Hamarosan elérkezhet az idő, hogy a stúdiómogulok helyett a mesterséges intelligencia adhat zöld utat egy-egy produkciónak. A 2015-ben, Antwerpenben alapított ScriptBook "intelligens" szoftvere állítólag már most nagy biztonsággal fel tudja mérni a forgatókönyv alapján, hogy miféle fogadtatásra lehet számítani a mozipénztáraknál.
A filmeseknek nincs más dolguk, mint feltölteni a forgatókönyvet a ScriptBook platformjára, kifizetni az 5 ezer dolláros "munkadíjat", és reménykedni, hogy a szoftver kedvezően bírálja el a szöveget. A szövegelbírálásba nem csak a siker kiszámítása tartozik bele, a szoftver alaposan "átolvassa" a forgatókönyvet, kielemzi a szereplőket (az alapítók szerint a szöveg alapján képes megkülönböztetni a protagonistát az antagonistától), meghatározza a célközönséget, de még a korhatárbesorolást is megjósolja.
A cég alapítója, Nadira Azermai most a Karlovy Vary-i filmfesztiválon mutatta be a ScriptBookot, nem kisebb céllal, mint hogy a céget a filmipar kulcsszereplőjévé tegye, és megnyerje magának a vezető hollywoodi filmstúdiókat.
A missziónk az, hogy forradalmasítsuk a történetmesélés üzletágát: az általunk létrehozott mesterséges intelligencia segíti a producerek, forgalmazók, nemzetközi ügynökök és finanszírozók kockázatbecslését
- mondta prezentációjában Azermai.
A cégalapító szerint a szoftver a Sony által 2015 és 2017 között forgalmazott filmek 32 bukásából 22-őt felismert a forgatókönyv alapján.
Jelenleg 6500 forgatókönyvből álló adatbázis és némi humán felügyelet segíti a szoftver munkáját, ami Azermai szerint máris precízebben becsli meg a siker lehetőségét, mint a filmes szakemberek.
Persze azt is bevallotta, hogy a szoftver túl szigorú: a 6 Oscarral kitüntetett Kaliforniai álom esetében csupán 59 millió dolláros amerikai bevételt kalkulált, miközben a film hazai bevétele ennek jóval a duplája lett. Az is nagy kérdés, hogy egy efféle szoftver mennyire engedne teret a művészi kreativitásnak.