Ami régen a dohányzás volt, az napjainkban az ülő életmód -- vagyis a szakemberek egybecsengő véleménye szerint számos kór, közte a szív- és érrendszeri-, illetve anyagcsere-betegségek (például diabétesz) előidézője. Az irodai dolgozókat különösen fenyegeti, hogy munkájuk hosszú órákon át az íróasztalhoz szögezi őket, lényegében moccanás nélkül merednek a monitorra.
Számukra fontos információ, hogy
már napi 15 perc tempós gyaloglás is segít a betegségek megelőzésében, és 3 évvel meghosszabbítja a várható élettartamot.
Munka után azonban már keveseknek van idejük és energiájuk arra, hogy eljárjanak sportolni, ezért érdemes olyan lehetőségeket keresniük, amelyek napközben adnak módot egy kis mozgásra.
Efféle gondolatok vezérelhették a Miami Egyetem orvoskutatóit, amikor az intézményen belül meghirdették az új programot: heti egy értekezletet séta közben fognak tartani, hogy felmérhessék, milyen hatást gyakorol ez a résztvevőkre.
A világon elsőként tudományos kutatási jelentést is készítettek a témában, amelyet az amerikai Járványügyi Központ (CDC) Preventing Chronic Disease (Krónikus betegségek megelőzése) folyóiratában közöltek.
Már az is átlagosan heti 10 perccel növelte az irodai dolgozók munkahelyi fizikai aktivitását, ha hetente akár csak egy értekezletet sétálva tartottak. A tanulmány eredményei egybecsengnek az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) ajánlásával,
amely heti 150 perc, mérsékelt megerőltetést okozó fizikai aktivitást javasol a felnőtt korcsoportoknak.
(Vagyis hétköznapokon 30 percet.)
"Munkaidő közben korlátozott lehetőségünk van mozgásra. Felmérésünk igazolta, hogy az irodai dolgozók számára könnyen alkalmazható, elfogadható és sikeres választás, ha a hagyományos, ülős értekezlet helyett aktív mozgás közben beszélik meg a munkahelyi feladatokat", mondta a kutatást vezető Alberto J. Caban-Martinez, a Miami Egyetem Miller Orvosi Klinikájának közegészségügyi professzora.
A kutatásban résztvevő egyetemi kollégák három hétig gyorsulásmérő és lépésszámláló karpántot viseltek, amely rögzítette aktivitásuk mértékét. Az első heti átlag 107 perc volt, és a második héten 114 percre, a harmadikon 117 percre nőtt.
A résztvevők átlagéletkora 39,8 év volt, közülül 4-en voltak férfiak, 13-an nők.
Testtömegindexük átlaga 25,8 volt, ami éppen átbillenő érték a normális testsúlyból (BMI 18,5-24,99) a túlsúly (BMI 25-29,99) irányába.
A karpántok által rögzített adatok elemzésekor kiderült, hogy tempótól függően a kutatási alanyok akár 40 percet is sétáltak értekezletek alkalmával. Az utólagos beszámolók szerint sokan mentális tréningként is kihasználták a sétálós értekezletet, mert nem vittek sem diktafont, sem jegyzetfüzetet magukkal.
Tippek a menő meeting megszervezéséhez:
1. Az értekezlet helyét és idejét előre határozza meg.
2. Szintén határozza meg előre az értekezlet menetét, a beszámoló személyeket és témákat.
3. A komfortérzet fokozásához a résztvevők hozhatnak magukkal vizet, napszemüveget, és viseljenek kényelmes lábbelit.
4. A csoport vezetője ossza ki a feladatokat a munkatársak között: ki legyen az időtartam ellenőrzője, a jegyzetelő, a gyaloglás ütemének diktálója stb.
5. Kövessék az előre meghatározott útvonalat.
6. Legalább 30 percig tartson a gyaloglás.
7. Osszák be úgy az időt, hogy az értekezlet aktív szakasza után maradjon idő a passzív szakaszra is, azaz a kiértékelésre, papírmunkára vagy más olyan feladatra, amit nem lehetett gyaloglás közben elintézni. (Ezért fontos a 2. pont.)