A 64 páciens részvételével folytatott vizsgálatban jelentős különbségeket fedezték fel a kutatók a depresszióba később visszaeső betegek és a gyógyultak MRI-képein - olvasható a JAMA Psychiatry Journal aktuális számában.
Ugyan az eredményeket először meg kell ismételni, és a módszeren is javítani kell még, Ronald Zahn kutatásvezető szerint a jövőben nagy jelentősége lehet a megközelítésüknek, mivel
jelenleg nincs olyan módszer, amellyel előre jelezhető lenne, kinek újul ki a depressziója a gyógyulás után.
A depresszió a mentális betegségek leggyakoribb formája, világszerte több mint 350 millió embert sújt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a depresszió a munkaképtelenség vezető oka a világon. Kezelése általában gyógyszerel, pszichoterápiával vagy a kettő együttes alkalmazásával történik. Számos páciens azonban visszaesik.
A londoni King's College és a Manchesteri Egyetem kutatói 64 depresszióból gyógyult, gyógyszert már nem szedő páciensen végeztek MRI-vizsgálatot. Közben azt kérték tőlük, képzeljék el, hogy rosszat tesznek egy barátjukkal. Ekkor önvádat, bűntudatot éltek át - írták a kutatók. A résztvevőket 14 hónapon át rendszeresen vizsgálták. Figyelték, mutatnak-e depressziós tüneteket. A kutatás végén 37-en bizonyultak gyógyultnak, 27-en újra a betegség áldozatai lettek.
A "visszaesők" MRI-leletein az agy két bűntudattal kapcsolatos területe között az átlagosnál több összeköttetést figyeltek meg.
A gyógyultak leletei nem mutattak a szokottnál több összeköttetést a két terület között.
Az eredményeket 39 fős kontrollcsoporton tesztelték, egyik résztvevőnek sem volt depressziója és a családjukban sem fordult elő a kór. Az ő leleteiken sem növekedett meg a két említett terület közötti összekapcsolódások száma. A kutatók szerint a módszer 75 százalékos pontossággal előre jelzi, kinél áll fenn a depresszió kiújulásának kockázata.