A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNKoch Máté
12:25VívásMate Tamas Koch-Grabiel Lugo
HUNPupp Réka
12:25CselgáncsReka Pupp-Sosorbaram Lkhagvasuren
HUNAndrásfi Tibor
12:50VívásRuben Limardo-Tibor Andrasfi
HUNFucsovics Márton
13:30TeniszMarton Fucsovics-Rafael Nadal
HUNSiklósi Gergely
13:40VívásJakub Jurka-Gergely Siklosi
HUNPásztor Flóra
14:05VívásYun-Jia Zhang-Flora Pasztor
HUNMarozsán Fábián
15:00TeniszFabian Marozsan-Ugo Humbert
HUNHámori Luca
17:22ÖkölvívásGrainne Walsh-Ana Hamori
NyílNyíl

Allergénmentes tejet adott egy tehén

Vágólapra másolva!
Genetikai módosításnak köszönhetően olyan borjú született, amely később fehérjében gazdag, ám allergénmentes tejet adott.
Vágólapra másolva!

A tejfehérje-allergia elsősorban csecsemőknél és kisdedeknél alakul ki. Az ő bélnyálkahártyájuk védőfunkciója ugyanis még gyengébb, és a nagy molekulák, köztük a tejfehérje is átjuthatnak rajta, majd a véráramba bekerülve allergiás reakciót válthatnak ki (részletesen lásd korábbi cikkünkben).

Új-zélandi kutatók néhány gén elcsendesítésével (működésének gátlásával) érték el, hogy fehérjében gazdag, de hipoallergén tejet adjon egy tehén. A genetikai módosítást (úgynevezett RNS-interferenciát) először egereken próbálták ki. Az eljárás hatására 96 százalékkal csökkent a tejben a béta-laktoglobulin nevű, allergiát kiváltani képes fehérje mennyisége.

A kutatók ezután egy olyan borjút hoztak létre, amelyben ugyanezek a gének voltak gátlás alatt. Amikor az állat tejelni kezdett, a tejében sokkal kevesebb volt a béta-laktoglobulin mennyisége a nem kezelt állatokhoz képest. Az eredményről az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) jelent meg beszámoló.

A kutatók most azt vizsgálják, hogyan befolyásolja a genetikai módosítás a tej összetételét és tápanyagtartalmát hosszabb távon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!