Az agyevőamőba-fertőzések ritkák, de nagyon súlyosak. Az Egyesült Államokban 2003 és 2012 között 31 embert támadott meg a kórokozó, és senki sem élte túl. Ezért is számít csodának, hogy a fertőzéssel két hete küzdő 12 éves Kali Hardig javulásnak indult.
Az arkansasi lány a Willow Springs-i víziparkban fertőződött meg az egysejtűvel. Másnapra belázasodott, hányt, és iszonyatos fejfájással küzdött, ezért az anyja bevitte a kórházba. Ott derült ki, hogy Naegleria fowleri okozta elsődleges amőbás meningoenkefalitiszben (PAM) szenved, amely az agyhártyagyulladás egy ritka és 99 százalékban halálos formája.
A PAM tünetei általában elég gyorsan, pár napon belül jelentkeznek. A kezdeti panaszok közé tartozik a fejfájás, láz, hányinger, hányás. Később jelentkezik a merev nyak, a zavart tudatállapot, valamint egyensúlyzavarok és hallucinációk is kialakulhatnak. A kórokozó tönkreteszi az agyszövetet, és az agy duzzanatához, majd rövid időn belül (gyakran öt nap alatt) halálhoz vezet. Az amerikai járványügyi központ (CDC) honlapja szerint eddig mindössze két gyógyulást dokumentáltak: egyet 1982-ben Kaliforniában, egyet pedig 2005-ben Mexikóban.
Kali több mint két hétig volt lélegeztetőgépen, de a kezelés használt, és augusztus 6-án levették a gépről. Néhány nappal később már elhagyhatta az intenzív osztályt, hétfőn pedig már megpróbálkozott a saját nevének leírásával. Facebook-oldalának legfrissebb bejegyzése szerint folyamatosan javul, és tegnap már azt írta egy táblára, hogy “Kali Hardig love daddy”, vagyis “Kali Hardig szereti aput”. A korai diagnosztizálásnak és az alkalmazott kísérleti kezelésnek köszönhetően a kislánynak tehát jó esélye van arra, hogy ő legyen a harmadik túlélője a gyilkos amőbafertőzésnek.
Bár a Naegleria fowleri jellemzően nagyon ritka, rövid időn belül egy floridai fiú is megfertőződött az amőbával. A tizenkét éves Zachary Reyna játék közben, a házukhoz közeli csatornában kerülhetett kapcsolatba a kórokozóval egy héttel ezelőtt. Jelenleg a Miami Gyerekkórházban ápolják, és az állapota kritikus. Kali édesanyja a Facebookon arra buzdította a lányáért aggódókat, hogy imádkozzanak Zachary gyógyulásáért is.
A meleg édesvizeket kedvelő Naegleria világszerte előfordul, ugyanakkor nem minden esetben fertőz. A szakemberek a mai napig nem tudják, hogy mitől válik kórokozóvá, ezt jelenleg is kutatják.
Pakisztánban tavaly több mint 20 ember halálát okozta, de a legtöbb bizonyított fertőzést az Egyesült Államokban regisztrálták, ahol főleg a déli államokban jellemző. Megtalálták már természetes meleg vizekben, hőforrásokban, nem megfelelően tisztított medencékben, vízmelegítőkben és talajban is. A legjobban meleg vízben (akár 46 Celsius-fokig) szaporodik, de rövid ideig még ennél magasabb hőmérsékletben is túlél. Hidegebb vízben a Naegleria száma csökken, azonban az üledékben még ilyenkor is kimutatható. Az amőba alapvetően az üledékben élő baktériumokkal táplálkozik.
Miután a meleget szereti, nyáron nagyobb eséllyel fordul elő, és ez magyarázhatja, hogy rövid időn belül két ilyen eset is napvilágra került. Az amerikai járványügyi központ szerint a déli államok édesvízi strandjain kismértékben mindig fennáll a megbetegedés veszélye. A víz alá merülés, vízbe ugrálás, vagy bármilyen más tevékenység, amelynek során az orrba víz juthat, növeli a kockázatot. A fertőzött víz elfogyasztásával azonban nem lehet megbetegedni, és emberről emberre sem terjed a kórokozó.
Noha a Naegleria főleg melegebb éghajlatokon fertőz, az 1960-as években Csehországban is felbukkant egy uszodában, és tizenhat fiatal halálát okozta. “A legrettegettebb szabadon élő amőba” - mondta az Origónak Kádár Mihály, az Országos Környezetegészségügyi Intézet munkatársa. “A mai körülmények között nehezen elképzelhető, hogy Magyarországon is fertőzzön, mert a termálfürdők üzemeltetését nagyon szigorúan szabályozzák.”
Kádár szerint ugyanakkor nem lehet teljesen kizárni a valószínűségét, ugyanis ahol nincs vízkezelés (például azoknál a gyógyvizeknél, amelyek így elvesztenék gyógyhatásukat), ott egy elhanyagolt medencével kombinálva előfordulhat, hogy megjelenik. De nagyon kicsi az esélye, és tudomása szerint itthon nem is volt még példa fertőzésre.