottak a Pininfarina által tervezett karosszérián. Méregették a kocsit a törzsvásárlók, legtöbbjük gondolatban a csomagtartó űrtartalmát saccolgatta. Önök se találgassanak tovább - egészen pontosan 239 liter a hátsó traktus befogadóképessége. Könnyedén befér néhány palack ásványvíz és pár kiló hálós burgonya annak ellenére, hogy kétajtós ferde hátúról van szó.
Még néhány beállítás, pózolás a kamera előtt, és következhetett a próbaút. Miközben a kilométereket róttuk, figyeltem Szikszay Attila gépészkedését. Ő is, mint a legtöbb, francia kocsit birtokló veterános, furcsa kézmozdulatokat tett kanyarodásnál. Korábban már észrevettem, hogy indításkor sem a megfelelő oldalon matat a slusszkulccsal. A korszak francia autóinál teljesen megszokott volt, hogy a kormánytól balra helyezkedik el a gyújtáskapcsoló, míg az index karja vele szemközt áll. A többi kezelőszerv és a műszerek a megszokott helyen vannak, és kiválóan leolvasható róluk minden fontos információ. A középkonzolon kapott helyet a téglalap alakú időmérő óra és az elektromos ablakemelő négy kapcsolója.
Szépen kidolgozott olasz vonalak a karosszérián. Többféle gyári könnyűfém keréktárcsával árulták
Az aszfalt egyenetlenségeit finoman nyeli el a futómű, a kormánnyal sem kell küzdeni, könnyedén mozog. Nagy segítség ez ha például szűk helyen kell megfordulni az autóval. Menet közben belül csend van, s bár tompán halljuk a gázfröccsökre fel-felbúgó V6-os jellegzetes hangját, ennyi kell ahhoz, hogy tudomást vegyünk arról, közlekedünk. Utasként sem panaszkodhatok: bár egyáltalán nem családi autónak tervezték, nagyon tágas és kényelmes belül. Legalábbis elöl - hátra eszünkbe ne jusson válogatott kosárlabdázókat ültetni.
Csak városi forgalomban volt alkalmunk kipróbálni a csúcs Coupét, így maradt még benne tartalék bőven. Talán majd egy következő, nem hivatalos próbaúton megmutathatja valódi tudását a 136 lóerős motor. Addig legyen elég a tudat, hogy komoly lehetőségek rejlenek ebben a V6-osban.
1970-ben került a két első ülés közé a kézifék karja. A cd-s rádió persze nem a '70-es évekből származik
Alapból kupé
A négyajtós Peugeot 504 Berline-t, amelynek 1800-as, négyhengeres, karburátoros motorja 82 lóerős, 1968. szeptember 12-én mutatták be. Hat hónappal később a Genfi Autószalonon debütált a Cabriolet és a Coupé. Technikailag nem hozott semmi újat a két autó az alaptípushoz képest, csupán a karosszéria lett rövidebb 15 centiméterrel. Eleinte mindkettőt a négyajtós 504 TI befecskendezős motorjával szerelték, majd 1970-től a kétezer köbcentis erőforrással is kínálta őket a gyár. 1974-ben szögletes első fényszórókkal, új hűtőmaszkkal, egyrészes, nagy hátsó lámpákkal, új Pininfarina-logóval, valamint módosított, gumibabás lökhárítókkal tették fiatalosabbá a karosszériát.
1977-től már csak a Coupéba szerelték a V6-os blokkot, de megmaradt hozzá a négyhengeres motor is. Ebben az évben új kormánykerék került az áttervezett műszerfal elé. A műanyag-korszak beköszöntével, 1979-től plasztikból készültek a lökhárítók, a hűtőrács tetejére és aljára díszítésként egy-egy krómozott csík került. 1981-ben még utoljára átrajzolták a műszerfalat, öt, kör alakú órát helyezve el benne. A Coupé és a Cabriolet gyártása 1983-ban fejeződött be.
Cikkajánló |
Egyesült motorok
A Peugeot, a Renault és a Volvo a költségek csökkentése érdekében közösen kezdett új motor kifejlesztésébe. 1966-ban elsőként a Peugeot és a Renault kötött megállapodást, a Volvo 1971-ben csatlakozott a franciákhoz. Mivel mindhárom márka gyártókapacitása véges volt, a belga határhoz közel eső Douvrinben felépítettek egy új gyárat, ahol először a Peugeot 104-es négyhengeresét kezdték előállítani. Elsőként a Volvo 264-esbe építették be a közös tervezésű V-hathengeres motort, majd az 1975-ös modellévtől már a Peugeot 504 Coupé és Cabriolet változatba is beszerelték, végül a 604-es orrában is ez a V6-os díszelgett. A Renault is felvette kínálatába a hathengeres PRV motort, és a 30 TS típusába szerelte be.
A Renault-val és a Volvóval közösen tervezett PRV motor teljesítménye 136 lóerő. A harmincas évek közepén, a 601-es típusba szerelt a Peugeot először hathengeres erőforrást
Családon belül
Szikszay Attila kivételes helyzetben volt gyerekkorában, mivel az ő családja birtokolta Magyarország első Peugeot 403-asát. A francia márka iránti vonzalma innen gyökereztethető. A sorban egy 404-es következett, amely elkísérte a családot Algériába. Édesapja 1975 és 1980 között az algériai teniszválogatott edzője volt, kint még néhány típus megfordult háztartásukban, többek között 204-es, 504-es Peugeot-k. Utóbbiból Coupéjuk is volt 1978-ban. Miután visszatértek Magyarországra, egy 504 GLD-t használtak, amely később Attila első autója lett. Mostani Peugeot-ja újkorától kezdve egészen 1993-ig Németország útjain közlekedett. Nyugdíjazása után három évig mozdulatlanul pihent egy garázs mélyén, ezután Magyarországra került, ahol szintén a négy fal között várta sorsa jobbra fordulását.
Árfolyam |
Attila a fent említett gyerekkori emlékek és a család Peugeot-khoz való különös vonzódása miatt mindenképpen meg akarta venni ezt a Coupét, de nem ment olyan könnyen. Csak két év kemény alkudozást követően teljesülhetett a vágya. Miután nagy nehezen megegyeztek, gyorsan el is hozta az autót, és hozzáláttak a felújításhoz. A karburátort alaposan kipucolták, a folyadékokat, szűrőket kicserélték, egyébre nem volt szükség.
Közel 190-es tempóig tarthat a száguldás
Sokkal többet dolgoztak a karosszérián: mindkét oldalon kicserélték a küszöböket, javítani kellett a hátsó ablak sarkait, s az autó alján is volt némi rozsda. A Peugeot-k korróziós hajlamát tekintve ezek a hibák csekélységnek számítanak, aminek oka, hogy a harmincnégy év döntő többségét garázsban töltötte a kupé. A lemezmunkák után visszakapta gyári fényét a karosszéria, az eredeti szín csak a motortérben maradt meg. Belül az ülések kárpitján kívül minden maradt az eredeti.
Az ember életében léteznek olyan meghatározó élmények, amelyek egy adott autóhoz kötődnek, és amelyek alakítják a jelenét, jövőjét. Vannak olyanok, akik erre nagyon fogékonyak. Belőlük lesz a buzgó veterános. Amint láttuk, Attila esetében sem történt ez másképp. Az ő veterános életét az oroszlános márka típusai alakították. A trapéznadrágos korszak idején még gyerek volt, ezért akkor saját Peugeot-ja nem lehetett. Manapság már nem divat a trapéznadrág, az 504 Coupé formája viszont még napjainkban is hódítani tud.
Műszaki adatok Motor. Négyütemű, hathengeres, 90 fokos hengerszögű V-motor. Felül elhelyezett, lánchajtású vezérműtengely, könnyűfém hengerfej és henger, négy helyen csapágyazott főtengely. Furat 88 mm, löket 73 mm, összlökettérfogat 2664 cm3. Legnagyobb teljesítmény 136 LE, 5750/min. Legnagyobb forgatónyomaték 207 Nm/3500 min. |
A cikk a Veterán Autó és Motor magazin 2009. decemberi számában jelent meg.