Autóbolondként nem tudom tökéletesen átérezni, de valahol meg tudom érteni Ákos motivációját, hogy miért kötött ki ennél a nem túl bizalomgerjesztő autónál. Szimpla számításból. Ő nem egy dédelgetnivaló kedvencet, hanem egyszerű használati tárgyat lát Mitsubishi Lancerében. Persze sok közös emlék köti hozzá, de akkor sem esne pánikba, ha megnyomnák a sárvédőt, vagy ellopnák a kocsit, bár utóbbinak kicsi az esélye.
A tulajdonosi hierarchia legutolsó, bontóba adás előtti lépcsőfokán akad egy szempont, ami minden mást felülír: a megbízhatóság. Ha a kocsi gazdája minden szabadidejét szerelőkkel tölti, és retteg hosszabb útra elindulni, garantáltan megutálja. Ebből a szempontból főnyeremény a Lancer, hiszen alapszintű karbantartás mellett teljesíti a japán autókhoz társított legnagyobb közhelyet: a világból is kimegy.
Jól hangzik ugyan, hogy ritkán kell alkatrész, ám amikor szükség van valamire, többe kerül, mint az európai típusoknál. Míg például a kettes Golfhoz máig hegyekben állnak az utángyártott vagy bontott holmik, ehhez nehezebb felkutatni kopó-fogyó és törő dolgokat. Mégsem ez a Lancer rákfenéje, hanem a korrózió. Szinte hallani, ahogy csámcsog a rozsda a küszöbökön és a sárvédőkön, de ez bárhol másutt is előfordulhat.
Ákos pontosan tudja, hogy közeleg a Mitsubishi végzete. Ebben az árkategóriában a műszaki vizsga dönt életről vagy halálról, a 18 500 forintos hatósági díjon felül egy lógó gömbfej, repedt szélvédő, lyukas kipufogó vagy rossz lengéscsillapító cseréje is komoly érvágás. De a legveszélyesebb tétel mindig a lakatolás, ami a legutóbbi vizsga előtt küszöbjavítást jelentett, de a következőre már szinte újjá kellene építeni a bódét, százezrekért.
Aki nem jártas az olcsó autók kategóriájában, jobb, ha megtanul egy fontos szót a szlengszótárból: okosba. Ez a műszaki vizsga kapcsán szokott gyakran elhangozni, amikor a hibák ellenére összejön a megfelelt minősítés, hiszen a bekamerázott állomásokon is megvannak a jól bevált trükkök. Ákos nem élt ilyen lehetőséggel, igaz, egy esetleges következő tulajdonos megpróbálhat trükközni vele.
Mostanában persze fel sem merül az eladás, de gondolatban azért játsszunk el a lehetőséggel. Szokás szerint az érdeklődők egy része úgy indítana, hogy mennyit enged az ár feléből, mások pedig bontott téglát, hízó sertést, megkímélt plazmatévét vagy alig futott MZ-t ajánlanának érte. Alapvetően nincs baj persze a cserekereskedelemmel, a tulajdonviszonyok kérdése azonban annál több zűrt okozhat.
Átíratni ugyanis senkinek sem akaródzik egy ilyen autót, amit a hatósági árak láttán nem csodálunk. A Lancer esetében 18 500 forint lenne az eredetvizsga, 29 700 forint a vagyonszerzési illeték, 12 000 forint az új forgalmi és törzskönyv, ami összesen a kocsi értékének bő felét tenné ki. Hatvanezres spórolásért sokan bevállalnák inkább az illegális használatot, mások pedig üzembentartói szerződést kérnének.
Ákos egyelőre nem foglalkozik ilyen kérdésekkel, hanem használja a minden elemében ütött-kopott autót, amit az egyik barátjától vett. Megszokta, hogy nincs presztízse az utakon, jellegtelen formája miatt eleve kevesen ismerik az alig három évig (1988–91) gyártott Lancer-generációt. Holott a rendszerváltás idején nagy szó volt egy ilyen autó Magyarországon, és meglepően sokat kínált a népszerű Kadettekhez és Golfokhoz képest. Például erős volt és takarékos: az 1,5-ös, befecskendezéses motor fénykorában 90 lóerőt tudott, de létezett 1,8-as, 140 lovas GTi, sőt még összkerekes változat is készült belőle, ami az alpesi országokban volt nagy kedvenc. A kétféle karosszéria közül a kipróbált ötajtós liftback volt a nyerő, ami praktikumában a mai Skoda Octaviát idézi. Extraként pedig olyan csodák voltak benne, mint a klíma vagy a hátul is motoros ablakemelő. Figyelem, a 90-es évek legelején járunk!
Ákos pechjére egy teljesen fapados modellt fogott ki, amiben csak az állítható magasságú vezetőülés említhető luxusszolgáltatásként, de ebben a korban már úgyis csak a baj lenne az elektromos kütyükkel. Viszont meglepően szép állapotban megmaradtak a plüsskárpitok, nem érkeznek gyanús zajok a futóműből, és élénken veszi a gázt a motor, ami nem mindig magától értetődő egy százezer forintos autónál.
Persze nem múlt el nyomtalanul 23 év és legalább 200 ezer kilométer: nagy holtjátékkal jár a kormány, lötyög a váltó, imbolygós a futómű, és odavannak a zárak, de összességében szinte minden működik benne. Egy kinyúlt pulóverhez lehetne hasonlítani a Lancert, kicsit akad a cipzárja, de kényelmes, örök darab. És amikor nagy sokára végleg szétfoszlik, fillérekért pótolható egy másikkal – persze nem a butikból, hanem megint a turkálóból.
Az alábbiakban a tulajdonos számol be arról, hogy milyen az élet egy 24 éves Lancerrel
Jó érzés, amikor az autójára használati tárgyként tud gondolni az ember, és nem státusszimbólumként. Lényegesen megkönnyíti ennek a zenközeli állapotnak az elérését, ha nem kerül többe egy kerékpárnál. Ha holnap reggel a hűlt helyét találnám, vagy rádőlne valamelyik Baross téri toronydaru, biztosan felszaladna a szemöldököm, de komolyabb lelki törés és hiányérzet nélkül folytatnám a napomat.
Sok mindent látott járgányról van szó, kicsit több, mint egy éve van nálam. Pályáját celebautóként kezdte, mert az egyik Sziget-alapító vásárolta a legelső Diáksziget bevételéből, bele sem merek gondolni, mi minden történhetett a hátsó ülésen. Később ismerősről ismerősre vándorolt, volt garázsban tartott családi autó, és évekig egy kertépítéssel foglalkozó cimborámat szolgálta, alkalmanként megtöltve szerszámmal, terméskővel, gépekkel, utánfutóval súlyosbítva, ezután érkezett hozzám.
A fogyasztás 6,7-7 liter körül alakul városban, országúton 90-es átlagnál 6,6 alatt van. Az autópályát nem szereti, nagyon hangos, de a végsebesség alaposan megrakva is 160 km/h felett van.
Nincs az a körülmény, mikor ne indulna be elsőre (kivéve, amikor meglazultak az akkusarukon a kábelek) a mai napig feltétel nélkül megbízom a huszonévvel ezelőtti japán mérnökökben, ezért is vállaltunk be vele nyáron egy kéthetes, több mint 3000 kilométeres Balkán-túrát. Változatos körülmények között lehetett tesztelni a teljesítőképessége határait, de ezeket szerencsére végül nem sikerült elérni. Bosznia, Montenegró és Albánia úttalan hegyi szerpentinjein is teljes üzembiztonsággal lehetett közlekedni, pedig a balkáni útminőség hagy kívánnivalót maga után.
Magyarországon kifejezetten szakadtnak, réginek számít az autó, gondoltam, hogy a Balkánon majd nem fog ennyire kilógni a sorból, erre a montenegrói géppark azonnal rácáfolt, az ott nyaraló orosz turisták SUV-jai pedig végképp, sőt Albániában is (ahol az autók 90%-a Mercedes) a szakadtabb autók is fele ilyen idősek, és jobb állapotban vannak. Azaz balkáni mércével is öreg az autó.