Köbli Norbert forgatókönyvíró már többször is megmutatta, milyen típusú filmek hiányoznak az itthoni nézőknek: a magyar történelemből merít ihletet, és Amerikában népszerű műfaji keretek közé illeszti be a történetet. A berni követ egy ’56-ra építő túszdráma volt, a Félvilág című pszichodráma pedig egy nagy port kavart bűnesetet dolgozott fel a Monarchia idejéből.
Következő munkájában az első világháború frontvonalára kalauzolja el a nézőt, ez az időszak és helyszín eddig szinte teljesen kívül esett a magyar filmesek látóterén. A tartalomismertető alapján akár a magyar Piszkos tizenkettő-nek is nevezhetjük a Szürke senkik-et, a forgatás körülményeiről pedig A visszatérő juthat eszünkbe.
Leonardo DiCaprio brutális túlélőfilmjéhez hasonlóan a magyar stáb is szinte végig külsőben, erdőben, szélben-fagyban forgatott, innen a hazai filmben szokatlanul erős atmoszféra. A színészek átkeltek a jeges vízen, és még a belsőket is egy valódi barlangban vették fel.
A filmben egy magyar-osztrák-román felderítőcsapat öngyilkos küldetésre indul, ellenséges vonalak mögött kísérel meg megsemmisíteni egy korabeli olasz kommunikációs központot. A címbéli szürke senkiket Trill Zsolt, a Saul fiá-ban is játszó Molnár Levente, a színházi rendezőként ismert Keszég László, az osztrák Björn Freiberg (ő is szerepelt a Saul-ban) és a pályakezdő, a Kaposvári Egyetemen Cserhalmi György osztályába járó Kovács S. József alakítják.
A Szürke senkik feszültséget, karakterközpontú drámát és sok akciót ígér.
Sűrű atmoszférájú, erős vizualitású férfifilm világszínvonalon játszva és kivitelezve
- mondta róla Köbli.
Köbli az utóbbi két filmjét Szász Attilával készítette, most viszont Kovács Istvánt kérte fel rendezőnek. Az új alkotótársnak nem újdonság a háborús film műfaja: a szintén Trill Zsolt főszereplésével készült Idegen föld című rövidfilmje az orosz fronton játszódik. A színészvezetés is nagyon megy neki, a Betonzaj című félórás tavalyi bokszdrámában Sztarenki Dórából csalt elő lehengerlő alakítást.
A Szürke senkik-ből hiányozni fognak a nők, romantikát meg pláne ne keressük benne, helyette a barátság, bajtársiasság érzése lesz inkább a meghatározó. A filmet 2015 novemberében 15 napon át forgatták, egy Budapest környéki erdő és rudabányai helyszínek helyettesítik az olaszországi frontot.
A Félvilág-hoz hasonlóan technikailag ez is egy tévéfilm, amelynek az elkészültét 120 millióval támogatta a Magyar Média Mecenatúra program. A körülbelül 65 perces film bemutatója ősszel várható, Köbli frissen indult hivatalos Facebook-oldalán még két további fotót meg lehet nézni a Szürke senkik-ből.