Az elmúlt években számos tanulmány látott napvilágot, amely azzal foglalkozik, hogy a műanyag tárolódobozokban és palackokban lévő toxikus vegyületek átjutnak az élelmiszerekbe és velük az emberi szervezetbe, ahol súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. Két tavaly megjelent nagyobb tanulmány
175 egészségügyi szempontból káros vegyületet sorol fel,
amelyek rákkeltők lehetnek, befolyásolhatják a termékenységet és a magzati fejlődést.
Most már az eddig szkeptikus brit rákkutató társaság (Cancer Research UK) is arra figyelmeztet, hogy mikrózáskor ne érintkezzen az élelmiszerek letakarására használt műanyag fólia az ennivalóval.
A legnagyobb aggodalomra a műanyag gyártásban széles körben használt biszfenol-A (BPA) ad okot.
A szervezetbe jutva ez utánozza a női nemi hormon, az ösztrogén hatásait.
A laboratóriumi tanulmányok kapcsolatba hozták a BPA-t a mell- és a prosztatarákkal, a cukorbetegséggel, valamint a nők korai nemi érésével.
Sajnos úgy tűnik, hogy a BPA helyettesítésére kitalált biszfenol-S (BPS, amelyet a BPA-mentesként hirdetett termékekben alkalmaznak) sem veszélytelen. A Calgary Egyetem kutatóinak zebrahalakon végzett kísérlete azt mutatta, hogy
a BPS ugyanúgy károsítja a halak agyfejlődését, mint a BPA.
Andrea Gore, az Austini Egyetem (USA) farmakológiaprofesszora – aki a vegyületek szaporodási funkciókra gyakorolt hatásait vizsgálja – a következőket mondta:
Csak üveg- vagy kerámiaedényben melegítek ennivalót, és bár használok fóliát a hűtőben tárolt főtt ételek letakarására, eltávolítom, mielőtt a mikróban felmelegíteném az ennivalót.”
Általánosságban megszívlelendő jó tanács, hogy ahol lehet, használjunk természetes, illetve hagyományos anyagokat (üveget, porcelánt, fát, papírt) az ételek tárolásához, fogyasztásához.