A ráncfelvarrott, 2023-as verziókat a három modulból álló adaptív mátrix LED fényszórókról és az átterezett, pajzs alakú hűtőrácsról (Trilobo) lehet majd felismerni. Hátul kisebbek a változások, a Giulia lámpái átlátszó búrát kaptak, míg az új Stelvio esetében fényes fekete kidolgozású füstüveg mögött világítanak a LED-ek. A külső változások azt a célt szolgálják, hogy a hétéves Giuliának és a hatéves Stelviónak szorosabb legyen a vizuális kapcsolata az idén bevezetett Tonale kompakt SUV-val.
Belül is történtek kisebb változások: 12,3 colos, teljesen digitális műszeregység jelent meg klasszikus csöves kialakítással, háromféle választható hangulattal, ebből
a Heritage a 60-as évek műszerfal-dizájnját eleveníti fel
olyan jellegzetes formai elemekkel, mint a fejük tetejére állított számjegyek a sebességmérő skála végén. Szintén fontos újdonság, hogy a fedélzeti infotainment biztonsági és kényelmi funkciói már vezeték nélkül (OTA) frissíthetők.
A Tonaléból érkezett az NFT (nem helyettesíthető token) technológia, amely a blokklánc-kártya koncepcióját alkalmazza. Ez utóbbi egy olyan titkosított digitális, nem módosítható jegyzék, amelyben minden egyes járműre vonatkozóan tárolják a fő információkat. Az NFT előállít egy tanúsítványt, amelyben a jármű élettartamára vonatkozó adatokat, például a szerviztörténetet rögzítik. A tanúsítvány később alkalmas a megfelelő karbantartás szavatolására, és ezáltal az értéktartás erősítésére.
Mindkét típushoz rendelhető lett 160 lóerős alap dízelmotor hátsókerék-hajtással, emellett továbbra is rendelkezésre áll a 280 lóerős benzin- és a 210 lóerős dízelmotor összkerékhajtással, viszont
a 200 lóerős, hátsókerekes benzinest törölték a Giulia kínálatából.
A Giuliához és Stelvióhoz egyaránt rendelhető lesz az új Competizione csomag, melynek jellegzetessége a „Holdfény" matt szürke fényezés, a 21 colos „telefontárcsa" felni, a piros féknyereg, a prémium hifi, a bőrözött műszerfal, a sötétített üegezés és az adaptív lengéscsillapítás.