Amerikai elnökök a mozivásznon: 6 emlékezetes film, amit kár lenne kihagyni

amerikai elnökök a mozivászonra költöztek, amerikaielnökökamozivászonraköltöztek, Tizenhárom nap – Az idegháború (2000)
Thirteen Days Year : 2000 USA Director : Roger Donaldson Steven Cul , Bruce Greenwood, Kevin Costner
Fotó: Photo12 via AFP/New Line Cinema
Vágólapra másolva!
Rövidesen az USA újabb elnököt választ, ennek apropóján mi is listára gyűjtöttük a legemlékezetesebb filmeket. Főszerepben az amerikai elnökök!
Vágólapra másolva!

Hollywood mindig is rajongott az amerikai elnökök történeteiért, hiszen ezek a karakterek ikonikus történelmi események és nagy drámák főszereplői. A filmvásznon megidézett elnökök között találunk botrányos és hősies alakokat egyaránt, akiket korszakos színészek keltettek életre. Listánkban most összegyűjtöttük azokat az amerikai elnök ábrázolásokat, amelyek emlékezetessé váltak a filmvilágban.

amerikai elnökök, Nixon (1995)
A történelem (addigi) legellentmondásosabb megítélésű amerikai elnökét Anthony Hopkins formálta meg
Fotó: Photo12 via AFP/Archives du 7eme Art

Richard Nixon (Anthony Hopkins) – Nixon (1995)

Andy Vajna a produceri munkásságából a Nixonra volt az egyik legbüszkébb, nem érdemtelenül. Oliver Stone filmjében a történelem (addigi) legellentmondásosabb megítélésű amerikai elnökét Anthony Hopkins formálta meg, a hivatali ügyei mellett legalább annyira koncentrálva Nixon magánéletére is. Ebben az elnöki életben pedig központi szerep jutott egy boldogtalan házasságnak, és egy ennek ellenére támogató, sőt a férje legrosszabb indulatait okosan kordában tartó feleségnek. Így nem véletlen, hogy a film 4 Oscar-jelöléséből jutott Anthony Hopkins mellett a First Ladyt játszó Joan Allennek is.

amerikai elnökök a mozivászonra költöztek, amerikaielnökökamozivászonraköltöztek, Tizenhárom nap – Az idegháború (2000)
Roger Donaldson Steven Cul , Bruce Greenwood, Kevin Costner a Tizenhárom nap – Az idegháború című filmben
Fotó: Photo12 via AFP/New Line Cinema

John F. Kennedy (Bruce Greenwood) - Tizenhárom nap – Az idegháború (2000)

A címbeli tizenhárom nap 1962-ben, a kubai rakétaválság idején zajlott, és talán sosem volt olyan közel a teljes emberiség a pusztuláshoz, mint akkor. A hidegháború csúcsán csak egy hajszál választotta el a két szuperhatalmat az atomháború kirobbantásától, ennek megakadályozásért pedig ebben a filmben a Fehér Ház egyik asszisztense tesz a legtöbbet Kevin Costner alakításában. Persze a törekvései mit sem érnének egy jószándékú, bölcs elnök nélkül, akit a Kennedyre még külsejében is módfelett hasonlító Bruce Greenwood keltett életre. 

amerikai elnökök a mozivászonra költöztek, amerikaielnökökamozivászonraköltöztek, Frost/Nixon (2008)
A nevezetes Watergate-ügybe belebukó amerikai elnök története a filmvásznon
Fotó: Photo12 via AFP/Archives du 7eme Art

Richard Nixon (Frank Langella) – Frost/Nixon (2008)

A 20. század amerikai elnökei közül Richard Nixon alakját idézték meg leggyakrabban a hollywoodi mozifilmek, hiszen mégiscsak ő volt az egyetlen, aki a legmagasabb hivatalról lemondott, vagy inkább lemondani kényszerült a történelem során. A nevezetes Watergate-ügybe belebukó amerikai elnök három évvel a lemondása után állt csak újra a kamerák elé, egy nagyinterjút adva a sokakat izgató háttérokokról. Lényegében ennek a médiatörténeti jelentőségű interjúnak a sztoriját dolgozza fel ez a film, a másik főszerepben egy élete lehetősége előtt álló, később az angol televíziózás egyik leghíresebb alakjává lett izgága brit riporterrel Martin Sheen alakításában.

amerikai elnökök a mozivászonra költöztek, amerikaielnökökamozivászonraköltöztek, A király látogatása (2012)
Az amerikai elnökök típusú filmek egyik gyöngyszeme
Fotó: Photo12 via AFP/Archives du 7eme Art


Franklin D. Roosevelt (Bill Murray) - A király látogatása (2012)

Egyetlen más elnök sem töltött több időt a Fehér Házban, mint Franklin Delano Roosevelt, aki a második világháború miatti rendkívüli helyzetben tizenkét éven át állt az Egyesült Államok élén. Ebben a kellemes kosztümös kamaradrámában épp a második világháború előestéje elevenedik meg, amikor az angol királyi pár Amerikába látogatott, és amikor még korántsem volt biztos, hogy az Egyesül Államok milyen álláspontra helyezkedik az „európaiak konfliktusában”. De nem csak a nagypolitika fontos ebben a filmben, sőt: az elnök cseppet sem makulátlan magánélete, és az asszisztensével ápolt intim kapcsolata is előkerül, sőt az eseményeket Roosevelt ifjú szeretőjének szemszögén át figyelhetjük.
 

amerikai elnökök a mozivászonra költöztek, amerikaielnökökamozivászonraköltöztek, Lincoln (2012)
Daniel Day-Lewis alakítása Oscar-díjat érdemelt a Lincoln-ban
Fotó: Collection ChristopheL via AFP/DreamWorks Pictures

Lincoln (2012)

A filmtörténeti statisztikák szerint senki sem győzheti le Abraham Lincolnt a legtöbbet filmre vitt amerikai elnök versenyszámában. Nem csoda, hisz az amerikai történelem legfontosabb, sorsfordító idejében töltötte be a hivatalt, eltörölte a rabszolgaságot és még a tragikus halála is filmre illik. A rengeteg filmes megjelenése közül a legutóbbi és legmívesebb Steven Spielberg rendezésében történt, a korszakos színészzseni Daniel Day-Lewis Oscar-díjat érő alakításában.

amerikai elnökök a mozivászonra költöztek, amerikaielnökökamozivászonraköltöztek, Elvis & Nixon – Amink csak volt (2016)
Michael Shannon és Kevin Spacey közös jelenetei  fergetegesre sikeredtek a  Elvis & Nixon – Amink csak voltban
Fotó: Collection ChristopheL via AFP/Amazon Studios & Bleecker Street

Richard Nixon (Kevin Spacey) - Elvis & Nixon – Amink csak volt (2016)

Megint csak Nixon, ráadásul egy nem kevésbé botrányos megítélésű sztárszínész alakításában. Ebben a szatírában sokkal inkább a rockandroll királyának, mint az USA elnökének karaktere áll a sztori középpontjában, de Michael Shannon és Kevin Spacey közös jelenetei olyan fergetegesre sikeredtek, hogy mindenképpen itt a helyük a listánkon. 1970 decemberében Elvis Presley, a kor legnagyobb világsztárja, és Richard Nixon, a kor leghatalmasabb embere váratlanul találkoztak a Fehér Házban, erről pedig egy fénykép is készült. Hogy az énekes és az amerikai elnök miről beszéltek, és mi vezetett a találkához, arról rengeteg legenda született, ez a film az egyiket mutatja be a lehetséges megfejtések közül.
 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!