A kanadai McGill Egyetem kutatói annak jártak utána, hogy mennyire képes elnyelni a hó a szennyezőanyagokat.
Ehhez egy mesterséges kamrát hoztak létre, melyben a különböző felszínű hókristályok közé kipufogógázból származó vegyületeket vezettek. Ezt követően azt vizsgálták, hogy a kémiai reakciók révén mennyi káros anyagot nyelt el a hó: főként olyan egészségre ártalmas kemikáliákat kerestek, mint a benzol, toluol, etil-benzol vagy a xilol. A kapott adatokat végül összevetették a kísérlet előtti és utáni állapotokkal.
Az eredmények elég ijesztőek lettek.
Azt találták, hogy már egy órás kitettség is drámaian megnövelte a jégszemcsék fogságába esett szennyezőanyagok mennyiségét.
Mindez azt jelenti, hogy a hó a dermesztő hidegben hatékonyan nyeli el a kipufogógáz káros anyagait, ami időlegesen akár csökkentheti is a légszennyezettséget.
Természetesen ez nem tart a végtelenségig, amint megindul az olvadás a szennyezőanyagok egy része az olvadékvízben marad, másik része a levegőbe távozik. A jelenség értelemszerűen a nagyobb városokban tapasztalható erőteljesebben.
Az Environmental Science: Processes & Impacts című szaklapban megjelent publikáció szerzője, dr. Parisa Ariya a Huffington Postnak elmondta: tanulmányukkal nem szeretnének pánikot kelteni, céljuk annak vizsgálata volt, hogy a havazás milyen módon befolyásolja a levegő minőségét. A tudós szerint az eredményeket a klímaváltozással kapcsolatos kutatásokban is hasznosítani lehet.