Az IFPI felmérése szerint 2003 első félévében is nagyon erősen rányomta bélyegét az internetes kalózletöltések száma a nagy piacok lemezforgalmára. Leginkább Japánban, Franciaországban és az USA-ban érezhető a visszaesés, ahol számos illegális zeneletöltő programot használnak. Ugyanakkor enyhén növekszik a törvényes, regisztrált zeneletöltők száma is.
Néhány európai piacon a növekedés jelei is megfigyelhetők: Ausztriában és Finnországban például jelentősen nőtt a CD-forgalomból származó értékesítési árbevétel, ami elsősorban a népszerű helyi zenei repertoárnak köszönhető. Darabszámra nőtt a norvég CD-forgalom, Nagy-Britanniában négyszázalékos a gyarapodás, és sikeres fél évet tud maga mögött a spanyol zenei piac is. Értékét tekintve emelkedett az orosz piac is, köszönhetően a kazettákról a CD-kre való folyamatos átállásnak.
A világzene is nagyban hozzájárul a CD-forgalom érezhető javulásához: az Egyesült Államokban például 29 százalékkal emelkedett a latin zenét tartalmazó lemezek forgalma, míg a dzsesszlemezek esetében 35 százalékos a keresletnövekedés.
A kedvező piaci változások ellenére Jay Berman, az IFPI vezérigazgató-helyettese arra figyelmeztet: noha valamelyest megfigyelhetők a javulás jelei 2003 első fél évében, amely a törvényes internetes zeneletöltéseknek is köszönhető, a zeneipar még továbbra is szenvedni fog a kalózletöltések és a fájlcsereprogramok miatt.
(vg.hu)