A globális felmelegedéssel a trópusinak számító rovarok egyre nagyobb számban tűnnek majd fel a mérsékelt égövben, ezzel párhuzamosan pedig egyre inkább elterjedhetnek a különböző trópusi betegségek. Ezek közül az egyik legismertebb a chikungunya-láz, amely lázzal, izom- és ízületi fájdalommal, fejfájással, orr- és ínyvérzéssel jár. Elsősorban az ázsiai tigrisszúnyog csípésén keresztül fertőződhetünk meg a vírusával, de az Aedes aegypti nevű faj is felelős a terjedéséért.
A betegséget először 1952-ben azonosították Tanzániában. Neve a délkelet-tanzániai makonde nyelvből származik, jelentése: ami meggörnyeszt. A trópusi kór tavaly decemberben érkezett meg a nyugati féltekére. Azóta robbanásszerűen terjedni kezdett Közép-Amerikában és a Karib-tenger vidékén: július 18-ig 442 ezer fertőzött esetet regisztráltak ezekben a térségekben.
A Dominikai Köztársaságban a legrosszabb a helyzet, ott 250 ezer megbetegedést észleltek. Nem sokkal jobbak a körülmények Haitin és a Kis-Antillák környékén sem, mert legalább 50 ezren fertőződtek meg a kórokozóval. A vírus egyébként ritkán halálos, viszont hosszan elhúzódó fájdalmakat okozhat. Eddig összesen 26 ember halt meg a járványban.
A fertőzött térségbe látogató emberek akkor tudják saját hazájukban terjeszteni a trópusi betegséget, ha megtalálhatók az adott országban a vírust hordozó élőlények (jelen esetben szúnyogok). Ha a gyanútlan turista például a Karibi-térségben megfertőződik, és hazahozza a betegséget Magyarországra, akkor összetalálkozhat egy ilyen hazai szúnyogfajjal, amely megcsípheti. A csípéssel a vérszívó rovarok felvehetik a fertőzött vért, és ezáltal a kórokozókat is. A vírust hordozó szúnyogok ezután olyanokat is megfertőzhetnek chikungunya-lázzal, akik nem utaztak sehová.
A chikungunya-láz terjesztéséért felelős szúnyogfajok az Egyesült Államokban is megtalálhatók. Az egyik az Aedes aegypti, a másik az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus). A Francia Országos Közegészségügyi Intézet (INVS) jelentése szerint eddig 234 esetet hurcoltak be az Egyesült Államok területére. Ez a szám ugyanakkor jóval magasabb lehet, mert könnyen előfordulhatnak fel nem fedezett, vagy félrekezelt fertőzések.
Még aggasztóbbak azok a hírek, amelyek szerint az elmúlt hetekben Florida államban – ahol mindkét vírushordozó faj megtalálható – kimutatták az első két helyben szerzett (tehát nem behurcolt) megbetegedést.
Az európai államokat is fenyegeti az egzotikus betegség. Franciaországban az egészségügyi hatóságuk 475 behurcolt esetet regisztráltak ebben az évben, ezek közül 126-ot olyan régióban, ahol az Aedes aegypti és az ázsiai tigrisszúnyog megtalálható. Az INVS szakemberei arra figyelmeztettek, hogy ha a vérszívó rovarok száma az eddigi mértékben növekszik tovább, és a Karib-térségben nyaraló francia állampolgárok hazatérnek, akkor a chikungunya-láz Dél-Franciaországban is könnyen elterjedhet.
Nem a franciák az egyetlen érintettek, Spanyolországban is megjelent a trópusi kór. A helyi hatóságok tíz behurcolt esetet dokumentáltak idén április óta, ezek közül ötöt olyan helyen, ahol a vírust hordozó szúnyogfajok előfordulnak.
Magyarország sincs biztonságban. A globális éghajlatváltozás miatt a környező országokhoz hasonlóan itt is (elsősorban a déli és nyugati országrészeken) egyre inkább elterjedőben van a fő hordozónak tekintett ázsiai tigrisszúnyog. A tendencia az elkövetkező tíz-húsz évben várhatóan csak gyorsulni fog.
Jelenleg még nem áll rendelkezésre hatékony védőoltás, vagy gyógyszer a chikungunya-láz kezelésére, bár fejlesztésük a kutatók szerint jó ütemben halad. A betegek így csak tüneti kezelést kapnak, lázukat közismert csillapítókkal, például paracetamollal kezelik (de az acetilszalicilsavat nem ajánlják).
A szakértők ugyanakkor úgy vélik, a helyzetet akkor sem lesz sokkal egyszerűbb kezelni, ha hatékony vakcina fog rendelkezésre állni. Ennek legfőképpen az az oka, hogy az érintett területeken a vírus kiszámíthatatlan időközönként lángol fel, így nehéz hatékony oltási stratégiát kidolgozni. A betegség elleni küzdelem leghatékonyabb módja pedig az, ha kordában tartjuk a fertőzést közvetítő szúnyogok állományait.