1. Keresse fel háziorvosát vagy nőgyógyászát!
A legeslegfontosabb, hogy amint felfedezte, hogy terhes, vegye fel a kapcsolatot a terhesgondozással, keresse fel a nőgyógyászati szakrendelést, vagy háziorvosát. Ha gyógyszereket szed, vagy egyéb egészségügyi problémája van, mielőbb közölje állapotát orvosával, hogy a megfelelő ellátásban részesülhessen! A terhesség alatt elvégzett szűrővizsgálatok a születendő gyermek és az Ön érdekében történnek, azért, hogy bizonyos olyan tényezők napvilágra kerüljenek, melyek veszélyeztethetnék a terhesség lefolyását, Ön, vagy magzata egészségét. Ha tervezi, hogy teherbe essen, és nem emlékszik biztosan, hogy átesett-e bárány- és rózsahimlőn, illetve mumpszon, ellenőriztesse vérvizsgálattal, hogy védett-e egy esetleges fertőzéssel szemben. Ha nem mutathatók ki vérében az ellenanyagok, érdemes védőoltást kérnie ezekre a betegségekre, mert mindhárom fertőzés komolyan veszélyeztetheti születendő gyermeke egészségét, ha terhesen esik át a fertőzésen.
2. Figyeljen jobban táplálkozására!
A legbiztosabb út az egészséges terhességhez az egészséges táplálkozáson át vezet, melyet célszerű már a teherbeesés előtt bevezetni. Sok kismama úgy gondolja, hogy terhessége idején "kettő helyett" kell ennie. Meglepően hangzik, de terhessége alatt naponta csak mindössze 300 kalóriával van többre szüksége. Fontos azonban szem előtt tartania, hogy fehérjéből, valamint bizonyos vitaminokból és ásványi anyagokból - például vasból, folsavból és kalciumból - többre van szüksége szervezetének.
Figyeljen oda, hogy ne fogyasszon nyers, vagy nem eléggé megfőzött tojást, pasztörizálatlan tejtermékeket - például nyers tejből készült sajtokat - , nyers húst, vagy tengeri táplálékot. Ezek a nyers ételek olyan kórokozókat tartalmazhatnak, melyek veszélyesek lehetnek a fejlődő magzat számára.
Ugyancsak fontos azt is szem előtt tartani, hogy bizonyos halak és halkészítmények higannyal és más nehézfémekkel lehetnek szennyezettek. A magzati agy fejlődése szempontjából nagyon fontos az úgynevezett omega3-zsírsavak megfelelő mennyiségű fogyasztása, ugyanakkor a terhes kismamák és a szoptató anyák jobban teszik, ha a tengeri halakból származó omega-3-zsírsavak bevitelét nem a tonhalkonzervek és nem is a friss tonhal fogyasztásával oldják meg. A hosszú életű tengeri rablóhalak szervezetében ugyanis a higanyszennyezés metilhigany formájában halmozódik fel. Ha a terhesség alatt magzatunkat metilhigany terhelés éri, az éppen kognitív képességeit (memória és figyelem), nyelvi és motoros fejlődését, valamint látását befolyásolhatja hátrányosan. Egyelőre nem született egyértelmű szakmai állásfoglalás arról, hogy melyik az a határérték, amelyik már veszélyezteti a magzati agy fejlődését, emellett fogyasztóként azt is nehéz felbecsülni, hogy az éppen elfogyasztani kívánt hal, vajon mennyi metilhiganyt tartalmaz.
3. Szedjen terhességi vitaminokat!
A legtöbb kismamák számára készült vitaminkészítmény több folsavat és vasat tartalmaz, mint az egyéb multivitaminok. A folsav különösen fontos a magzat egészséges fejlődéséhez, a megfelelő folsavmennyiség nagymértékben csökkenti a gerincvelő fejlődési rendellenességének, az úgynevezett nyitott gerincnek a kialakulását. A legideálisabb ha már a tervezett teherbeesés előtt egy hónappal 400 mikrogramm folsavat fogyaszt naponta, ha pedig meggyőződött terhességéről, emelje napi adagját 600 mikrogrammra! A szervezet vasszükséglete rohamosan megemelkedik a terhesség alatt, ezért erre is figyeljen oda!
Mindenesetre tartsa szem előtt, hogy a jóból is megárt a sok, ezért ne essen túlzásokba, bármilyen készítmény fogyasztásának megkezdése előtt kérje ki orvos véleményét!
4. Mozogjon rendszeresen!
Nem megterhelő, de rendszeres testmozgással (például sétával, úszással, könnyű aerobikkal) könnyebben viselheti a terhesség előrehaladtával egyre fokozódó súlytöbbletet. A testmozgás megelőzi a rossz tartás és az ebből eredő fájdalmak kialakulását, ezenkívül javítja a lábak vérkeringését, és a szülés fizikai megterhelését is könnyebben fogja állni, aki jó karban tartja magát.
Mindemellett a mozgás kiváló levezetése a felgyülemlő stressznek, arra azonban ügyeljen, hogy ne hajtsa túl magát, ne végezzen megterhelő, fájdalmas vagy akár csak kényelmetlen gyakorlatokat! Ügyeljen, hogy mozgás közben ne melegedjen túl, és ne is száradjon ki! Terhesen kerülje a forró fürdőket és a szaunázást is!
5. Engedjen meg magának egy kis pihenést is!
A fáradtság, amelyet a terhesség első és harmadik trimeszterében érez, nem más, mint a szervezet jelzése Ön felé: lassuljon le és pihenjen egy kicsit. Ha nem tudja úgy intézni, hogy napközben szunyókálhasson egy kicsit, legalább iktasson be egy kis szünetet és tegyen félre mindent egy rövid időre. Ha nem tud aludni, pócolja fel lábait, és olvasgasson egy kicsit.
A jóga, a stretching, de akár egy testmasszázs is hozzásegítheti ahhoz, hogy megbirkózzon a stresszel és éjszakai alvása pihentetőbb legyen.
6. Mondjon le az alkoholról!
Ne igyon terhessége ideje alatt: minden elfogyasztott alkoholos ital alkoholtartalma a véráramon keresztül gyorsan eljut a magzatba, akinek vérkeringésében az alkoholkoncentráció magasabb is lehet, mint az Önében. Már napi egy alkoholos ital elfogyasztása is megemeli annak a valószínűségét, hogy a magzat kis születési súllyal jön majd világra, ezenkívül növeli annak a valószínűségét is, hogy gyermeke beszéd-, tanulási, figyelmi problémáktól szenved majd, illetve hiperaktív lesz.
Napi két alkoholos ital elfogyasztása megnöveli annak a kockázatát, hogy gyermeke magzati alkohol szindrómával születik. Az ezzel a szindrómával született gyermekek szellemi és növekedési visszamaradást mutatnak, viselkedésproblémáik vannak, szívfejlődési rendellenességgel születhetnek, sőt arcvonásaik is magukon hordozzák az alkohol bélyegét.
Mindemellett az alkoholfogyasztás növeli a vetélések és a halva szülések kockázatát is. Így jobban teszi, ha biztosra megy és teljesen felhagy az alkoholfogyasztással. Ha alkoholproblémája van, forduljon orvosához!
7. Ne használjon illegális drogokat!
Természetesen a véráramon keresztül a drogok is eljutnak a magzati szervezetbe. Egyes tanulmányok arra utalnak, hogy a marihuána gátolja a magzati növekedést és az újszülöttben elvonási tüneteket, mint például kézremegést okozhat.
A kokain pedig különösen veszélyes, mert megakadályozza a vér eljutását a méhbe, vetélést, növekedési problémákat, a méhlepény leválását, és koraszülést is okozhat. Növeli a halva születések és a fejlődési rendellenességek számát, és viselkedésproblémákat is okoz.
Ha drogproblémája van, keresse fel orvosát!
8. Hagyja abba a dohányzást!
A dohányzás fokozza a vetélés, a növekedési visszamaradás, a méhlepény-leválás, és a koraszülés kockázatát. Egyes kutatások arra is utalnak, hogy a dohányzás növeli annak a valószínűségét, hogy a gyermek nyúlszájjal vagy nyitott szájpadlással születik meg.
A terhesség alatti dohányzás fokozza a halva születés kockázatát, azok között a gyermekek között, akiknek édesanyja a terhesség ideje alatt dohányzott, magasabb a csecsemőhalandóság is. Minden egyes el nem szívott cigaretta növeli gyermeke esélyét arra, hogy egészségesen szülessen meg, és éljen. Ha nem sikerül egyedül leszoknia, kérjen segítséget orvosától!
A passzív dohányzás éppúgy veszélyes a megszületendő magzatra, ezért kerülje az olyan helyzeteket, melyekben cigarettafüstnek van kitéve.
9. Csökkentse koffeinfogyasztását!
A legtöbb szakértő egyetért ugyan abban, hogy napi egy-két csésze kávé elfogyasztása nem veszélyezteti a magzat egészségét, a túlzott koffeinfogyasztás viszont már fokozza a vetélés kockázatát, sőt egyes tanulmányok szerint a kis születési súly kockázatát is.
A koffein ezenkívül nem rendelkezik tápértékkel, sőt akár kalciumvesztést is előidézhet. Mivel ajzószer, azért megzavarhatja éjszakai nyugalmát, fejfájást és gyomorégést is okozhat.
Mindenképpen ajánlott tehát koffeinfogyasztását csökkenteni. Ha nem akar lemondani a kávé élvezetéről érdemes a koffeinmentes termékekre váltania. (Azt is szem előtt kell azonban tartania, hogy szinte minden koffeinmentes kávé vagy tea is tartalmaz egy kevés koffeint, nem is beszélve a koffeintartalmú szénsavas üdítőitalokról.)
10. Szabaduljon meg a káros környezeti hatásoktól!
Ha munkahelyén kemikáliákkal, nehézfémekkel érintkezik vagy sugárzás érheti, a legszerencsésebb, ha már terhességének tervezésekor elgondolkodik azon, hogy milyen változásokat tehet a káros hatások kiküszöbölése érdekében.
Azt is érdemes tudnia, hogy egyes tisztító-, rovarölő-, és oldószerek is veszélyesek lehetnek. Veszélyt jelent továbbá, ha az öreg vízvezetékekből ólom szivárog az ivóvízbe.
11. Menjen el fogorvoshoz!
Ne felejtkezzen el szájhigiéniáról sem! A terhesség alatti hormonális változások fogékonyabbá tehetik ugyanis a fogínybetegségekre. Ha hat hónapnál több idő telt el azóta, mióta utoljára fogorvosnál járt, mindenképpen menjen el fogorvoshoz egy ellenőrzésre!
12. Figyeljen oda lelki egészségére is!
Sok nő heves hangulati változásokat él át terhessége idején. Ha hangulatzavarai extrémek vagy akadályozzák Önt napi tevékenységeinek elvégzésében, lehet, hogy depresszió emészti. Ha több, mint két hete rossz a hangulata - vagy félelmeket él át - ossza meg ezeket az érzéseket orvosával, hogy professzionális segítségben részesülhessen. Arról is tájékoztassa orvosát, ha Ön családon belüli erőszak áldozata. A terhesség minden párkapcsolatot próba elé állít, és nem egyszer kiváltója a családon belüli erőszaknak, amely mind az Ön mind pedig a magzat egészségét veszélyeztetheti.