Kétségtelen, hogy a 2017-ben Év Autója díj-győztes Peugeot 3008, a nagyobb 5008-as, a német rokon Opel Grandland X és a tavaly elkészült Citroën C5 Aircross közeli rokonok. Mégis önálló egyéniségek, és a márkákra jellemző dizájn mellett a kényelem terén is vannak különbségek. Ezért
nem tekinthetők klónoknak a párhuzamos modellek,
mindegyik önálló karakter, és ez belterük kialakítására is igaz.
Még a lemezek alatti műszaki megoldások területén is akad eltérés – igaz, a költségtakarékos kutatás-fejlesztés, illetve gyártás érdekében inkább apró, s egymással kompatibilis részletek ezek. A lényeg, hogy a végeredmény citroënesen avantgárd és vonzó lett, persze csak annyira, hogy ne konkuráljon a konszern egyetlen prémiummárkás és ennek megfelelően drága SUV-jával, a DS7 Crossback modellel.
Persze azért a C5 Aircross sem az egypálcikás kategória, mégis a földön jár.
A bevezetési akcióval 6, 79 millió forinttól induló alapváltozat
sok autóvásárló terveit írhatja felül: azokét is, akik extrákkal kitömött kompakt kombira vágynak, és azokét is, akik látványos, magas és kényelmes SUV beszerzésén gondolkodnak.
Ráadásul annak ellenére, hogy SUV-nak tűnik, az egyterűek rugalmasan variálható belső terét is hozza, öt teljes értékű ülése közül például a hátsók is sínen csúsznak, és támlájuk dőlésszöge is állítható. Tényleg, akkor mi is valójában? A 4x4-hajtás hiánya, a mérsékelt küszöb- és tetőmagasság, valamint a kiemelkedő menetkomfort okán a crossover skatulya lenne igazán helytálló.
Akármi is, mindenből sokat ad, mindazonáltal a márka képviselői a bemutató alkalmával
erényeit a kényelem köré csoportosították.
Nem véletlenül, hiszen a belépő szintű Live kivitelt is beleértve minden C5 Aircross szériában kapja a rafinált, kettős lengéscsillapítást felvonultató felfüggesztést. A PHC (Progressive Hydraulic Cushion) lényege, hogy lefékezi a rugóra eső terhet, mielőtt az a ráható függőleges erő hatására összenyomódna.
Egyszerűbben fogalmazva olyan kettős lengéscsillapítóról van szó, amelyből az első lágy fokozat a kemény csavarrugótól függetlenül képes csökkenteni a szélsőséges mozgások okozta kellemetlen ütéseket (repedezett, gyűrött aszfalton), míg sima felületen stabilan tartja az autót akár nagy sebességű kanyarokban is.
A gyakorlatban mindez közepesen meggyőző mutatványnak bizonyult:
az előre beharangozott ájulástól némileg elmaradt
a Citroën legendás hidropneumatikus felfüggesztését kiváltó, hangsúlyozottan olcsóbb és egyszerűbb megoldása. A C5 Aircross „mindössze” egy jól finomhangolt átlagos utazóautó kvalitásait villantotta fel a rövid próbaúton, de később egy alapos teszten nyilván kiderülhet majd a valódi tudása.
A C5 Aircrossról így is kellemes összképet szerezhettünk az országos premier alkalmával. Annyit felfedett magából a tágas és csendes utasterű újdonság, hogy nyugodtan ki lehet jelenteni:
az idén százéves francia márka halad a korral.
Hála a bevállalós stratégáinak, immár a C-szegmensben is elérhető a Citroënek kifejezetten izgalmas megjelenése és sok ügyes részletmegoldása.
Hab a tortán hatalmas, 580-720 literes csomagtere, akár 20 vezetéstámogató rendszere (köztük adaptív tempomat és vészfékasszisztens) és sokféle kényelmi extrája. Ezek közé nemcsak az induktív telefontöltő, a nagy panorámatető és a kapacitív érintőképernyős infotainment számtalan funkciója tartozik, hanem a C4 Cactus modellfrissített változataihoz hasonlóan a különleges első komfortülés is.
Motorpalettáját két benzines és két dízel alkotja. Az alapmodellek (1,2-es, háromhengeres Pure Tech és 1,5-ös Blue HDi) 131 lóerősek, míg az 1,6-os benzines turbó 181 lovas.
Utóbbihoz nyolcfokozatú automata váltót is lehet rendelni,
ami széria az árlista csúcsán tanyázó kétliteres dízelnél – ez 177 lóereje mellett 400 Nm-es nyomatékot tud hadrendbe állítani. Tanulmányként tavaly a C5 Aircrossból egy plug-in hibrid mutatkozott be, ami jól mutatja a még idénre tervezett kínálatbővítés irányát.