„Ez meg milyen Suzuki?" - kaptam meg a kérdést számtalanszor az együtt töltött hét alatt, amíg a Swace-szel jártam. Többször el kellett magyaráznom, hogy ez tulajdonképpen nem is Suzuki, hanem Toyota Corolla,
ott is készült, a Toyota angliai gyárában,
csak egy kölcsönösen előnyös iparági szerződés miatt került rá Suzuki embléma. Ugyanis a Toyota és a Suzuki egyre szorosabb együttműködése manapság már közös modelleket is eredményez: Ázsia egyes részein a Balenót lehet megvenni Toyotaként, Európában viszont a hibrid Corolla kombit és a konnektoros hibrid RAV4-est tették elérhetővé Suzukiként is (Swace, illetve Across néven).
Közülük a kompakt kombi számíthat nagyobb érdeklődésre, mivel a Japánból importált, több mint 300 lóerős, zöld rendszámos plug-in Across SUV közel 20 millió (!) forintba kerül, míg a Swace alapfelszereltséggel kevesebb mint fele annyiból kijön, ami persze Suzuki-mércével még mindig jelentős összeg. Nem véletlen, hogy pont ezt a két modellt „kérték kölcsön" a Toyotától, ugyanis a korszerű, negyedik generációs Toyota hibrid hajtás miatt mindkettő elképesztően alacsony fogyasztású és károsanyag-kibocsátású, így velük hatékonyan csökkenteni tudja a Suzuki a szén-dioxid flottakibocsátását (95 g/km-es átlag feletti autógyártóknak bírságot kell fizetniük az Európai Unió felé).
Képességei alapján a Swace nemcsak a magánszemélyek, családok, hanem a céges flottamenedzserek, területi képviselők és taxisok figyelmét is felkeltheti, hiszen divatos külsőt - bár nem SUV jellegű - külső dizájnt, hatalmas utas- és csomagteret kínál takarékos és tiszta üzemű hibrid hajtással.
Garantáltan alacsonyak lesznek a fenntartási költségek is, mivel a Toyota hibrid rendszere már számtalanszor bizonyította, hogy kiforrott és megbízható, a Swace vezetési stílustól és terheltségtől függően városban és
országúton 4-5, autópályán pedig 5-6 liter benzinnel is beéri,
vagyis nagyjából annyiba kerül vele autózni, mint egy utcai, fizetős töltővel táplált villanyautóval. Ahhoz hasonlóan a fékenergia-visszatáplálás miatt a fékeit alig fogyasztja, és nincs benne kettős tömegű lendkerék, hagyományos sebességváltó, illetve kuplung sem, ezért ezek cseréjére sem lesz soha szükség.
Nem kaphat, mert ez nem plug-in hibrid, hanem öntöltő, emiatt csak kis akkumulátorral rendelkezik, és a tisztán elektromos hatótávja nem több pár kilométernél. A trükk az, hogy ezt viszont egymás után sokszor ki lehet használni, mert az 1,8-as, Atkinson-ciklusú hatékony benzinmotor és a fékezések együtt gyorsan fel tudják tölteni a lemerült akkumulátort menet közben.
Dugóban akár kilométereken át lehet némán, villanyhajtással közlekedni,
ami nem csak a stressz-szinten, de a környezetszennyezés miatti lelkiismeret-furdalást is csökkenti a sofőrben.
A Swace full hibrid rendszerének (nem keverendő össze a kisebb Suzukik lágy hibrid hajtásaival, amelyek nem tudnak tisztán elektromos hajtással közlekedni) nagy előnye az alacsony fogyasztáson felül, hogy a sebességváltással sem kell törődni, mivel a Swace bolygóműves, fokozatmentes e-CVT váltója alapáron jár. Normál sebességnél nagyon csöndes az autó, azt is hihetnénk, hogy teljesen elektromos, mert a benzinmotor is észrevétlenül indul be, amikor kell. Mindig a számítógép dönti el, hogy épp a 98 lóerős benzines, a 72 lóerős villany, vagy mindkét motor hajtson-e.
A cikk folytatódik a második oldalon!