A vetítés előtt a Miniszterelnökség európai uniós politikák kialakításáért és koordinációjáért felelős államtitkára, Takács Szabolcs elmondta, hogy
Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben.
Az államtitkár azt is kihangsúlyozta, hogy az sem elég, ha a "zsidózásnak" politikai és jogi következményei vannak, a mai Magyarország nem lehet modern és demokratikus állam, ha nem írtjuk ki az antiszemitizmus csíráját is a magyar társadalom gondolkozásából. Takács Szabolcs szerint ez mindannyiunk felelőssége.
De kiemelte azt is, hogy ami az 1930-as évektől kezdődően a második világháború végéig történt, az a civilizáció vége volt. Nagyon sok magyar választotta a rosszat ezekben az években, és az akkori magyar állam sem védte meg állampolgárait.
Ugyanakkor meg kell emlékezni azokról is, akik személyes kockázatot vállalva döntöttek a jó mellett a rosszal szemben.
"Auschwitz a magyar történelem legnagyobb temetője, a holokauszt összesen hatmillió áldozata pedig nem pusztán statisztikai szám, hanem hatmillió személyes tragédiát jelent" - tette hozzá az államtitkár.
Az auschwitzi haláltábor 1945. január 27-én szabadult fel, ennek emlékére az ENSZ Közgyűlése 2005. november 1-jén január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította.