Hálás téma az Ikarus 200-as típuscsalád, hiszen a legsikeresebb hazai buszról van szó, amelynek első tanulmánymodelljét 1967. május 1-jén mutatták be a Budapesti Nemzetközi Vásáron, ugyanakkor a folyamatos selejtezések ellenére még 2016-ban is szerves része a hazai tömegközlekedésnek.
Elnyűhetetlen, jól vezethető és olcsón karbantartható típus, amely a világ számos pontjára eljutott.
Bár eredetileg tucatnyi típusváltozatban gondolkodott a gyár és a fejlesztőcsapat (tagjai: Bálint György főkonstruktőr, Finta László formatervező, Mádi Jenő, Oszetzky Károly, Varga Papp József vezető tervező, Kubinyi Ödön főtechnológus és helyettese, Katona Béla), végül az első időszakban csak három modell, a távolsági 250-es, a városi-elővárosi szóló 260-as és csuklós 280-as szériagyártása indult el.
Nemcsak a Finta tervezte zseniális formaterv, de az építőszekrény-elv alapján elkészített, önhordó karosszéria, valamint a nagy darabszámot és olcsó előállítást lehetővé tevő gépesített sorozatgyártás is kulcsszerepet játszottak a világra szóló sikerben. Öt évvel az első prototípus bemutatását követően már a mátyásföldi gyáregységben sorozatban gyártották a buszcsaládot.
Ennek a cikknek nem témája az öt évvel az első prototípus bemutatását követően már a mátyásföldi gyáregységben sorozatban gyártott buszcsalád szerteágazó históriájának bemutatása (itt olvashat róla bővebben), mi egy szereplőt, a 280-as csuklóst vettük célkeresztbe. Az 1973-ban bemutatott típus úgynevezett húzócsuklós elven épült, ami azt jelenti, hogy a B, azaz a középső tengely a hajtott,
az utánfutó tengelye kényszerkormányzott,
hogy az előd 180-assal megegyező hosszúságú, azaz 16,5 m-es szerelvény kisebb ívben megforduljon.
A kerekek elfordítását vontatórészről hátravezetett tolórúddal oldották meg, így a szóló busszal azonos nagyságú fordulókör lett az eredmény – ilyenről nem is álmodhatnak a mai alacsonypadlós típusok üzemeltetői. Kezdetben a 260-asok és a 280-asok is Rába-MAN D2156-os, soros, hathengeres szívó- és turbódízelmotorral jöttek, csak a rendszerváltás után, 1993-ban jelentek meg a Rába D10-es erőforrások (exportra természetesen többféle motorral szállították a modelleket, MAN, Daf, Mercedes, Scania, Cummins is gondoskodhatott a vonóerőről), zömük már Euro1-es vagy Euro2-es normájú volt.
A kéziváltót a Hajtómű- és Felvonógyár készítette az Ikarusok számára, ugyanakkor ezt jellemzően a távolsági használatú modellek kapták, a városiak szinte már az elejétől kezdve a hidromechanikus Prága automatákkal jöttek, ezt a típust aztán fokozatosan kiszorították az 1985-től megjelent, kevésbé szervizigényes ZF és Voith automaták.
Összesen 60 993 darabot gyártottak belőle,
ami példátlan rekordot döntött a csuklósok történetében, és az elsősorban KGST-piacok mellett a világ megannyi tájára exportálták.
S most nézzük az itt bemutatott piros-narancs csíkozású példányt, amely egészen más feladatot látott el, mint több ezer társa Budapesten vagy a vidéki nagyvárosokban. Az oldalára rajzolt repülőgép sziluett és a Malév felirat alapján nem nehéz kikövetkeztetni, hogy a Ferihegyi Repülőtér kötelékében szolgált, utasbeszállító buszként. Ez azt jelenti, hogy a reptér utasforgalmi épülete és a repülőgépek között ingázott.
Erre a célra jobban megfelelt volna egy alacsonypadlós céljármű, volt is ilyen a reptér kötelékében: a Csepel alvázas, teljesen alacsonypadlós, háromtengelyes, mindkét oldalán ajtókkal felszerelt, orrmotoros Ikarus 290-es. A 14 m hosszú, a mai beszállító buszok elődjének is tekinthető jobbkormányos típus 1977-ben mutatkozott be, s a tíz példányból jutott nemcsak Ferihegyre, hanem Prága, Berlin és Mozambik repülőtereire is. Ám hamar kiderült, hogy
a néhol hepehupás betonon nem előnyös a nagyon hosszú első-hátsó túlnyúlás,
emiatt viszonylag hamar kikoptak a használatból.
A 280-as már régóta a szíve csücske volt a Légiközlekedési Kulturális Központ (LKK) csapatának, ez lett volna az első típus, ami a repülőgépek, helikopterek és speciális reptéri járművek mellett üzembe áll az LKK által üzemeltetett szabadtéri múzeum, az Aeropark szolgálatában. Ugyanakkor már az alkalmas busz kiválasztásakor kiderült számukra, hogy eredeti, egykor a reptéren teljesítő példányt nehéz lesz találniuk. Ők természetesen egy korai, ráncajtós kivitelben gondolkodtak, de ennek utolsó, még megmaradt reptéri példányát évekkel ezelőtt szétvágták.
Némi nyomozás után kiderült viszont, hogy egy debreceni bontóban porlad egy kései, már bolygóajtós, bizonyíthatóan a Malév-nál szolgált csuklós, amely a Debreceni Repülőtéren fejezte be aktív pályafutását.
Az LKK nem tudott megegyezni a busz árát felsrófoló bontóval,
de legalább azt elérték, hogy ne lehessen szétvágni, mert sikerült - mint az utolsó megmaradt reptéri 280-ast - műemléki védettség alá helyeztetni. A lelkesedés a kudarc ellenére nem lankadt a csapatban, és hamarosan meg is találták a megoldást: az értékmentést egy ideje már fontos feladatként felvállaló Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) lett az LKK partnere, és együtt vágtak bele a reptéri replika építésébe.
Az alapot az egykor BY 76-58 rendszámmal gályázó, 1989. december 28-án forgalomba helyezett és 2015 novemberében leállított, több mint 1,6 millió kilométert futott modell adta, amely vázhiba miatt pihent a cég Méta utcai telepének szabadtéri parkolójában.
A BKV-s szerelőgárda az LKK-s szakemberek segítségével vágott bele a felújításba, első lépésként azt kellett eldönteni, hogy melyik reptéri változat szülessen újjá. Az 1980-ban használt, fehér alapon piros-narancs színű mintázattal látványossá tett buszra szavaztak, ennek kék-fehér kombinációban megvalósított változata díszíti az LKK előzőleg elkészült, Németországban díjjal jutalmazott Ikarus 250-es luxusbuszát és Lada 2102 Combiját, azaz a „Rampás Zsigulit" is.
Az eredeti ferihegyi darab kezdetben GD 93-11, majd BU 24-21 rendszámot hordott, ráncajtóval, szovjet A és C-tengelyekkel, csővázas felnikkel, Prága automataváltóval és szívódízel Rába-MAN motorral teljesített szolgálatot. Az már a munka megkezdése előtt egyértelmű volt, hogy
ez a busz nem OT-vizsgás kiállítási darabként pihen majd a múzeumban,
hanem aktív részese lesz az LKK által bonyolított, buszos reptéri látogatásoknak, így műszakilag nem az eredeti, hanem a használatot megkönnyítő legjobb megoldást igyekeztek megtalálni.
Ezért a teljes vázrekonstrukciót és fényezést követően egy felújított, turbós Rába D10 UTS 150-es motort szereltek az A és B tengelyek közé, amelyhez ZF Ecomat automatát csatlakoztattak. Ezeken a változtatásokon kívül azonban éppen ugyanolyan lett a 280-as, mint volt 1980-ban: kormányzott tengelyeit SZU tengelyekre cserélték, a
bolygóajtók helyett régimódi ráncajtókat kapott,
utasterében fejérre színterezték a kapaszkodókat, az eredetivel megegyező színű ülések és furnérlemezek köszöntik az utasokat.
Természetesen nem a későbbi szériákra jellemző tolóajtós, fekete vezetőfülkét, hanem a fehér „ólajtós" régi kabint szerelték be, ezt egy romos példányból mentették át, miután rengeteg lakatosmunka árán újjávarázsolták.
Nem hiányozhatnak a korabeli, plafonra tett vészjelzők,
a szofita izzókkal sárgásan pislákoló belső világítótestek és a pöttyös gumipadló sem. Ezzel teljesen más világ, mint a még ma futó neonos, modern szövetüléses és csúszásgátlós padlós csuklós Ikarusok.
A BKV Dél-Pesti Divíziójának hatalmas betonplaccán találkoztunk vele élőben. Le a kalappal a felújítást végzők előtt, hiszen itt nem „lefújjuk, kicseréljük, mehet" felújítás történt, hanem igazi restaurálás, a kecskeméti Autó Univerzál megérdemli a dicséretet a fényezésért (egyébként a minta maszkolását ugyanaz a Kovács László grafikusművész végezte, aki egykor is részt vett a buszok festési munkálataiban).
Talán öt percig jár a motor, hogy elég levegő legyen a légtartályokban,
s már indulunk is, miután a jellegzetes, a forgalomban lévő 280-asokon sem hallható csöngetéssel becsapódnak a ráncajtók. Bár az Ikarus csuklóssal utazás élményét ma még bárki megtapasztalhatja egy-egy fővárosi vonalon, a reptéri replikával gurulni mégis egészen más: nem hittük, de tényleg visszarepíti az embert a nyolcvanas évekbe. (Itt olvashat a repülőtér többi veteránjáról).
Műszaki adatok - Ikarus 280.15 (1980)
Motor: Rába D10 UTS 150 típusú soros, hathengeres, turbódízelmotor, a padló alatt középen hosszában beépítve. Hengerűrtartalom: 10 350 cm3. Teljesítmény: 204 LE, 1900/perc fordulaton. Nyomaték: 912 Nm, 1100/perc fordulaton.
Erőátvitel: ZF 4+1 fokozatú automata sebességváltó. A hajtás a középső, B-tengelyhez megy.
Felfüggesztés: elöl-hátul kormányzott tengely, légrugózás, hidraulikus rásegítésű, golyósoros szervokormány. Önhordó, acélszerkezetű karosszéria, elöl-hátul dobos, kétkörös légfék.
Méretek, tömegek: Hosszúság x szélesség x magasság: 16 500 x 2500 x 3040 mm. Tengelytáv: A és B tengely között: 5400 mm, B és C tengely között: 6200 mm. Padlómagasság: 920 mm. Ülőhelyek száma: 35+1 fő. Állóhelyek száma: 68 fő. Saját tömeg: 12 200 kg. Megengedett össztömeg: 22 500 kg. Gumiméret: 295/80-R 22,5.
Vegyes fogyasztás: kb. 25-30 l/100 km.