Németországban az utóbbi években évente nagyjából 50 dokumentumfilm látható a mozikban, melyek a legkülönbözőbb témákat dolgozzák fel, gyakran új, különleges filmes formában, s a közönség egyre nagyobb érdeklődést mutat irántuk. A németországi filmtámogatási alap, a Filmförderungsanstalt statisztikái szerint a 2004-es év 100 legnagyobb látogatottságú német filmje között 15 dokumentumfilmet találunk. Ennek egyik fő oka talán az lehet, hogy a nézők megunták, hogy a televíziók sematikusan, felületesen, gyors vágásokkal prezentálják a valóságot, s szeretnének olyan filmeket látni, melyek egyéni szemszögből, mélyebb betekintést nyújtanak egy-egy témába.
A Goethe Intézet november 23. és 26. között négy új német dokumentumfilmet mutat be az Örökmozgó moziban. Mind a négy film határok átlépéséről szól, azonban ezt nagyon különböző módon teszik. Fatih Akin filmje, az Át a hídon a zene segítségével igyekszik áthidalni a keleti és nyugati kultúra közötti különbségeket. Jörg Adolph lírai sportfilmje távúszókról szól, akik a brit szigeteket és az európai kontinenst elválasztó "határt", a Dover és Calais közötti csatornát ússzák át - és ehhez saját fizikai teljesítőképességük határait is át kell lépniük. Az Európa piac árusai az Európai Unió keleti határain át hozzák csempészárújukat az egykori szovjetunió országaiból, A múlt kis töredéke című film pedig visszatekint azokra az évekre, amikor még veszélyes vállalkozás volt engedély nélkül átlépni a német-cseh határt.
2007 januárjától Németország lesz az Európai Unió Tanácsának soros elnöke. Ehhez kapcsolódóan a Goethe Intézet szeretné, ha e dokumentumfilmek kapcsán elgondolkodnánk azon, hogy bár célunk egy határok nélküli európai közösség kialakítása, bizonyos földrajzi határokat mégsem tudunk megszüntetni. S ha "nem tudjuk eltörölni a határokat a térképeken" - mondja Fatih Akin filmrendező, "akkor a fejekben levő határokat kell áttörnünk és átlépnünk."
A filmeket eredeti nyelven, német felirattal, magyar szinkrontolmácsolással vetítik.
Át a hídon - Isztambul hangja (Crossing the Bridge - The Sound of Istanbul)
Rendező: Fatih Akin
Vetítés: november 23., csütörtök, 18.30
Fatih Akin filmrendező és az Einstürzende Neubauten zenésze közös felfedezőútra indulnak Isztambulba, hogy felkutassák a város kulturális és zenei kincseit. A dokumentumfilm ötlete még a Fallal szemben forgatásakor keletkezett. 15 különböző török zenekart ismerhetünk meg a klasszikus folklórtól kezdve a hip-hopon, a török grunge-zenén, a mainstream-popon, és a törökországi cigányzenén keresztül az elektro-ethno-crossover-ig. A felfedezőút során Alexander Hacke készít interjúkat a török zenészekkel, s bár egy szót sem beszél törökül, mégis jól megértik egymást interjúalanyaival, ami szintén azt bizonyítja, hogy a zene segítségével könnyen áthidalhatóak a távolságok és különbségek.
Európa piac (Jarmark Europa)
Rendező: Minze Tummescheit
Vetítés: november 24., péntek, 18.30
A Jarmark Europa a varsói Dziesieciolecia stadionban Kelet-Európa egyik legnagyobb bazárja - olyan kiskereskedelmi központ, melynek bevételei egyetlen ország hivatalos gazdasági kimutatásaiban sem szerepelnek. Az árusok az egykori Szovjetunió országaiból érkeznek, oroszul "cselnoki"-nak nevezik őket. A cselnok szó a szövéskor használt vetélőt jelenti, mely a munka során folyamatosan ingázik a szálak között - így ingáznak ezek a kereskedők is lakóhelyük és a piac között, át az Európai Unió keleti határán. Sokan közülük értelmiségiek, akik azonban feladták polgári életformájukat, mert túlságosan alacsony volt a keresetük, többen a munkanélküliség helyett választották a bazározást, néhányan nyugdíjasok. A cselnokik egy változásban lévő társadalom vállalkozói.
Akik a csatornát átússzák (Kanalschwimmer)
Rendező: Jörg Adolph
Vetítés: november 25., szombat, 18.30
A 33 kilométer hosszú Doveri szoros, melyen naponta 500 hajó közlekedik, a hosszútávúszók Mount Everestje. Csakhogy sokkal többen mászták meg a világ legmagasabb hegyét, mint ahányan átúszták a csatornát - ez ugyanis összesen alig 600 embernek sikerült. A nyári hónapokban az angol partokon a világ minden tájáról összegyűlnek az emberek, hogy a legendás Webb kapitány nyomdokaiba lépjenek, aki 1875-ben elsőként úszott át Angliából Franciaországba. A dokumentumfilm három különböző úszó-típust mutat be: José Mataafá egy samoa-i úszó, aki 16 vízben töltött óra után feladja a küzdelmet. Az ő kudarcával kezdődik a film. Ezután megismerhetjük a 60 éves kanadai Bryan Finlayt, a romantikus úszót, valamint a német sportolót Christof Wandratschot, aki 15 év óta folyamatosan a világ legjobb hosszútávúszói közé tartozik. A csatornaátúszás világrekordját, melyet 1994-ben Chad Hundeby állított fel, azóta sem sikerült megdönteni: hét óra és tizenhét perc a mágikus teljesítmény. Most Christof Wandratsch megpróbálja túlszárnyalni.
A múlt kis töredéke (Der irrationale Rest)
Rendező: Thorsten Trimpop
Vetítés: november 26., vasárnap, 18.30
Suse barátja, Matthias a lány legjobb barátnőjével, Susannéval disszidálni próbál az NDK-ból, de a német-cseh határon elkapják és letartóztatják őket. A Stasi kihallgatja, pszichológiai kínzásnak veti alá őket. Az egyedül maradt Susét is árulásra kényszerítik, majd barátai miatt kirúgják a főiskoláról. Ezzel vége szakad addig oly szoros barátságuknak. 1987-et írunk, egyikük sincs még húszéves. A film hármójuk útját kíséri végig, amikor végre, 16 évvel később, hajlandók újra találkozni egymással, és végigjárják a múltbeli helyszíneket. Ráébrednek, milyen fájdalmas az emlékezés, de arra is, hogy a teljesen elidegenedett barátnők múltjában mégis maradt valami irracionális összetartó erő, a múlt kis töredéke.
Forrás: Goethe Intézet