A meleg ellen a szervezet párologtatással védekezik. Ez akkor nem működik jól, ha a gyermek nem iszik elég folyadékot, ezért a szervezete nem termel elég verejtéket, illetve olyan ruha van rajta, ami megakadályozza , hogy ez elpárologjon - mondja dr. Szabó András, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója.
Szabó elmondta: ahhoz, hogy a verejtékezéssel elveszített sót pótolni lehessen, nem elég vizet vagy ásványvizet adni a gyereknek. Azt javasolja, hogy a nagy melegben tejet, tápszert, gyümölcslevet vagy levest is kapjon a gyerek - ki mit szokott -, mert ezekben van annyi elektrolit, amennyire a szervezetének szüksége van.
Hozzátette: a szülők általában tudják, hogy kánikulában a szokásosnál több folyadékra van szüksége a gyereknek, de előfordul, hogy túlzásba esnek, és annyit adnak neki, hogy emiatt enni sem tud. Arra kell figyelni, hogy a gyerek kapja meg ugyanazt a táplálékot, mint más napokon - hiszen annak is a nagy része, 70-80 százaléka vizet tartalmaz -, és ezen felül legyen a plusz folyadék.
Mennyit igyon a gyerek?Különböző életkorú gyerekek számára az ajánlott napi folyadékfogyasztást - ital formájában, tehát az ételekkel elfogyasztott folyadékmennyiségen felül - az alábbiakban határozta meg az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia Orvosi Intézete). Az értékek irányadó jellegűek, és egy átlagos napra vonatkoznak (hőségben tehát ennél többet kell inni).
0-6 hónapos csecsemők: 700 ml anyatej vagy tápszer 7-12 hónapos babák: 800 ml anyatej vagy tápszer, és emellett kb. 600 ml-nyi ital 1-3 éves gyerekek: 900 ml 4-8 éves gyerekek: 1200 ml 9-13 éves gyerekek: Fiúk - 1800 ml Lányok - 1600 ml 14-18 éves gyerekek: Fiúk -2600 ml Lányok -1800 ml |
Honnan látjuk, hogy nem iszik eleget?
A folyadékvesztés első jelei a kiszáradt száj és cserepes ajkak, valamint ha a gyerek a szokásosnál feltűnően kevesebbet pisil, és a vizelet koncentráltabb, sötétsárga színű. Súlyosabb kiszáradásra utalnak a beesett szemek, a csecsemőknél a behúzódott kutacs és a bőr csökkent rugalmassága (a has bőrét finoman megcsippentve, majd elengedve a bőr nem ugrik rögtön vissza). Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, haladéktalanul meg kell kezdeni a folyadékpótlást és orvoshoz kell fordulni. Ez azért is fontos, mert minél súlyosabb a kiszáradás, annál nehezebb vénát találni az infúzióra szoruló kisgyereken.