Legalább háromezer menekült érkezett a zöldhatáron át Magyarországra szerdán. Csak Csongrád megyében ennyi határsértőt fogtak el a rendőrök egy nap alatt, ami új rekord. A legtöbb embert ezúttal is Röszke külterületéről állították elő a rendőrök, többségük szír, afgán és pakisztáni állampolgárnak vallotta magát.
A röszkei gyűjtőponton szerdán zendülés is kialakult a migránsok között: a rendőrök sorfalat álltak a regisztrációs ponton a lassú eljárás miatt elégedetlenkedő és kiabáló menekültek előtt, az egyik egyenruhás könnygázt is használt. Senki sem sérült meg, orvost nem kellett hívni, de a rendőrség belső vizsgálatot indított a könnygázhasználat miatt.
Hamarosan még több rendőrt irányítanak a magyar–szerb határra: véglegesítették a kormány döntése alapján létrehozandó határvadászszázadok koncepcióját.
Papp Károly országos rendőrfőkapitány szerdán jelentette be, hogy szeptemberben 2106 fős határvadász-állomány kezdi meg a munkát. Köztük 876 próbaidős rendőr – ők rendészeti szakközépiskolás tanulók. Tűzparancsot nem kapnak.
Időközben az is kiderült, hogy hol alakítják ki Budapesten az egyetlen új, menekülteket fogadó tranzitzónát. Tarlós István főpolgármester szerdán jelentette be, hogy a VII. kerületi Verseny utcai (Dózsa György úti) egykori használtcikk-piac területét teszik alkalmassá erre a célra.
Az új budapesti tranzitzónát ezerfősre tervezik, és a következő hetekben ezzel párhuzamosan bezárják a három fővárosi pályaudvarnál működő jelenlegi zónákat. A főpolgármester elmondta, az új zóna a Puskás Ferenc Stadionnal szemben található, a közelében nincsenek lakóházak, viszont elég közel van a pályaudvarokhoz, hátha sikerül "távozásra serkenteni" a menedékkérőket.
A rendőrség eközben vizsgálja azt a kedden nyilvánosságra került felvételt, amin látható, hogy a határon felhúzott kerítésnél a nyitott kapun át, rendőrök és katonák irányításával érkeznek meg Magyarországra a menekültek.
A magyar határ mellett, de a szerb oldalon forgatott a bevándorlásról az AP hírügynökség tévéstábja, amikor felvették azt a jelenetet, ahogy a menekültek a már felépült kerítés egyik kapuján, magyar rendőrök és katonák irányítása mellett lépik át az akadályt.
Nem kizárt, hogy egy jogszabály-módosítás után a honvédség is bevethető lenne a határvédelemnél. Hende Csaba honvédelmi miniszter a minap felvetette: mód van arra, hogy a jogszabályok módosítása után „a Magyar Honvédség arra kijelölt és felkészített erői sajátos képességeikkel bekapcsolódjanak a határőrizetbe és határvédelembe”.
A drótfonatú akadály – hivatalos nevén gyorstelepítésű drótakadály –, ami alatt könnyedén átbújnak a migránsok, csak a határzár első eleme. A második elem a három és fél méter magas, masszívabb kerítés.
A zöldhatáron elfogott migránsokat a gyűjtőpontokról menekülttáborokba irányítják. Az egyik ilyen helyszínre látogatott el a minap Orbán Viktor kormányfő felesége. Lévai Anikó a bicskei befogadó állomást kereste fel az Ökumenikus Segélyszervezet szakemberekből és önkéntesekből álló csapatának tagjaként.
Az egyre több menekült miatt Magyarország gyorssegélyre számíthat az EU-tól. Budapest 2020-ig 85 millió eurót kaphat a migrációs válság kezelésére, de ezenfelül az Európai Bizottság gyorsított eljárásban további 8 millió eurót ítélhet oda Magyarországnak erre a célra.