A moszkvai újság szerint a Jelcin-éra második felét jellemző politikai bénultság után mindenkit kellemes meglepetésként értek az utód, Vlagyimir Putyin reformista szellemiségű gazdasági döntései.
Adó-, föld- és nyugdíjkérdésekben, a vállalatirányítás vagy munkajog terén sok olyan intézkedés történt, amelyek együttesen alapjaiban megváltoztatták az orosz gazdasági környezetet. Bár e kezdeményezések jó részének végső sikere még kérdéses, kétségtelen, hogy mindenesetre megteremtették a makrogazdasági növekedés alapjait.
Putyin hangja azóta viszont megváltozott, az elnök autoriter irányítási stílusa nyomon követhető módon erősödik. A Kreml egyre nagyobb befolyásra szert tevő - főleg volt KGB-s tisztekből álló - csoportja a társadalom és gazdaság feletti állami kontroll szorosabbra vonását erőlteti. Ezt tükrözi egyebek között a Jukosz olajvállalat elleni támadás is az újság szerint.
Ettől a csoporttól mindennél távolabb állnak a liberális reformok, amelyek azt célozták, hogy a kormány és a bürokrácia kezéből kikerült hatalom független gazdasági szereplőkhöz kerüljön. A lap szerint Putyin eddigi reformjai terén visszarendeződés várható.
A Gazprom gázipari monopólium átszervezése döntő lépés lenne a vállalati szféra átláthatóságának biztosítása és a szovjet szupermonopóliumok megszüntetése érdekében. Ha viszont ez bekövetkezne, akkor a Kreml fontos finanszírozási forrásától esnének el. Az utóbb időben éppen Putyin hangoztatja a Gazprom érinthetetlenségét - írta a lap.
A központi bankban tavaly márciusban végrehajtott személyi változások nyomán óriási várakozások voltak, de a bankrendszer lényegi reformját ismét blokkolták.
A The Moscow Times szerint a reformok végrehajtásával megbízott személyek sok esetben a jelenlegi helyzet fenntartásában voltak érdekeltek, és Putyin nem sokat tett ezen érdekek ellen, a reform előmozdítására. A Putyin-reformok kisiklásában az elnök világos ideológiai hátterének hiánya is szerepet játszott; mert nem döntötte el, hogy a gazdasági tanácsadója, Andrej Illarionov által képviselt radikális liberalizáció, a German Gref gazdaságfejlesztési miniszter által javasolt mérsékelt liberalizáció vagy Alekszej Kudrin pénzügyminiszter és más technokraták lassú reformjai mellé álljon.
A moszkvai lap összegzése szerint mivel lényegi szerkezeti változásokat célzó törekvések nem jelentek meg, az orosz gazdasági növekedési ütem tarthatósága hosszú távon megkérdőjeleződik. A gazdaság gáz-, olaj- és fémexporttól való függősége csak erősödni fog, a befektetések hiánya a többi ágazatban súlyos következményekhez vezet, és az egészségtelenül működő bankszektor is gátolni fogja a növekedést. Moszkva és néhány olajtermelő vidék kivételével az oroszok döntő többségének életkörülményei romlani fognak - vélte a lap.