16 év, 3 generáció és 6 millió eladott autó után érkezett meg a Mazda3 negyedik generációja, amelynek olyan kemény ellenfelekkel kell majd felvennie a versenyt, mint a Ford Focus IV, a jövőre érkező VW Golf VIII, de ide vehetjük a Kecskeméten készülő prémiumkompaktot, a Mercedes A-osztály IV-et is. Nem könnyű a feladat, de a Mazda mindent bele is adott a fejlesztésbe, ami már a 3-as megjelenésén is tetten érhető.
Az élektől mentesített, lapos,
simára csiszolt kavicsot mintázó karosszéria
alig különbözik a másfél éve bemutatott Kai tanulmányétól. Bravúr, hogy a túlméretezett felniket és a kamerás visszapillantókat leszámítva sikerült átültetni a sorozatgyártásba azt a formát, amelyet a Tokiói Autószalon közönsége olyan lelkesen rajongott körül 2017 őszén.
Egyértelműen azoknak készül az új 3-as, akik ki akarják fejezni magukat az autójukkal, és akik a
letisztult, sallangmentes dizájnt
többre értékelik a túlzsúfolt, élekkel és állégbeömlőkkel dolgozó formatervezésnél, amely például a hatásvadász Honda Civicet eredményezte.
Az elődjénél 1 centivel rövidebb, és 3 centivel alacsonyabb Mazda3
a kompakt kategória hosszabb és szélesebb autói közé tartozik,
a 2,725 méteres tengelytávja pedig egyenesen a legnagyobb. Bár a korábbi 3-ról 30 százalékra nőtt az ultranagy szilárdságú acélok aránya a karosszériában (amikből ugye kevesebb is elég ugyanarra a feladatra), az elődhöz képest a tömeg mégis megnőtt közel 70 kilóval (most 1274 kg), ami a gazdagabb felszereltség és az új mild (enyhe) hibrid rendszer következménye.
Sajnos a divatos megjelenésnek ára van: a hosszú tengelytáv ellenére a helykínálat a második sorban legfeljebb csak átlagos, két 180 centis felnőtt már nem igazán fér el kényelmesen egymás mögött. A hátsó ajtónyílás is elég szűkös, de legalább közel derékszögben nyílnak az ajtók, ami megkönnyíti a gyerekülések bepakolását.
Lőrésméretűek a sötétített hátsó oldalablakok, a mögöttük lévő C-oszlopok pedig elképesztően vaskosak. Emiatt
hátra meglehetősen kevés fény jut be,
a sofőr pedig azon bosszankodhat, hogy a válla felett átnézve, átlósan hátra semmit sem lát tolatás közben.
Utóbbi problémára kínál megoldást a magasabb felszereltséghez járó, tűéles képet adó, 1,3 megapixeles tolatókamera. Kár, hogy annyira nagy látószögű optikát kapott, mert az erős torzítás miatt nehéz megbecsülni a tárgyak valódi távolságát araszolás közben. Szerencsére
a fékasszisztens parkolás közben, akár hátrafelé is működik,
vagyis a Mazda automatikusan megállítja magát, ha úgy érzi, nekivezetnénk valaminek.
Egyébként a körkörös kamerarendszer egy sípolás kíséretében azonnal mindig aktiválja magát, ha közel megyünk valamihez, dugóban araszoláskor például állandóan bekapcsolja a frontkamerát, mintha arra akarna nevelni, hogy tartsunk megfelelő követési távolságot még 1 km/óránál is.
Szembement a mai trendekkel a Mazda, amikor
a 8,8 colos központi képernyőt érintősről simává alakította,
amit azzal indokoltak, hogy az egyik kezével a képernyő felé nyúlkáló sofőr a másik kezével önkéntelenül is elfordítja kicsit a kormányt, ami véletlen sávváltásokhoz vezethet. Nekem bejött a változás, mert így szebb lett a magyarul is tudó menürendszer grafikája, bár az igazat megvallva a réginél nem volt nehéz mutatósabbal kijönni.
Elég egyszer beülni a vezetőülésbe, hogy rájöjjünk, miért kerül többe a 3-as a legtöbb konkurensénél. A műszerfalat borító, ízléses bőrhatású anyag, a fémkilincsek, az elegánsan minimalista formák és a finoman kattanó kapcsolók mind-mind a prémiumautók szintjére emelik az új Mazdát.
Akárcsak a gazdag alapfelszereltség,
amely tartalmazza a vezetéstámogató rendszerek garmadáját (adaptív tempomatot is), a LED-es fényszórót és hátsó lámpát, a könnyűfém felniket, a navigációs rendszert, valamint a szélvédőre vetítő head up kijelzőt is. Csak a vezeték nélküli telefontöltőt hiányoltam.
Aki hozzám hasonlóan nem kedveli a szélvédőre vetített adatokat, annak minden indítás után a menüből kell kikapcsolnia a HUD-ot, ami állandó bosszúságot jelent. Ha pedig ez végre sikerült, akkor a műszerfalba épített vetítőegység tükröződik a szélvédőben, ami szintén zavaró. Viszont a fontos dolgokba nem lehet belekötni, például a sportos vezetői pozícióba sem: a kényelmes ülést mélyre lehet engedni, a kormányt a korábbinál jobban ki lehet húzni, a váltókar pedig magasabbra került, hogy könnyebb legyen elérni.
A cikk folytatódik a második oldalon!