1946-ban egy fura szerzet hagyta el a Mercedes Wörth am Rhein-i gyárát, hogy néhány tesztkört fusson a közeli erdős, hegyes vidéken. A nagyközönség csak egy évvel később, a frankfurti mezőgazdasági vásáron láthatta a terepgumis, rövid, de magas szerkezetet, amelyet szerteágazó felhasználási területére utalva egyszerűen csak Unimognak kereszteltek: a szó az Universal Motor Gerät, azaz Univerzális Motor Szerkezet rövidítéséből adódik.
A többször is felfrissített haszonjármű műszaki alapsémája a kezdetektől változatlan, egyedülálló képességeivel (vonatszerelvényt vontat, hegyet mászik, sót szór, utat tisztít, csapatot szállít, füvet kaszál, stb.) világszerte hatalmas népszerűségnek örvend. De nemcsak dolgozni szeretnek vele, veteránnak is kedvelik, főleg a kevésbé elhasznált katonai változatokból van sok a fanatikus autógyűjtők kezében. Itthon sem kell sokat menni, hogy ráleljünk egy öreg példányra, mi például csak a Csepel-sziget közepéig utaztunk érte.
Gazdája mindig is vonzódott a katonai teherautókhoz, a rendszerváltás után egy 344-es Csepellel kötött barátságot, s járt márkatalálkozókra. De sajnos a csőrös magyar igavonó nem fért be a kertbe, a télen állandóan sózott utcán állva pedig hamar pusztulásra ítéltetett volna, így rövid idő után eladósorba került. Nem élet az élet katonai jármű nélkül, s keresgélni kezdett, amíg ki nem kötött az Unimognál. Szerencséje volt, mert sikerült kifognia egy svájci hadsereg által levetett, alig több mint 20 000 kilométert futott, hosszú platós S 404-es típust, amely a kilencvenes évek második felében érkezett Magyarországra.
Több mint tíz éves hazai pályafutás után az Unimogon nem sok használati nyom látszik, annak ellenére remekül tartja magát, hogy 1962-es születése óta nem újították fel. Persze tulajdonosa vigyázott rá még akkor is, amikor egyszer-egyszer off road pályára hajtott, vagy a teljes másfél tonnás terhelést kihasználva cserepeket szállított az Alföldről Budapestre.
Technikai képességeiről ódákat zengnek használói, de felépítményének variálhatósága sem hétköznapi. Az egyszerű, kilincses oldalajtók tetejéről egy mozdulattal leemelhetők az oldalüvegek (amelyek aztán a plató és a fülke közt találnak maguknak biztos helyet), s akár az ajtókat is otthon lehet hagyni. A vászontető szintén könnyen lecsavarható, és ha a szélvédőt is ledöntjük, olyan lesz, mint egy homokfutó. Csak persze sokkal magasabban van a fülke (hiszen itt mégiscsak terepjárás, dagonyán átgázolás a feladat), amelyet nem is könnyű megközelíteni: a keskeny terepgumikat vagy a kerékagy kiálló közepét használhatjuk elrugaszkodó pontnak, aztán jöhet a fülke pereme a másik lábbal, és végre elérjük a műbőr székeket. Belül puritán minden, a barnára festett műszerpult és a meztelen fémrészek igazi harcmezei hangulatot adnak, szinte már halljuk a géppuskaropogást. A valóságban persze nem ropog semmi, csak a 2,2 l-es, hathengeres, soros, gázrendszerrel "megtámogatott" Mercedes benzinmotor duruzsol, ha gombnyomásra életre keltik. Középen meredezik a hat irányba kapcsolható váltókar: vezetőülés melletti síkban kétfokozatú terepváltóként használható, középre húzva pedig négy fokozatot kínál normál használatra.
Finoman lendül be a szerkezet, a szovjet katonai technikán edződött utasok csak néznek a német könnyed, rángatás és rázkódás nélküli mozgásán. Persze zajos, hiszen a motort mindössze egy vaslemez választja el az utastérből, és a gumik is zúgnak az aszfalton. Terepen viszont elemében érzi magát, még a kapcsolható négykerékhajtás és a diffizár sem kell, hogy legyűrje a bakhátakkal szabdalt, mély lyukakkal tarkított földutat. A hatalmas acélkarimás, jókora holtjátékú volán mögött ülve mi vagyunk a császárok, az Unimog pedig hű alattvalóként követi az utasításokat.