Azt hiszem, egy új Porsche 911-esen szívesebben elnézném ezt a fényezést, az oldalán csíkkal és felirattal kombinálva – Zuffenhausenben most úgyis rákaptak arra, hogy a megszokott metál- és gyöngyházfestések helyett retró árnyalatokat fújjanak, például méregzöldet, babakéket. Egy Skodán viszont más megvilágításba kerül az alapozószürke szín (múltkor épp ilyenre festettem egy Salgó polcot), de azért egy idő után megszokható, sőt érdekesnek is tűnik tőle a crossover.
Túl sok más formabontó stílusjegyet viszont ne keressünk a legkisebb Skoda SUV-on: egyértelműen látszik rajta, hogy a Scala fél emelettel megemelt változata, andalító ívek helyett határozott élekkel tagolt lemezruhában.
Ebben a műfajban több gyártó is rákapott a kettéosztott lámpatestre,
és a cseheknél is ez lett a fő dizájnmotívum: az alsó alakzat oszlatja a sötétséget (tompított-, távolsági- és kanyarfény), míg a felső szemöldökön a nappali kivilágítás és a futófényes index LED-jei osztoznak.
Annak sem kell rögtön a konkurenciához rohannia, akinek netán nem jönne be az a forma, hiszen a konszern kínálatában léteznek ikertestvérei is, és azok ezúttal kétpetéjűek, vagyis teljesen eltérő megjelenésűek. Olyannyira, hogy a hosszúságuk sem egyforma, a Kamiq ugyanis a Seat Aronánál 10, a Volkswagen T-Crossnál pedig 13 centivel hosszabb. Bár mindegyik az MQB A0 padlóra épül, a cseh delikvensnél még a tengelytávon is nyújtottak egy kicsit, semmit sem bíztak a véletlenre.
Ezzel bizony a Kamiq lett a helykínálat bajnoka, nemcsak a famíliában, de jórészt a kategóriában is: hátul nagyobb felnőtteknek is elfogadható térdhelyet tud nyújtani,
az emelt tető jóvoltából a régi idők kalapos skodása is elülhet benne.
Szerencsére a vezető határok közt állítható fotelje sem muszáj, hogy kakasülő-magasságban legyen, szállításkor pedig a testvérmodellekénél nagyobbra, 1395 literre bővíthető csomagtérnek lehet jó hasznát venni. Kár, hogy az ülőlap fix, így támladöntésnél zavaró lépcső keletkezik.
A kezelhetőség azoknak sem fog túl sok feladványt tartogatni, akik régebbi autóból ülnek át, főleg a tesztelt második (Ambition) felszereltségi szinten: analóg a műszeregység, digitklíma helyett szimpla tekerős a fűtés-szellőzés. Gyári navigációja nincs, de tükrözve úgyis jobb szolgálatot tesz a telefonon futó Waze, még ha apró is a vaskos fekete kerettel és direktgombokkal szegélyezett infotainment kijelző. Persze a csúcs Kamiq szélesvásznú mozit kínál, a kézifék viszont abban is mechanikus.
Örültünk ugyanakkor annak, hogy full extrás tesztautó helyett olyat kaptunk, amit a vevők többsége megfizet, és
mint kiderült, a Skoda ebben a kivitelben is élhető.
Az Ambition része ugyanis a 16 colos alufelniszett, a tolatóradar, a tempomat, a bluetooth, a bőrkormány, a hegymeneti elindulássegítő és az első-hátsó kartámasz, plusz az összes Simply Clever extra. Utóbbiak közé tartozik az ajtóba rejtett esernyő, a kivehető zseblámpa és az ablakmosótartály tölcsérré alakítható kupakja.
Ezek a dolgok mind arról tanúskodnak, hogy felhajtás és pompa helyett napi nyúzásra tervezik az autót, még az olcsó ajtóborításokat is könnyebb elfogadni úgy, hogy öblösek és elnyelik nagy palack üdítőnket a zsebei. Ami a sokoldalúságot illeti, a padlólemezt úgy tervezték, hogy az új CNG-változatban a gáztartályokat is helytakarékosan befogadja, és azok helyén nyilván akkuk is elférnének - ám hibrid nincs belőle,
az 1,6-os dízel pedig meglepő módon nálunk nem kapható.
Dominálnak tehát a három- vagy négyhengeres benzinesek, kizárólag fronthajtással kombinálva.
Nálam az elindulást mindig rövid szertartás előzte meg: egy gombnyomás a jobb kormányküllőn, majd egy újabbal kikapcsolni a Lane Assist rendszert, amely ügyetlenül és bosszantóan nyúl bele állandóan a kormányzásba, ráadásul újraindításnál aktivizálja magát. Nem zavaró, sőt, hasznos lehet, így maradhat a ráfutásgátló (Front Assist), amely a segélyhívó rendszerrel és sok más tétellel együtt széria - ezek kellenek manapság az uniós előírások, illetve az ötcsillagos törésteszt teljesítéséhez.
Tesztünk remek tanulsága annak, hogy mikor nem érdekes 120 ezer forinton spórolni. Azonos felszereltség mellett ennyivel olcsóbb a kipróbált 95 lóerős alapmotor, mint 20 lóval izmosabb, de amúgy ugyanolyan, turbós háromhengeres testvére. Míg a drágább konfiguráció a korábban tesztelt Seat Aronában jól bevált, addig most a Kamiq nem nyűgözött le a kis fordulaton gyenge, nagynál viszont látványosan kifulladó alapgéppel, és a bejáratás első szakaszában mért
7,5 literes átlagfogyasztásával sem állított mércét.
Valójában nem is csak a kisebb teljesítmény és a lomha gázreakció okozza a problémákat, hanem a hiányzó hatodik fokozat. Emiatt a váltót irgalmatlanul hosszúra áttételezték (ötödikben a 130-nál 3000, de még 150-nél is csak 3450/perc a fordulatszám), ami autópályán nem jön ugyan rosszul, de városban megöli a dinamikát – még lassú tempónál egy útra kettesben kanyarodni vagy a kocsisorral megindulni is kihívás vele. Dicséret jár viszont azért, hogy jól szigetelték a háromhengeres morgását.
Konfigurálásnál a 120 ezer forintot inkább a „Braga" fantázianevű alufelniken érdemes megspórolni, és 17 helyett beérni a jobb rugózást adó 16 colos kerekekkel.
Összességében adaptív gátlók nélkül is megfelelő a komfortja,
semleges viselkedésével és pontos kormányával pedig nagy tempónál is bizalmat kelt, de a vezetési élményért rossz házszámon kopogtatunk. Erre is vonatkozik a SUV-aranyszabály: még kiegyensúlyozottabban mozog a donor földszintes modell, jelen esetben Scala.
De annál, aki a vásárláson morfondírozik, alighanem úgyis eldöntött tény a magas építésű crossover, nem véletlenül szárnyaltak tavaly is a szegmens eladásai. Nálunk fő vetélytársa (az immár csak 1,4-es turbómotorral és lágy hibridként kapható) Suzuki Vitara, de ott van a szegmensben a szintén osztott fényszórós Hyundai Kona, Nissan Juke és Citroen C3 Aircross is. Persze még hosszan lehetne folytatni a sort riválisokkal, közülük ott az Opel Crossland X és a népszerű Renault Captur új generációja is.
Vezetési élményben aligha számít etalonnak ez a Skoda,
ami érvényes a különleges formákra vagy gegekre is, erőssége viszont a helykínálat, a praktikum és a szolid kivitel. Persze nem újdonság ez a márkánál, miként az összességében jó ér-érték arány sem, de az autóipart sújtó nehézségek azért nem múlhattak el a VW-konszernnél sem: mire megjelenik ez az írás, a tesztelt kivitel ára 6,82 millió forintra nőtt. Ebből lejön a 400 ezres akció, de tilos spórolni a rendes, 115 lovas motor felárán.