A nemzetközi devizapiac meglehetősen érzékenyen reagált a kínai textilkvóta hírére, ugyanis felerősödtek azok a félelmek, hogy a protekcionista törekvések alááshatják az amerikai gazdaság talpraállását. A kvóta bejelentését követően az amerikai fizetőeszköz a mindenkori legalacsonyabb árfolyamát érte el az euróhoz képest: szerdán Tokióban egy euróért 1,1977 dollárt adtak. A piacokon kialakult várakozás szerint bármikor bekövetkezhet az 1,20-as küszöb áttörése.
A japán fizetőeszközhöz képest is csökkent a dollár árfolyama, ugyanis a jen 107,94-re erősödött, ami éppen, hogy csak alatta maradt a múlt héten elért - három éves rekordnak számító - 107,86-os szintet. A dollár gyengélkedése jót tett az arany árfolyamának, ugyanis a nemesfém unciánkénti ára elérte a 400 dollárt, amire 1996-óta nem volt példa.
Szójabab a bosszú eszköze
Az amerikai textilipar - amely saját bevallása szerint 316 ezer munkahelyet vesztett 2001-óta - üdvözölte a szerdai bejelentést és reményének adott hangot, hogy ez csak az első lépés azon az úton, amelynek végén az összes Kínából érkező textíliát kvóta terhel. A szerdai bejelentés mindazonáltal nem számít váratlan fordulatnak, ugyanis az Amerikai Egyesült Államok becsült kereskedelmi hiánya Kínával szemben - 20 százalékkal - 120 milliárd dollárra nőtt ebben az évben, ami igencsak érzékeny téma lehet 2004-es elnökválasztás során.
Kínában a textilipar több mint 15 millió embernek ad munkát, ezért meglehetősen érzékenyen érintheti az amerikai kvóta az iparágat, amely - egyes becslések szerint - 7,5 százalékos exportvisszaesést lesz kénytelen elkönyvelni az előző évhez képest. A kínai válasz nem váratott sokat magára, ugyanis - adminisztrációs okokra hivatkozva - elhalasztották azt az üzleti delegációt, amely Amerikába indult volna szójababot venni milliárdos tételben.