Az uniós tagság előnyét többek közt abban látja a főtitkár, hogy az egységes belső piac miatt nincsenek vámok, így az egyes termékek előállítása olcsóbb lehet. A szakértő elmondta, hogy jelenleg is vannak olyan - főként nem élelmiszer-ipari - termékek, amelyekre nincs vám, de ezeket egyelőre nem lehet korlátozások nélkül importálni.
Az árukínálat növekedése azért is valószínű, mert a tagsággal a gyártók pozíciója is megváltozik, ugyanis az előállításhoz szükséges alapanyag is vámmentes lesz. Ha pedig az élelmiszer-feldolgozók is vámmentesen szerzik be alapanyagaikat, kedvezőbb beszerzési pozícióba kerülhetnek, ami pedig élesebb versenyt teremt.
Az árakról szólva Vámos György elmondta: lesz ugyan némi kiegyenlítődés az uniós és a magyarországi fogyasztói árak között, de drasztikus áremelkedésre nem számít. A főtitkár valószínűtlennek nevezte azokat a napokban napvilágot látott véleményeket, amelyek szerint a csatlakozás előtt a magyar lakosság tömeges felvásárlásba kezd. Vámos szerint az árverseny miatt az infláció további csökkenésére lehet majd számítani.
A kereskedelmi forgalom alakulása attól függ, milyen az adott ország lakosságának vásárlóereje, és miként alakulnak a reáljövedelmek. Magyarországon megfigyelhető, hogy amilyen mértékben nő a reáljövedelem, ugyanolyan ütemben nő a kiskereskedelmi forgalom is. Az Európai Unió tagországaiban a magyarországihoz képest lassabb a reáljövedelem növekedése, így ezt alapul véve a kiskereskedelmi forgalom növekedése is lassabb lehet majd.
A csatlakozás összességében kedvező képét némileg ronthatja, hogy a hazai kereskedelmi cégek nagy részét kitevő kis- és közepes vállalkozások helyzete várhatóan nehezebb lesz a tagság első egy-két évében, ezek a cégek teret veszthetnek a piacokon - véli a szakértő.
A kis- és közepes kereskedelmi cégeknél döntő fontosságú lehet majd, hogy melyik cég hogyan szerzi be áruit, hiszen a nagy láncok például egy adott áruból nagyobb mennyiséget rendelnek, ami összehasonlítva lényegesen olcsóbb beszerzést tesz lehetővé. Vámos György szerint ugyanakkor azok a kisvállalkozások, amelyek például beszerzési társaságokhoz csatlakoznak, illetve amelyek jobban igazodnak vásárlókörük szokásaihoz, könnyebben túllendülhetnek a kezdeti nehezebb időszakon. Ennek megfelelően a főtitkár nem számít nagyszámú csődre ezen cégek körében.
A csatlakozás alkalmával az egyik legnehezebb helyzetben várhatóan a könnyűipari termékeket - ruhákat, játékokat - forgalmazó cégek lesznek, mivel a piacot jelenleg is elárasztják az illegális importból származó, olcsó, gyenge minőségű, bizonytalan eredetű távol-keleti termékek, amelyekkel a legálisan importált és drágább áruk nehezen vehetik fel a versenyt.
A feketegazdaság ezen a területen már most is jelentős piaci részesedést vesz el a törvényesen működő kereskedő cégektől, és ezt csak szigorúbb hatósági fellépéssel lehetne meggátolni - véli az OKSZ főtitkára. A megoldás egyik részét a feketegazdaság visszaszorítását célzó törvények megalkotása jelentené, azonban ez önmagában még kevés. A kisvállalkozások boldogulása érdekében az alkalmazottakhoz kapcsolódó közterhek csökkentésére is szükség lenne. Vámos György szerint az eva jó kezdeményezés lett volna, azonban a jövedelemhatárok miatt épp a kereskedők szorultak ki az új adó nyújtotta könnyítések alól.