A laboratóriumi tesztek azt mutatták ki, hogy a brazíliai darázs (Polybia paulista) által termelt toxin elnyomja a prosztata- és húgyhólyagrák sejtjeinek, valamint a számos gyógyszerre rezisztens leukémiás sejtek növekedését– írja a Guardian. A szóban forgó sejtgyilkos
az MP1 (Polybia-MP1) nevű peptid,
amit az új kutatásban most tüzetesebben megvizsgáltak.
Kiderült, hogy az MP1 lyukakat üt a tumorsejtek sejtmembránjába azáltal, hogy kölcsönhatásba lép a sejthártyát alkotó lipidekkel. A lyukakon keresztül a ráksejtek létfontosságú molekulái (fehérjék, RNS) a környezetbe szivárognak, így a sejtek elpusztulnak.
Dr Paul Beales, a Leeds Egyetem kutatója szerint
a sejtmembránt felépítő lipidek megtámadásán alapuló kezelési módszerek újfajta rákellenes készítmények kifejlesztéséhez vezethetnek,
ezzel párhuzamosan pedig új, a ráksejtek különböző részeinek egyidejű támadását lehetővé tevő kombinált terápiák válhatnak elérhetővé.
Mind az egészséges, mind a tumorsejtek membránjának alapvető alkotóelemeit jelentik a lipidek, felmerülhet tehát a kérdés, hogy miként tesz különbséget a toxin köztük. A válasz két foszfolipidben, a foszfatidil-szerinben (PS) és a foszfatidil-etanol-aminban (PE) keresendő. Ezek az ép sejteknél a sejthártya belső rétegében vannak, a tumorsejteknél pedig éppen ellenkezőleg, a membrán külső részében találhatók.
A kutatások további részében az MP1 hatékonyságát fogják javítani,
illetve részletesebben vizsgálják a sejtekre gyakorolt hatásait. Az eredményeket a Biophysical Journal című szaklapban publikálták.