A szerdai mélypontot követően erőteljes enyhülés veszi kezdetét az országban, a hétvégéig közel 15 fokkal enyhébb levegő áramlik a Kárpát-medence fölé. A talajon a melegedés mértéke kissé elmarad ugyan ettől, de a megélénkülő, időnként megerősödő délies szélben a hétvégén már éjszaka is csak helyenként marad fagypont alatt a hőmérséklet.
Pénteken, szombaton és vasárnap a délnyugati határvidéken napközben 10 Celsius-foknál is enyhébb lehet a levegő a jelenlegi -1, -5 fokos hőmérsékletekhez képest. A jelentős emelkedés kihat az emberi szervezetre is: az ilyen nagymértékű hőmérséklet-változások már kifejezetten érezhető hatásokat gyakorolnak az egészségi állapotra, közérzetre.
Tünetek az első 24-36 órában
"A melegedés hatására az erek kitágulnak, a vérnyomás csökken. Emiatt koncentrációs zavarok, fejfájás, levertség, bágyadtság, ingerlékenység léphet fel" - mondja dr. Kubala Éva orvosmeteorológus, kardiológus, a Meteo Klinika szakértője. A koncentráció csökkenése miatt pedig nő a balesetveszély.
"A hőmérséklet-emelkedéssel kapcsolatos tünetek az első 24-36 órában a legerősebbek. A nemzetközi és a hazai statisztikák szerint is idősek körében a hirtelen szívhalál kockázata az első másfél napon belül a legnagyobb" - teszi hozzá dr. Székács Béla, a Semmelweis Egyetem II. Belgyógyászati Klinika Geriátriai Tanszéki Csoport geriáter-belgyógyász professzora. "A hirtelen, főleg a hideg időszakot követő melegfront nemcsak a verőeres keringési rendszert bolygatja meg, de ilyenkor gyakoribbak a visszérpanaszok, és az elszabaduló rejtett visszérrögöcskékből bekövetkező tüdőembólia is."
Hogy védjük ki a kellemetlen hatásokat?
Vérnyomáscsökkenés esetén különösen fontos a só- és bőséges folyadékbevitel, esetleg napi 2-3 kisebb adag keringésjavító feketekávéval vagy teával kiegészítve. "Az erek kitágulásával nagyobb térben kellene ugyanazt a nyomást fenntartani, ami fokozott folyadékfogyasztással érhető el. Magas vérnyomással küzdő betegek ilyenkor kérhetik orvosuktól egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszereik adagjának csökkentését is" - mondja dr. Kubala Éva.
Az orvosmeteorológus tapasztalatai szerint gyors segítséget jelent a magnézium is, amely szabályozza az erek és az izomzat tónusát. A legtöbb azonban, amit tehetünk a kellemetlen hatások kivédésére, a kiegyensúlyozott életvitel, illetve a téli hónapokban sem elhanyagolt vitaminpótlás. Idős embereknek drasztikus hőmérséklet-változások idején nem javasolt fizikailag megterhelő munkát végezni, a legjobb, ha ilyenkor otthon pihennek.
Miért olyan sérülékeny az idős generáció? "Az időjárás-változásra a legérzékenyebb a 65-70 év feletti generáció. Ebben az életkorban ugyanis a teljes érfa - a nagyerek, középerek, kiserek és a hajszálerek - rugalmassága, alkalmazkodóképessége jelentősen csökken. Továbbá ilyen korra a keringés szempontjából kiemelt három szervünk: az agy, a szív és a vese keringése is jelentősen leromlik" - magyarázza dr. Székács Béla. A hőmérséklet-változás tehát időseknél nem csak a vérnyomás hirtelen változása miatt veszélyes, hanem infarktus, súlyos, akár kamrai fibrillációba torkolló szívritmuszavarok és stroke is nagyobb eséllyel következik be ilyenkor. |
Mi történik a szervezettel, ha jön egy újabb lehűlés?
"Drasztikus lehűlés hatására a folyamat fordított: az erek összehúzódnak, a vérnyomás megemelkedik. A változás miatt ismét ingerlékenyebbek leszünk, reflexidőnk újfent megnyúlik" - mondja dr. Kubala Éva. A magas vérnyomástól szenvedők számára a markáns hőmérséklet-csökkenés különösen veszélyes - márpedig a 70 év feletti magyar lakosság kétharmada küzd ezzel a problémával.
"Nem csak az erek összehúzódása okoz problémát az időseknél hideg esetén, romlik a szív saját vérellátása is, és megnő az akut ritmuszavarok kockázata is. A hirtelen jött hideg vagy meleg miatt bekövetkező keringésváltozás ráadásul megnöveli a még kisebb, "puha" plakk-töredékek, fibrin-pamacsok elvándorlását az érfalról, amelyek szűkebb érszakaszokon nagyobb eséllyel okoznak elzáródást" - teszi hozzá dr. Székács Béla. A magasvérnyomás betegség ritkán fellépő extrém - 30-40 higanymilliméteres - szisztolés vérnyomás-fokozódása (azaz a vérnyomás első értékének számottevő megugrása) komoly nyomásemelkedést okoz az agyban is, ami növeli a stroke kockázatát.
A hirtelen jött lehűléshez a szervezet lassabban szokik hozzá, mint a felmelegedéshez: a tünetek, illetve az említett problémák nagyobb kockázata 3-4 napig is fennáll.
"Az időskori szervezet azonban a leglassabban a kettős frontokhoz alkalmazkodik, azaz, amikor néhány óra eltéréssel érvényesül meleg-, illetve hidegfronti hatás. A 70 év felettiek körében ilyenkor a legnagyobb a hirtelen szívhalál kockázata" - teszi hozzá a geriáter.