Németországban márciusban tovább lassult a feldolgozóipar növekedése, 21 hónapon belül először csökkentek az exportmegrendelések - ez derült ki a BME/Reuters-féle, hétfőn nyilvánosságra hozott márciusi beszerzői menedzserindexből.
A szezonálisan kiigazított mutató márciusban 51,1 pontra süllyedt a februári 52,8 pontról, de még az üzleti tevékenység változatlanságára utaló 50-es határérték fölött maradt. A kiigazítás nélküli index 51,6 pontra csökkent a korábbi 53,1 pontról.
Miközben a növekedés lassult, az infláció csaknem változatlan és viszonylag nagy maradt, legalábbis a vállalati beszerzések szintjén. A beszerzési árak mutatója márciusban 56,0 pontra csökkent a februári 56,1-ről..
Vészjósló, hogy az exportmegrendelések mutatója, a márciusi 48,3 ponttal azt jelzi, hogy már a német cégek többségénél rosszabbodtak az exportkilátások márciusban, és csak kisebb részük számára javultak. A mutató februárban még 51,0 volt. Azóta a tengerentúli gazdasági lassulás hatása elérte Németországot. A visszaesésben az ázsiai megrendelések csökkenésének is szerepe volt, és kisebb mértékben hatott az EU-tagok kisebb kereslete is.
Az új megrendelések alindexe még 50 pont fölött maradt márciusban, de nagyot esett a februári 53,6 pontról: 1999. június óta a legkevésbé most márciusban gyarapodtak a német vállalatoknak adott megrendelések.
A kibocsátási alindex is 1999. május óta a legkisebb növekedést jelezte a márciusi 52,9 pontos mutatóval, a februári 55,0 helyett. Ezzel egyidejűleg a késztermékek raktárkészletének mutatója, márciusban 50,8-cal, növekedést jelzett, a februári 48,4-es értéke helyett, amely még a készletek kiszállításának bővülésére vallott a cégek többségénél.
A foglalkoztatási alindex 50,8 pontra esett vissza a megelőző hónapban regisztrált 51,0 pontról, a foglalkoztatás bővülésének 1999. október óta legkisebb ütemét jelezve Németországban.
A brit feldolgozóipar állapotát jelző beszerzői menedzserindex márciusban 49,7 pontra esett vissza a februári 52,2-ről, ami az amerikai gazdasági növekedés lassulásának köszönhető.
A szám azt jelzi, hogy a brit feldolgozóipar többsége már a visszaesés állapotában van. A jelzőszám tavaly október óta először csökkent a változatlanságot mutató 50 pontos határérték alá, és a leggyengébb volt két év óta.
A brit vállalatok elsősorban az amerikai kereslet visszaesését panaszolták, de megérezték a kereslet csökkenését más térségekből is, amelyekre ugyancsak hat az amerikai gazdaság lassulása. Az új megrendelések alindexe ennek megfelelően 49,9 pontra csökkent a februári 54,7-ről. A kibocsátási alindex 49,1 pontra, a beszerzési alindex pedig 49,4 pontra csökkentek márciusban.
Az olasz feldolgozóipar még bővült ugyan márciusban, de az ütem már-már stagnáláshoz közelített, mert mind a hazai, mind a külföldi kereslet csökkent.
A szezonálisan kiigazított átfogó mutató márciusban 50,8-ra csökkent a februári 52,8-ról. Az ipari termelés eszerint 21 hónapja bővült Olaszországban, de az ütem a stagnálást jelző 50-es ponthatár felé közeledett.
Az új megrendelések alindexe 49,64 pontra esett a februári 53,16-ról, ami már a következő hónapokra várható lassulást jelzi. Az olasz iparnak adott új megrendelések 1999. június óta most márciusban csökkentek először. A külföldi megrendelések még nagyobb ütemben csökkentek: márciusban 48,65-ös volt ez az alindex a februári 52,38 után. A kibocsátási alindex pedig 51,9-re csökkent 54,15-ről.
A beszerzési árak alindexe 21-havi mélyponton, 52,18-on volt márciusban, a februári 56,4 helyett. A februári gyorsulás után márciusban a francia feldolgozóipar növekedése is kissé lassult.
A fő mutató 52,6-ra csökkent a februári 52,9-ről. Franciaországban is a tenegerentúli megrendelések visszaesése a lassulás fő tényezője, de ezt az erősebb hazai és EU-beli kereslet még nagyrészt ellensúlyozta márciusban.
A megrendelések átfogó alindexe 53,3-ra csökkent 54,1-ről: a cégek többsége a hazai kereslet még egészséges növekedéséről számolt be. Rosszabb lett persze a külföldi megrendelések alindexe, amely márciusban 51,2-re csökkent a februári 53,2-ről.
A francia feldolgozóipar kibocsátásának bővülése márciusban már a második egymást követő hónapban lassult. Az alindex 53,2 lett a februári 55,0 után.
A hazai kereslet egyelőre jól hatott a foglalkoztási alindexre is, amely gyorsulást jelzett: 52,4-re javult a februári 52,3-ról. A beszerzési árak alindexe, márciusban 50,7-tel a februári 54,4 helyett, 1999. május óta a legkisebb drágulást jelezte.
Az eurózóna összesített beszerzői menedzserindexe - a várakozásokat meghaladó mértékben - 51,2 pontra csökkent a februári 52,3 pontról, ami két év óta a legkisebb érték - jelentette az NTC Research. Az eurózóna beszerzőimenedzser-indexe márciusban már tizenegyedik hónapja esett, jelezve a növekedés folyamatos lassulását.
Ugyancsak két év óta a legkisebb volt a kibocsátás bővülésének üteme, az alindex 52,5 pont volt a februári 54,1 után. További gyengülést jelzett az új megrendelések alindexe, amely 50,9 pontot ért el.. A foglalkoztatás 1999. augusztusa óta márciusban bővült a legkevésbé, az alindex ugyanis 51,3-ra süllyedt a februári 51,7-ről.
(MTI)